חיילי חיל הנדסה (צילום: ליאור עפרון, עיתון "במחנה")
אם הפטיש נוחת על האצבע, יש רק דרך אחת להעביר את הכאב. ראה סעיף 2 | צילום: ליאור עפרון, עיתון "במחנה"

המצבים הבלתי שגרתיים שמזמן השירות הצבאי, הכושר הגופני והמציאות האינטנסיבית ברגעים מסויימים ובמקרים אחרים עודף שעמום מביאים לפציעות הכי ביזאריות והכי מביכות שיכולות להיות במהלך החיים. גולשי פז"ם פותחים את הפצעים ומספרים על הרגעים הכי כואבים של השירות הצבאי:

1. עקיצת עקרב, הכשת נחש, עקיצת דבורה.

2. מכלול שנסגר על האצבע בזמן פריקת הנשק.

3. תרמיל לוהט שעף לתוך החולצה בזמן המטווח ומשאיר צלקת במיקומים אסרטגיים.

4. במהלך בוחן המסלול בטירונות יש קטע שהולכים כפופים מתחת לרשת מתכת. הרשת בסטריפ שלנו הייתה שבורה. היה שפיץ בולט בערך באורך של עיפרון. בעוד אני הולך מתחת, כנראה שלא התכופפתי מספיק וזה חדר לי  לגב. נדקרתי והייתי תקוע עם חתיכת מתכת בגב. היו שני אנשים אחד מקדימה ואחד מקדימה שעזרו לי להשתחרר מזה. הבוחן מסלול הכי כואב שהיה לי אי פעם.

5. באחד האבט"שים שעשיתי, מחוץ לקרוואן שלנו היה עץ אורן. בשעת אחר צהרים רציתי לשבת מחת לעץ, להישען על הגזע ולקרוא עיתון. את השלב הראשון עשיתי, התיישבתי, ואז הרגשתי דקירה בישבן... לא נעים. זו לא היתה דקירה של עלה מחטני. זו היתה דקירה של מסמר שהיה מונח שם משום מה בניצב. לקח לי רגע להבין שישבתי על מסמר. הדבר הבא שהייתי צריך להבין זה איך אני מסביר את זה לחובש, ובמקרה ההוא – חובשת.

ולפעמים הבאות - ספרו לנו על הרגעים הכי מביכים שהיו לכם עם המפקדים שלכם במייל הירוק של פז"ם

6. סיכת מהדק שננעצת באצבע. לא נעים בכלל. מבחן הג'ובניקון #1.

7. לרדת משמירה בפילבוקס ולהחליק במדרגות מלמעלה ועד למטה.

8. להתרגל לנעלים הצבאיות. כאב של כל חייל.

צפו בתמונות מתחרות הצנחנים (צילום: דו"צ)
רק שהתרמיל מימין לא יכנס לי לחולצה... | צילום: דו"צ

9. יצאנו לריצה במשטח של הטנקים בפלוגה. במהלך הריצה, בלי לשים לב נתקלתי בתותח מונמך, דפקתי בו את הראש, עשיתי סלטה באוויר ונחתתי על הגב. בצה"ל, כמו בצה"ל, זה הסתכם בשבעה ימי גימלים בגלל חשד לזעזוע מוח ופאדיחה שהולכת איתי גם למילואים.

>> נושמים צבא? לסיפורים הכי מעניינים, הצטרפו לפייסבוק של פז"ם

10. מכסה הנהג בנגמ"ש נסגר לי על האצבע.

11. כוננות שיא בגבול לבנון. עשינו טיפול בוקר לתומ"ת (תותח מתנייע). הטיפול הסתיים בזה שהמדף של המצבר נסגר לי על הרגל ובזה שהציפורן שלי היתה שבורה, מאוד. את השבועות של הכוננות הזו ביליתי בעזרה לרס"פ ונסיעה הלוך ושוב מהבסיס לחטיבה.

12. שריטה משולי דף A4 (Paper Cut). צחוק, צחוק, אבל גם הלוחם הכי מעוטר יצא מאיזון בגלל זה. מבחן הג'ובניקון #2.

13. חברה שלך נפרדת ממך ב-SMS.

14. חבר שֵלַך מודיע שהוא סוגר עכשיו 28.

15. פטיש 5 קילו שנוחת על האצבע בזמן שתוקעים בזנ"ט. הדרך היחידה להעביר את הכאב הזה היא לבצע את סעיף 2 עם אצבע אחרת.

תרגיל קציני שריון (צילום: דובר צה"ל)
זהירות, תותח! כדאי להיזהר כשרצים בסביבתו | צילום: דובר צה"ל

16. רצתי עם הרס"פ לסופה ממוגנת. בדיוק כשהגענו אליה, נתקעתי עם הציפורן בשלדה והיא נתלשה לי.

17. באזורים צחיחים יש זבוב שיושב על שיח שנקרא שושנת יריחו. הזבוב הזה מטיל את הביצים שלו מתחת לעור, מתפתח שם, עושה מוגלה, זה לא נעים, זה כואב מאוד ולרב זה משאיר צלקת. עברתי את זה שלוש פעמים. זה היה כואב בטירוף, הסחבת שהייתי צריך לעבור כדי לקבל משחה כדי לטפל בזה, זה כבר היה סיפור אחר לחלוטין.

18. להישרף מהטוסטר. מבחן הג'ובניקון #3.

19. במהלך הסתערת באימון שדאות בקורס קצינים, הבחורה מלפני הדפה בטעות את הכת של הנשק על הלסת שלי וכך איבדתי חצי שן. אני עד היום עוברת טיפולי שורש בגלל הנזק שזה גרם לי.

20. היה לנו במוצב בלבנון חתול ג'ינג'י גדול ואימתי שכל הזמן היה גונב לנו את האוכל ומטיל על כולנו מורא וטרור. היה יום אחד שהחלטנו שאנחנו שמים לזה סוף. ניסינו כמה פעמים ללכוד אותו. אחרי שלושה ניסיונות הצלחנו ללכוד אותו בתוך שק. הוא היה כל כך חזק עד שגם ממנו הוא הצליח לצאת וכדי להשאיר אות ניצחון הוא שרט אותי באצבע. זה כאב בטירוף, ביליתי בגלל זה ארבעה ימים ברמב"ם ועד היום יש לי צלקת. החתול המניאק ניצח.

חתול
החתולים בלבנון הם הרבה פחות סימפטיים

>> אחרי שזה כל כך כואב, כמה זמן מחכים במרפאה?