החורף הגיע, הציף קניונים, גני ילדים ותחנות רכבת והביא לכולנו מופע אור קולי של רעמים, ברקים, גשם, שלג, ברד ושיטפונות. לעמוד הפייסבוק של פז"ם הגיעו מכל הארץ, תמונות של החורף המראה את אותותיו על בסיסי צה"ל וחייליו. עושה רושם שלמרות הקור, הגשם והבוץ, החיילים דווקא שמחים על בא החורף ונשארים חזקים מול איתני הטבע.

המערכת החורפית הזו תופסת את חיילי גדוד שמשון מחטיבת כפיר שהפעם הראשונה שבה הם תופסים קו ברמת הגולן היא אחד החורפים הקשוחים שהיו בארץ. נראה שבשבילם זה שינוי מרענן ושהם כבר דאגו להוסיף חייל לרשימת השמירות שלהם.

חיילי גדוד שמשון עם איש שלג
בא לפלוגה בחור חדש. קוראים לו בולי

הרחק משם, בחוף ניצנים הסופה נותנת את אותותיה על הבסיס הסמוך והחיילים מנצלים כמה דקות פנויות כדי לראות מהחוף הרחצה הסמוך את הסופה שמשתוללת גם בים.

חיילים בחוף ניצנים (צילום: לביא מיידניק)
כשהים סוער ויש גלים, זה הזמן לברוח מהבסיס לכמה דקות | צילום: לביא מיידניק

אפרופו רחצה, באחד מהבסיסים שהוצפו, הרס"ר עבד שעות נוספות כדי לוודא שאם משהו ירצה לרחוץ בבריכה שנוצרה במרכז הבסיס,הוא יעשה את זה רק בנוכחות מציל.

הצפה בבסיס צבאי (צילום: רפאל שטרית)
לידיעת המתרחצים, יש להישמע להוראות המציל | צילום: רפאל שטרית

גם בשביל חיילי גדוד ההנדסה 605 שמעבירים את ההכשרה שלהם בחולות הפודרה שבדרום, סופת השלגים מהווה אופציה להתרעננות. שיהיה בכיף.

חיילי הנדסה בשלג (צילום: ולדי גורבן)
אחרי הכשרה בבסיס דרומי, צחיח וחולי, השלג הופך לאטרקציה מפתה | צילום: ולדי גורבן

חיילי גולני רשמית תופסים את הקו הכי גבוה והכי קר במדינה - משולש הגבולות על הר החרמון. את התמונה הבאה קיבלנו מחיילי מחלקת החבלה של גדוד 12. החבר'ה נראים מבצעיים כתמיד. כנראה שהם לא נותנים לשלג לבלבל אותם.

גולני בחרמון (צילום: בן ביטון)
מבצעיים מתמיד - חיילי גולני על הר החרמון | צילום: בן ביטון

את התמונה הבאה שלחו לנו חיילים שמשרתים בהר דב, לא רחוק מהחיילים שבתמונה הראשונה. אין ספק שהשלג מקשט להם את הבסיס יופי. נראה שכשכולם ביחד, החורף הופך להיות הרבה פחות קר.

חיילים בהר דב (צילום: יורה פופוב)
שלג בבסיס הוא אטרקציה לכל החבר'ה | צילום: יורה פופוב

אם ביום-יום, בסיסי צבא נראים לכם אפרוריים, כשיורד עליהם שלג, הם הופכים להיות בצבעי שחור-לבן. את התמונה הבאה שלח לנו חייל המשרת בבסיס מודיעין בצפון הארץ.

עמדת תצפית בחורף
מצא את ההבדלים- לפני ואחרי השלג

חורף זה לא רק שלג, זה גם לא מעט שטפונות. במחנה עליקה שבצפון, הרגישו את החורף באופן יצירתי משהו כששיטפון בבסיס יצר נהר של מים גועשים זורם ממש במרכז הבסיס. תודה לגולש אבי שמש ששיתף אותנו בתמונה.

שיטפון במחנה עליקה (צילום: אבי שמש)
פתאום החיל לזרום לנו נהר בבסיס... | צילום: אבי שמש

את התמונה הבאה שלח לנו הגולש אייל גלזר, חייל בחטיבת השריון 188. את התמונה הוא צילם בגבול לבנון ונראים בה שטחי דרום לבנון כשענני גשם מכסים אותם לקראת הסופה שתבוא.

חורף בדרום לבנון (צילום: אייל גלזר)
השמים מבשרים על סערה מתקרבת - דרום לבנון | צילום: אייל גלזר

השמירה חייבת להימשך והשלג לא מרחם על הש"ג (לא שיש משהו שכן), את התמונה הבאה קיבלנו מהגולש דני רשבה.

ש"ג בגשם
השמירה חייבת להימשך

החורף לא פסח על חיילי כפיר שחוץ מהגשם והבוץ, זכו לראות גם קשת בענן.

קשת בענן בבאח כפיר
רגע של תקווה באמצע הסערה

הסופה הגיע ממש עד חלקיה הדרומיים ביותר של הארץ שספגו גם הם לא מעט רוחות וגשמים. את התמונה הבאה קיבלנו מחיילת שנמצאת כרגע בקורס בביסל"ח. בתמונה נראים מספר חיילי חי"ר נאבקים בסופה על מנת להקים אוהל 12. אנחנו כולנו עדיין מחזיקים להם אצבעות.

הקמת אוהל 12
מנסים להקים אוהל בסערה.

התמונות הבאות הגיעו מהגולש עומר עבד, חייל הגדוד התותחנים "נמר". התמונות אמנם לא צולמו בחורף הנוכחי, אבל האומץ של החייל הזה ראוי לציון.

חייל עירום בשלג (צילום: עומר עבד)
יש דברים שרק חיילים מסוגלים לעשות | צילום: עומר עבד
חייל עם איש שלג (צילום: עומר עבד)
אחוות לוחמים | צילום: עומר עבד

>> עמוד ענן: תמונות החיילים