האם חיילים שנקלעו למצוקה כלכלית קשה יוכלו בקרוב להשתמש בכספי הפיקדון כדי לשלם את חובותיהם? כן, אם תתקבל הצעת חוק חדשה שמבקשת להקל על יציאתם לאזרחות.

הצעת החוק של ח"כ עודד פורר ממפלגת "ישראל ביתנו" אמורה לסייע לחיילים שנקלעו למצוקה כלכלית, בהם גם חיילים בודדים שנקלעו לחובות. חיילים כאלה נוטים לערוק למשך חודשים רבים כדי לעבוד ולהחזיר את חובותיהם, וכן גם לסייע לבני משפחותיהם. נגד חלקם נפתחים תיקי הוצאה לפועל ועיקולים מוטלים על חשבונות הבנק שלהם. הצבא לא מצליח על פי רוב למצוא מענה מספק לתופעה.

נכון להיום, חיילים משוחררים יכולים לממש את הפיקדון במהלך החמש השנים הראשונות לשחרורם למטרות מוגדרות בלבד, בין היתר הכשרה מקצועית, הקמת עסק, דיור, נישואים, לימוד נהיגה ברכב פרטי ועוד. בתום חמש שנים מרגע סיום שירות החובה, החייל יכול לעשות בכסף כאוות נפשו.


ח"כ עודד פורר החליט להרים את הכפפה ולסייע לאותם חיילים. על פי הצעת החוק שגיבש, חייל שנקלע למצוקה כלכלית קשה וננקטו נגדו הליכי הוצאה לפועל יוכל להשתמש במחצית מכספי הפיקדון לכיסוי חובותיו. היום (ראשון) אישרה ועדת השרים לענייני חקיקה את הצעת החוק, וביום רביעי היא תובא לאישור הכנסת.

לדברי פורר, מטרת החוק היא לסייע לחייל שנקלע למצוקה לצאת מהצבא לאזרחות: "לאחרונה שמעתי על יותר מדי מקרים שבהם הרשויות מעקלות חשבונות של חיילים בודדים שהשתחררו מצה"ל. האם זו הדרך שבה אנו רוצים לחשוף חיילים בודדים, ביניהם עולים חדשים, לחיים כאזרחים במדינת ישראל? כנראה שלא. מטרת החוק היא באמת לסייע לחייל המשוחרר כדי שיוכל להתחיל את חייו האזרחיים ללא מכשולים".

>> מענק שחרור ופיקדון אישי: מה ואיך