"מוכנים לכל תרחיש". גנץ (צילום: חדשות 2)
גנץ. מוכן למבחן | צילום: חדשות 2

 אמש התקיים בקריה בתל אביב אירוע ההוקרה השנתי של פרויקט "אמץ לוחם" של האגודה למען החייל. במהלכו התכנסו החיילים הלוחמים, המפקדים וראשי החברות העסקיות שמאמצות את גדודי צה"ל השונים.

הרמטכ"ל בני גנץ התייחס באירוע למצב הפוליטי באזור וציין כי קיים חוסר ודאות לגבי דמותו העתידית של המזרח התיכון. "אנחנו רגילים להסתכל עליו ב-60 השנים האחרונות בדרך מסוימת", אמר גנץ. "תחילה דרך המלחמות, קרבות התמרון, לחימה של צבא בצבא ולאחר מכן, מערכות גרילה וטרור. אותו מזרח תיכון משתנה לנו מול העיניים ולא הנשיא הסורי יודע כיצד סוריה תראה מחר ולא אנחנו. אנחנו עוקבים אחר המתרחש יחד איתו. אנחנו ממשיכים להתעסק עם הערכות אבל מוכנים לכל אתגר".

לדבריו של גנץ, הדרך היחידה לנתינת מענה ראוי אל מול מציאות כל כך משתנה, היא בשמירה על ערכי הליבה של החברה שלנו. "אנחנו ניצבים בפני מציאות שבה היחידות הלוחמות יצטרכו לעמוד במבחן. אינני רוצה שזה יקרה אבל אין לי ספק שזה עומד בפנינו", סיכם הרמטכ"ל.

"אמץ לוחם" הוא פרויקט מעורבות חברתית של האגודה למען החייל המקשר בין חברות ותורמים מהארץ ומחו"ל לגדודי לוחמים בצה"ל. כיום מאומצות במסגרת הפרויקט 160 יחידות לוחמות  על ידי 142 מאמצים.

39  מהגדודים במסגרת הפרויקט מאומצים על ידי ארגון ידידי צה"ל בארה"ב (FIDF) ותורמיו ברחבי ארצות הברית ואמריקה הלטינית. במסגרת האימוץ, תורמות החברות המאמצות מדי שנה 100,000 שקל, למשך שלוש שנים. בשנת 2010 תרם הפרויקט לצה"ל כ-16 מיליון שקל.

את ערב ההוקרה הנחתה קרנית גולדווסר, שביקשה להודות לחיילים. " תודה רבה לחיילי צה"ל ששומרים על הגבולות" אמרה בדבריה. "במציאות הישראלית המטורפת שוכחים לפעמים שישראל  ערבים זה לזה". רוני דלומי, זוכת העונה השביעית של "כוכב נולד", הופיעה בפני באי הערב במדים, מלווה בתזמורת צה"לית.

נשיא "אמץ לוחם" והמשנה ליו"ר איי.די. בי. אבי פישר פנה בנאומו לרמטכ"ל: "הייתי רוצה לאחל לך משמרת שקטה, אבל לא נראה שתהיה כזאת". פישר סיפר כי התרומה של צה"ל למערכת העסקית היא אדירה וכי "ללא כלכלה חזקה, לא תהיה מדינה".

יו"ר האגודה למען החייל, אביגדור קהלני, פנה גם הוא לגנץ בנאום נרגש: "לגבוה מכולם, בני, שהיה חניך שלי לפני 27 שנים. כבר אז, ראיתי בו את אחד המנהיגים שלנו. בהצלחה מכל הלב".