חיילת עם הרבה כסף (צילום: עודד קרני, פז"ם)
הצעת חוק: הפיקדון האישי יהיה תקף ל-15 שנה. אילוסטרציה | צילום: עודד קרני, פז"ם

הפיקדון האישי - אותו סכום שממתין לכם בסבלנות בבנק למטרות כמו לימודים, הכשרה מקצועית, פתיחת עסק ועוד, עתיד להיות שמיש למשך הרבה יותר זמן בקרוב. הצעת חוק חדשה של חבר הכנסת אל"מ (במיל') מוטי יוגב מבקשת להאריך תקופת הזכאות מ-7 שנים, כפי שקיים כיום, ל-15 שנה. היום (א') אישרה ועדת השרים לענייני חקיקה את הצעת החוק.

החוק קיים משנת 1994, והוא קובע כי 7 שנים לאחר השחרור הצה"ל, כספי פיקדון אישי של חייל שלא ימשוך אותם יועברו לתקציב המדינה. בשנה האחרונה, משרד הביטחון הבין כי חיילים רבים לא מודעים לתקופת הזכאות שלהם לפיקדון מסיבות שונות - והזכיר לחיילים רבים שעליהם למשוך את כספי הפיקדון שלהם לפני שאלו יועברו לקופת המדינה.

הצעת החוק הנוכחית קובעת שתקופת הזכאות לפיקדון תוארך ל-15 שנים או עד השחרור משירות מילואים פעיל, המאוחר מביניהם. עוד מוצע שחייל יוכל להעביר את כספי הפיקדון לרווחת קרובי משפחתו (מדרגה ראשונה) במשך חמש השנים הראשונות לשחרור, באישור גורמי הרווחה של הרשות המקומית. ח"כ יוגב מציין כי הרעיון הראשוני לחוק נולד מיוזמה של הכתבת הצבאית של קול ישראל, כרמלה מנשה, שקיבלה פניות מחיילים משוחררים רבים שלא הצליחו לממש את פיקדונם.

מוטי יוגב
חבר הכנסת מוטי יוגב

"אין זה הגיוני שחייל ששרת ומילא חובתו כלפי המדינה וממשיך להיקרא לשרות מילואים, שלא תהיה מחויבות למערכת הביטחון, להמשיך ולהחזיק עבורו את הפיקדון שלא מומש", אמר ח"כ מוטי יוגב. עוד הוסיף: "כשם שיודעים לאתר את החייל המשוחרר ולקרוא לו למילואים, כך ראוי שחייל שלא מימש את הפיקדון, יקבל תזכורת אחת לשנה על הפיקדון המגיע לו עד שחרורו משירות מילואים פעיל או עד 15 שנה ממועד שחרורו. בכך תמוצה יותר זכאות מי ששרתו את המדינה לקבל את פיקדונם המגיע להם".