התקפה איראנית על ישראל: מאות טילים ששוגרו מאיראן יורטו הלילה (בין שבת לראשון) בשמי ישראל ומחוצה לה. גורם ישראלי בכיר עדכן כי 99% מהטילים יורטו ומסר שהתגובה הישראלית תהיה "חסרת תקדים". אזעקות החלו להישמע באזור הדרום בשעה 01:42 לפנות בוקר בין היתר בבאר שבע, דימונה, חצרים ונבטים. דקות לאחר מכן נשמעו אזעקות גם בירושלים, באזור הגולן בים המלח וביהודה ושומרון. ילדה בת 7 מהפזורה הבדואית במצב קשה לאחר שנפגעה משברי טיל והיא מורדמת ומונשמת. בנוסף לטילים שוגרו גם מאות כטב"מים לעבר ישראל. צבאות ארה"ב, ירדן ובריטניה סייעו ביירוטים.

 

עדכונים שוטפים - דקה אחר דקה

23:25 - נציג ארה"ב באו"ם: "איראן תישא באחריות אם תנקוט פעולה נוספת נגד ישראל"

סגן שגרירת ארה"ב באו"ם, רוברט ווד, אמר כי מועצת הביטחון מחויבת להתייחס למתקפה האיראנית והבהיר: "איראן תישא באחריות אם היא או שלוחיה ינקטו פעולה נגדנו או פעולה נוספת נגד ישראל. עלינו לגנות באופן חד משמעי את הפעילות של איראן - אנחנו תומכים ביכולת של ישראל להגן על עצמה".

23:09 - המטרה החשודה שיורטה בים סוף - כטב"ם | כך נראה היירוט

בצה"ל עדכנו כי המטרה האווירית החשודה שיורטה מוקדם יותר הערב היא כטב"ם. ספינת טילים מסוג "סער 6" יירטה אולתו בהצלחה באמצעות מערכת "כיפה ימית".

23:00 - החל הדיון במועצת הביטחון של האו"ם על המתקפה האיראנית נגד ישראל

21:47 - צה"ל: בוצע יירוט של מטרה אווירית חשודה במרחב ים סוף | תיעוד

דובר צה"ל עדכן הערב כי חילות הים והאוויר זיהו מטרה אווירית חשודה, שהגיעה למרחב האווירי של ישראל מאזור ים סוף - ויורטה באמצעות מערכת "כיפה ימית" - אין נפגעים ונזק. "המטרה הייתה במעקב של כוחות צה"ל, לא היוותה איום ולא הופעלה התרעה בהתאם למדיניות", נמסר מצה"ל. 

ירוט כטב"ם מעל מפרץ אילת (צילום: לפי סעיף 27 א')
ירוט מטרה חשודה מעל מפרץ אילת | צילום: לפי סעיף 27 א'

21:17 - צה"ל תקף מטרות חיזבאללה בדרום לבנון

דובר צה"ל עדכן כי מטוסי קרב וכלי טיס של חיל האוויר תקפו בשעות האחרונות כמה מבנים צבאיים ותשתית טרור של חיזבאללה במרחבים כפר כילא, מרון א-ראס ומרכבא שבדרום לבנון. בנוסף, הותקפה עמדת תצפית של הארגון במרחב אל מטמורה.

21:07 - צה"ל מפרסם תיעודים: הנזקים בבסיס נבטים ובציר במרחב החרמון מהתקיפה האיראנית

הפגיעה בבסיס נבטים (צילום: דובר צה"ל)
הפגיעה בבסיס נבטים | צילום: דובר צה"ל
הפגיעה בציר במרחב החרמון (צילום: דובר צה"ל)
הפגיעה בציר במרחב החרמון | צילום: דובר צה"ל

בצה"ל הבהירו: "מתוך מאות שיגורים, מספר טילים בודדים בלבד חדרו לשטח מדינת ישראל וגרמו לנזק קל בלבד לתשתית בבסיס נבטים, בסמוך למסלול הסעה ובציר במרחב החרמון".

20:40 - דובר צה"ל בהצהרה: "איראן שיגרה כ-60 טונות חומר נפץ, התוכנית שלה נכשלה"

דובר צה"ל תת-אלוף דניאל הגרי מסר הצהרה הערב לתקשורת, כמעט יממה לאחר המתקפה האיראנית נגד ישראל. בהצהרה, שיבח הגרי את התנהלות העורף הישראלי בזמן המתקפה, והמשיך: "אנחנו אחרי קרב אווירי מורכב ומוצלח שבמסגרתו צה"ל, יחד עם קואליציה אזורית חזקה, מנעו וסיכלו את התקיפה האיראנית"". לדבריו, איראן שיגרה 60 טון של חומר נפץ: "זה היה יכול לסכן כל מדינה באזור".

הגרי המשיך להתייחס לקואליציה, שכללה בין היתר את ארה"ב, צרפת ובריטניה: "זו הפעם הראשונה שקואליציה כזו פועלת נגד האיום האיראני. איראן רצתה לפגוע במטרות אסטרטגיות, אך נכשלה: מתוך מאות שיגורים - מספר טילים בודדים בלבד חדרו למרחב הארץ וגרמו לנזק קל בבסיס נבטים".

20:33 - בכיר בבית הלבן: "ביידן אמר לנתניהו שארה"ב לא תהיה חלק מתגובה ישראלית. על ישראל לחשוב היטב על האפשרויות"

20:00 - מלך ירדן שוחח עם ביידן, משרד החוץ הירדני זימן לשיחה את השגריר האיראני

אחרי המתקפה האיראנית: מלך ירדן עבדאללה השני שוחח בטלפון עם נשיא ארה"ב ביידן ודן עימו במאמצים להפחתת ההסלמה, כך נמסר מהארמון בממלכה. במקביל, שר החוץ הירדני הודיע: זימנו את השגריר האיראני במחאה על ההצהרות הפוגעניות נגד ירדן והעברנו לו מסר לגבי הצורך להפסיק לפקפק בעמדותינו. 

19:47 - לאחר שדן בתגובה ישראלית אפשרית: הסתיימה ישיבת קבינט המלחמה שהתכנס בשעות הצוהריים

19:30 - דיווח: מנהיג איראן ח'אמנאי הורה בעצמו לתקוף את ישראל ישירות מאדמת איראן 

בניו יורק טיימס דווח הערב כי המנהיג העליון של איראן עלי ח'אמנאי הורה לבצע את המתקפה משטח איראן אמש לישראל - במטרה לשדר שאיראן עברה ממצב של "סבלנות אסטרטגית" למצב של "הרתעה פעילה".

19:10 - הנשיא הרצוג על איראן: "זו הכרזת מלחמה - אבל מחפשים שלום"

נשיא המדינה יצחק הרצוג התייחס למתקפה האיראנית בלילה האחרון בריאיון לסקיי ניוז, והבהיר: "זו כמו מלחמה אמיתית. זו הכרזת מלחמה. אנחנו שוקלים את כל האפשרויות ואני די בטוח שננקוט בצעדים הדרושים נחוצים כדי להגן על העם שלנו. אנחנו לא מחפשי מלחמה".

הנשיא הוסיף: "תודה לאל על הצבא הישראלי והשותפויות המדהימות שיש לנו עם בעלות הברית, בראשן כוחה הצבאי ארצות הברית, וביניהן גם הכוחות הבריטיים".

19:05 - צה"ל הודיע: בימים הקרובים נגייס שתי חטיבות מילואים לגזרת עזה 

דובר צה"ל עדכן כי בתום הערכת מצב צה"ל יגייס בימים הקרובים שתי חטיבות מילואים למשימות המבצעיות בגזרת עזה. "גיוסם יאפשר את המשך המאמץ והמוכנות להגנה על מדינת ישראל ושמירה על ביטחון התושבים", נמסר. 

18:55 - הגינויים בעולם למתקפה האיראנית נמשכים, מנהיגי ה-G7 סיכמו: נפעל למנוע תקיפה ישראלית באיראן

משרד החוץ הבריטי עדכן כי שר החוץ דיויד קמרון שוחח עם שר החוץ האיראני עבדאלליהאן, "וגינה בחומרה את המתקפה של איראן נגד ישראל". במקביל, הנשיא ביידן הודיע כי על רקע המתקפה, שוחח עם מנהיגי המעצמות כשלצידו שר החוץ בלינקן והיועץ לענייני מזרח התיכון ברט מגרק. בבית הלבן ציינו כי הם "מגנים את המתקפה חסרת התקדים על ידי איראן", וחזרו על המחויבות לבטחון ישראל.

בנוסף, על פי דיווחים, מנהיגי ה-G7 סיכמו לפעול מול ישראל בכל הערוצים כדי שלא תתקוף באיראן.

18:52 - לבקשת ישראל: מועצת הביטחון של האו"ם תתכנס לדיון חירום על התקיפה האיראנית

מועצת הביטחון של האו"ם תתכנס היום בשעה 23:00 (שעון ישראל) לדיון דחוף בנושא התקיפה האיראנית נגד ישראל. הכינוס מתקיים בהמשך לפנייה של השגריר ארדן לנשיאת המועצה אמש. 

מטוסי קרב של חיל האוויר (צילום: דובר צה"ל)
מטוסי קרב של חיל האוויר | צילום: דובר צה"ל

השגריר ארדן צפוי לנאום בדיון, וידגיש "את הסכנה החמורה שאיראן מהווה לשלום ולבטחון העולם כולו ושזהו הרגע האחרון לבלום את איראן ושאיפותיה המסוכנות". ארדן ידרוש גם שהמועצה תגנה בחריפות את התקיפה ותקדם צעדים כנגד איראן, ובהם: הכרזה על משמרות המהפכה כארגון טרור והטלת סנקציות בעקבות הפרת החלטות מועצת הבטחון והסכם הגרעין.

18:40 - לבנון: צה"ל תוקף מטרות חיזבאללה בכמה מוקדים במקביל

18:10 - בתום הערכת המצב: מדיניות ההתגוננות של פיקוד העורף לציבור - נשארת ללא שינוי 

צה"ל עדכן הערב כי ההנחיות המיוחדות בכל רחבי הארץ יישארו בתוקף עד מחר בלילה. הפעילויות החינוכיות לא יתקיימו, יוטלו מגבלות מחמירות על הגעה למקומות עבודה בעוטף עזה וביישובי הצפון וההתקהלות תוגבל עד כאלף איש. לכתבה המלאה

17:30 - גורם בבית הלבן: "ביידן הבהיר לנתניהו - ארה"ב לא תשתתף בתקיפה נגד איראן, אם תיזמו אחת כזו"

מטוסי קרב של חיל האוויר (צילום: דובר צה"ל)
מטוסי קרב של חיל האוויר | צילום: דובר צה"ל

17:15 - גלנט בסוללת חץ 3: ידענו את אחד הלילות הדרמטיים ביותר, יש הזדמנות לייסד ברית אסטרטגית נגד איראן

שר הביטחון יואב גלנט ביקר היום בסוללת חץ 3, שהשתתפה הלילה בבלימת המתקפה האיראנית. "ידענו את אחד הלילות הדרמטיים ביותר, בזכות פעולת הכנה מתמשכת הבאנו תוצאות מרשימות. יש לנו הזדמנות לייסד ברית אסטרטגית כנגד האיום החמור מטהרן", אמר. "פעולת ההכנה המתמשכת שעשינו יחד עם שותפנו האמריקנים הביאה לתוצאות המרשימות ביותר. צה"ל נערך, התכונן, באמצעות המערכים הקרקעיים, האוויריים, המודיעין והגופים האחרים".

"יחד עם ארה"ב ומדינות נוספות, הצבנו ברית חזקה ועוצמתית, בתיאום ובסנכרון בין מערכי הביטחון של מדינת ישראל, ארצות הברית והשותפים שלנו", הוסיף גלנט. "התוצאה היא בלימה מוחלטת של האיומים למעט שוליים מאוד מאוד קטנים, ואני רוצה לומר בהיבט הזה כל הכבוד למערכת הביטחון, כל הכבוד לצה"ל וכל הכבוד לשותפים שלנו".

בניית הגשר ההנדסי מעל נחל עזה וחצייתו  (צילום: דובר צה"ל)
לוחמי חטיבה 401 בגשר ההנדסי מעל נחל עזה | צילום: דובר צה"ל

בהמשך דבריו, גלנט התייחס להקמת ברית נגד איראן: "יש לנו כאן הזדמנות לייסד ברית אסטרטגית כנגד האיום החמור הזה של איראן, שמאיימת לשים על הראשים של הטילים האלה חומרי נפץ גרעיניים, הדבר הזה יכול להיות איום חמור ביותר. ארה"ב, ישראל ובעלות הברית שלה עומדים כתף כתף להגן כנגד האיום הזה".

בביקור השתתפו מנכ"ל משרד הביטחון אלוף (מיל׳) אייל זמיר, ראש מפא"ת תת אלוף (מיל׳) ד״ר דני גולד, מפקד מערך ההגנה האווירית תת אלוף גלעד בירן וראש מנהלת ״חומה״ במשרד הביטחון משה פתאל.  כמו כן, השר סייר יחד עם שגריר ארה"ב בישראל בחמ״ל ההגנה האווירית המשותף לצבאות.

17:00 - "יש פגיעה, המטרה הופלה": צה"ל חושף - כך יורטו הכטב"מים וטילי השיוט בידי חיל האוויר

צה"ל חושף תיעוד ראשון ממתקפת הטילים והכטב"מים מאיראן הלילה, ובו ניתן לראות את יירוטם בידי מטוסי קרב של חיל האוויר. בתיעוד רואים את המטרות נעות במהירות, בהם טילי שיוט וכטב"מים - עד שמושמדים בידי הטייסים: "יש פגיעה, המטרה הופלה".

 

16:00 - גנץ: האירוע לא נגמר. מול איראן - נבנה קואליציה אזורית ונגבה ממנה מחיר, באופן ובזמן שנכונים לנו

השר התייחס למתקפה לפני כינוס הקבינט המלחמה, ואמר: "אתמול יצאה איראן למתקפה על ישראל – ופגשה את עוצמתה של מערכת הביטחון הישראלית. איראן היא בעיה עולמית, היא אתגר אזורי והיא גם סכנה לישראל, ואתמול, התייצב העולם באופן ברור ביחד עם ישראל מול הסכנה. ישראל נגד איראן, העולם נגד איראן - זו התוצאה. זהו הישג אסטרטגי, שעלינו למנף למען ביטחון ישראל".

"האירוע הזה לא נגמר – את הברית האסטרטגית ומערך שיתוף הפעולה האזורי שבנינו ועמד במבחן המשמעותי שלו צריך לחזק דווקא עכשיו. ישראל הוכיחה אתמול שהיא עוגן של עוצמה צבאית וטכנולוגית, ועוגן של ביטחון במזרח התיכון. בזכות מפקדי צה"ל ולוחמיו, בזכות הטכנולוגיה, בזכות התעשיות. מול האיום של איראן – אנחנו נבנה קואליציה אזורית ונגבה מאיראן את המחיר, באופן ובזמן שנכונים לנו. והחשוב מכול - מול הרצון של אויבינו לפגוע בנו, אנחנו נתאחד ונתחזק. גם היום, עלינו לזכור שטרם השלמנו את המשימות שלנו – ובראשן השבת החטופים והסרת האיום מתושבי הצפון והדרום. אנחנו נמשיך במערכה, בנחישות ובאחריות. ויחד – ננצח".

15:36 - בן גביר: כדי לייצר הרתעה במזרח התיכון - בעל הבית חייב להשתגע;  סמוטריץ': אם התגובה שלנו תהדהד בכל המזרח התיכון דורות קדימה - ננצח

השרים איתמר בן גביר ובצלאל סמוטריץ' טענו לפני כינוס קבינט המלחמה כי אסור להבליג על המתקפה האיראנית. השר בן גביר אמר: "אסור שהתגובה של ישראל תהיה דרדלה בסגנון הפצצות הדיונות שראינו בשנים הקודמות בעזה. תפיסות ההכלה והמידתיות הן תפיסות שעברו מהעולם בשבעה באוקטובר. כדי לייצר הרתעה במזרח התיכון - בעל הבית חייב להשתגע".

השר סמוטריץ' הוסיף: "עיני כל המזרח התיכון והעולם כולו נשואות למדינת ישראל. אם התגובה שלנו תהדהד בכל המזרח התיכון דורות קדימה - ננצח. אם נבליג חלילה נכניס את עצמנו ואת ילדינו לסכנה קיומית מיידית. גורלנו בידנו. זו העת למנהיגות שמסוגלת להשיב את ההרתעה ושיש לה את האומץ להשיב את הביטחון לאזרחי ישראל, לא בסיסמאות, במעשים".

15:30 - תיעוד: לוחמי צה"ל הקימו גשר הנדסי מעל נחל עזה – וחצו אותו

לוחמי צוות הקרב של חטיבה 401, נח"ל, ויחידות נוספות בפיקוד אוגדה 162 המשיכו בפשיטה הממוקדת לחיסול מחבלים והשמדת תשתיות טרור במרכז רצועת עזה. במסגרת הפעילות לוחמי 401 הקימו גשר הנדסי שמטרתו לחצות את נחל עזה שמפריד בין צפון הרצועה לדרומה.

תוצאות התקיפה באזור בעלבכ, עומק לבנון
תוצאות התקיפה באזור בעלבכ, עומק לבנון
תוצאות התקיפה באזור בעלבכ, עומק לבנון
תוצאות התקיפה באזור בעלבכ, עומק לבנון

לוחמי 401 חצו את הנחל בעזרת שני גשרים מרכזיים וביצעו התקפה חטיבתית על כמה תשתיות טרור במרחב. בנוסף חשפו הלוחמים בעזרת כלים הנדסיים שטח נרחב שבו אותרו בורות שיגור ומשגרים שמשמשים את ארגוני הטרור ברצועה והיו מוכנים לשיגור לעבר שטח הארץ. "כל המשגרים הושמדו".

14:51 - גורם ישראלי לתקשורת הזרה: נגיב על התקיפה האיראנית, אבל ההיקף טרם נקבע

גורם ישראלי אמר ל-CNN כי ישראל תגיב על המתקפה של איראן, אולם היקף התגובה טרם נקבע. הגורם הוסיף כי "ישראל עדיין לא החליטה אם לשבור את כל הכלים או לעשות משהו מדוד יותר" וטען כי ידונו באפשרויות בישיבת קבינט המלחמה היום.

14:31 - הטלוויזיה באיראן שידרה את הדקה הראשונה של ירי הטילים

עין בוקק הבוקר: תיעוד של שבר טיל שיורט (צילום: שימוש לפי סעיף 27 א)
עין בוקק הבוקר: תיעוד של שבר טיל שיורט | צילום: שימוש לפי סעיף 27 א

14:07 - שר החוץ של איראן: עדכנו את ארה"ב שהמתקפה נגד ישראל תהיה "מוגבלת" ולצורך הגנה עצמית 

שר החוץ של איראן עבדאללהיאן אמר במסיבת עיתונאים: "הכוחות האיראניים ביצעו פעולה מתואמת שבה תקפו מטרות צבאיות בעומק הישות הציונית. הבהרנו לארה"ב שפעולותינו מוגבלות ונועדו להעניש את ישראל. אמרנו למדינות השכנות באזור לפני 48 שעות שהתגובה האיראנית היא הגנה לגיטימית וצודקת. אם ארה"ב תתערב כדי להגן על ישראל - נתעמת איתה". עוד אמר עבדאללהיאן: "עדכנו את המדינות באזור 72 שעות לפני המתקפה על ישראל".

13:49 - קנצלר גרמניה: "מזהירים את איראן, לישראל הזכות להגן על עצמה"

קנצלר גרמניה אולף שולץ בהצהרה לתקשורת: "בשעות האחרונות ישראל התמודדה עם התקפה נוראית. אין להצדיק את ההתקפה הזאת בשום צורה, זאת אסקלציה חמורה ואסור לקבל את זה. למזלנו ישראל הצליחה ליירט את התקיפה הזאת בצורה מוצלחת וזה טוב ומרשים. אנחנו מגנים את התקיפה האיראנית בחריפות ומזהירים אותה מהסלמה נוספת. לישראל הזכות להגן על עצמה".

13:42 - תוצאות התקיפה באזור בעלבכ, עומק לבנון

לבנון: תקיפה בבעלבכ-הרמל, עומק המדינה
לבנון: תקיפה בבעלבכ-הרמל, עומק המדינה

13:36 - שר החוץ האיראני: "אין לנו כוונה להמשיך, אבל לא נהסס להגן על האינטרסים שלנו"

שר החוץ האיראני עבדאללהיאן: "מימוש זכות ההגנה הלגיטימית מראה את גישתה האחראית של איראן לשלום ולביטחון האזוריים והבין-לאומיים. בשלב זה, לרפובליקה האסלאמית של איראן אין כוונה להמשיך בפעולות הגנתיות, אך במידת הצורך, היא לא תהסס להגן על האינטרסים הלגיטימיים שלה מפני כל תוקפנות חדשה".

13:24 - שרת החוץ של גרמניה: "איראן מבודדת, קוראים לה לא להמשיך"

שרת החוץ של גרמניה אנאלנה בארבוק בהצהרה לתקשורת: "אנחנו מגנים את ההתקפה האיראנית בצורה החריפה ביותר, ועומדים בסולידריות גדולה עם ישראל . הגינויים הבין-לאומיים והסיוע מארה"ב, בריטניה ומכוחות אזוריים מוכיחים באופן ברור - איראן מבודדת. ישראל חזקה, ישראל יכולה להגן על עצמה. אנחנו קוראים לאיראן ולנציגים שלה לא להמשיך".

13:21 - צה"ל אישר: מטוסי קרב תקפו אתר משמעותי לייצור אמצעי לחימה של חיזבאללה במרחב א-נבי שית שבעומק לבנון

מקום נפילת הטיל בקצרין (צילום: מ.מ קצרין)
מקום נפילת הטיל בקצרין | צילום: מ.מ קצרין

13:04 - חברת התעופה "לופטהנזה" עדכנה כי היא משהה את טיסותיה לעמאן, ביירות, ארביל ותל אביב לפחות עד מחר

12:55 - משרד החוץ של איראן זימן את שגרירי בריטניה, צרפת וגרמניה בשל "העמדות חסרות האחריות של מדינותיהם על התגובה האיראנית לתקיפה הישראלית בדמשק"

12:35 - חה"כ גדעון סער: "ישראל לא חייבת למהר בתגובתה, זמן איראן יגיע"

חבר הכנסת גדעון סער כתב ב-X: "ההגנה האוירית המרשימה נתנה אמש לישראל מרחב תמרון וגמישות אסטרטגית. כך גם הכישלון האיראני. צריך לדעת לאמץ גם סבלנות אסטרטגית. ישראל לא חייבת למהר בתגובתה ולשבש את סדר הקדימויות שקבעה לעצמה. כעת צריך להשיב את המיקוד להכרעה בעזה - מיטוט חמאס ושחרור החטופים. זה הדבר הנכון והחכם לעשות. זמן איראן - יגיע".

12:20 - ראש ממשלת יפן גינה בחריפות את התקפת איראן על ישראל

12:09 - מקורות ביטחוניים בתימן לתקשורת הערבית: "החות'ים הציבו עשרות טילים וכטב"מים בכוננות מלאה - למקרה שישראל תחליט להגיב על ההתקפה האיראנית"

12:07 - משרד החוץ הרוסי נמנע מלגנות את ההתקפה של איראן

משרד החוץ הרוסי בהודעה רשמית נמנע מלגנות את ההתקפה של איראן, ומצדיק זאת בטענה להיעדר תגובה בין-לאומית לתקיפה בשגרירות האיראנית בדמשק: "קוראים לכל הצדדים לגלות איפוק כדי להימנע מהסלמה. באיראן הבהירו שהתקיפה בוצעה בהתאם לסעיף 51 של אמנת האו"ם. הם הזהירו שהיעדר התגובה של הקהילה הבין-לאומית לתקיפה הישראלית בדמשק תוביל לעימותים נוספים".

12:05 - דיווחים באיראן: נמלי התעופה בטהראן, בשיראז, באיספהן, בבושהר ובמערב המדינה ביטלו טיסות עד מחר בבוקר

12:02 - שר החוץ הירדני: "הסלמה אזורית עלולה לגרור את כל האזור למלחמה תהומית"

שר החוץ של ירדן איימן א-ספדי: "יש למנוע הסלמה אזורית. זה עלול לגרור את כל האזור למלחמה תהומית. הצעד הראשון לקראת הפחתת ההסלמה הוא סיום התוקפנות הישראלית בעזה ותחילת יישום פתרון שתי המדינות - הדרך היחידה לביטחון ולשלום".

11:45 - משרד החוץ של איחוד האמירויות: מודאגים מהמצב במזרח התיכון, קוראים לסיום ההסלמה

11:39 - קוריאה הדרומית: מגנים בתוקף את ההתקפה האיראנית על ישראל

11:30 - המנהיג העליון של איראן חמינאי ב-X: "העונש של משטר הרשע"

11:14 - קבינט המלחמה יתכנס היום ב-15:30 לדיון באופני התגובה הישראלית על ההתקפה האיראנית

11:11 - בביה"ח נלחמים על חיי בת ה-7 שנפצעה במתקפה האיראנית: "אימה מצאה אותה פצועה בחדר". הכתבה המלאה

11:00 - נשיא צרפת מקרון: "מגנה בחריפות את ההתקפה חסרת התקדים שפתחה איראן נגד ישראל"

נשיא צרפת עמנואל מקרון גינה בחריפות את ההתקפה של איראן נגד ישראל: "ההתקפה מאיימת לערער את היציבות באזור. אני מביע את הזדהותי עם העם הישראלי. זיקתה של צרפת - לביטחון ישראל, לשותפינו וליציבות האזורית. קוראים לאיפוק".

10:50 - עין בוקק הבוקר: תושבים תיעדו שבר טיל שיורט

10:32 - לבנון: תקיפה בבעלבכ-הרמל, שבעומק המדינה

10:20 - שוודיה גינתה את ההתקפה האיראנית על ישראל: "עוקבים אחר המצב מקרוב מאוד" 

10:14 - דובר צה"ל בערבית לרשת אל-ערביה: "הדיווחים לפיהם ישראל קיבלה הודעה על ההתקפה האיראנית טרם התרחשותה אינם נכונים"

10:01 - אזעקות הופעלו בגליל העליון: יורטה מטרה אווירית חשודה מעל מרגליות

09:52 - הטיסות לאילת לא יתחדשו היום

09:35 - תיעוד: רקטות ששוגרו מלבנון נפלו בקצרין, אין נפגעים

ראש הממשלה נתניהו בשיחה עם הנשיא ביידן
ראש הממשלה נתניהו בשיחה עם הנשיא ביידן

09:29 - רמטכ"ל איראן: "נגיב בעוצמה אם ישראל תפגע באינטרסים שלנו"

הרמטכ"ל האיראני מוחמד באקרי: "ישראל חצתה קווים אדומים כשהיא פגעה בקונסוליה שלנו בסוריה והיה צורך להגיב. המתקפה שלנו הסתיימה ואנחנו לא רוצים להמשיך אותה, אך נגיב בעוצמה אם ישראל תפגע באינטרסים שלנו והתגובה הבאה שלנו בהכרח תהיה נרחבת הרבה יותר. אם ארה"ב תשתתף בתקיפה כלשהי נגדנו, נפגע בבסיסים שלה באזור וזה לא יהיה בטוח".

09:05 - שר החוץ כ"ץ: "אמרנו שאם איראן תתקוף בישראל, נגיב באיראן. זה עדיין בתוקף"

08:45 - חמאס על ההתקפה האיראנית: "זכות טבעית ותגובה ראויה של איראן נגד ישראל"

בחמאס התייחסו להתקפה הלילית של איראן על ישראל: "הפעולה הצבאית שביצעה הרפובליקה האסלאמית של איראן נגד הישות הציונית היא זכות טבעית ותגובה ראויה לפשע של הפגיעה בקונסוליה האיראנית בדמשק וההתנקשות בכמה מהנהגת משמרות המהפכה. אנחנו מדגישים את הזכות הטבעית של המדינות ועמי האזור להגן על עצמם אל מול ההתקפות של הציונים".

08:40 - בפרלמנט האיראני חגגו את ההתקפה וקראו: "מוות לישראל"

יו"ר הפרלמנט האיראני מוחמד באקר קאליבאף: "המכה שספגה הישות הציונית הייתה חזקה ותגרום לה להתחרט. אם היא תבצע הסלמה כלשהי - תגובתנו תהיה חמורה יותר". בפרלמנט האיראני חגגו את ההתקפה וקראו: "מוות לישראל".

08:26 - רשות שדות התעופה: נתב"ג חזר לפעול, לוח הטיסות צפוי להשתנות

דובר רשות שדות התעופה עדכן כי "החל משעה 07:30, המרחב האווירי של מדינת ישראל נפתח ונתב"ג חזר לפעול. לוח הטיסות צפוי להשתנות. ציבור הנוסעים מתבקש להתעדכן מול חברות התעופה ובאתר רשות שדות התעופה לגבי מועדי הטיסות החדשים טרם הגעתו לשדה. שדות התעופה הפנים ארציים ייפתחו במהלך היום".

אל על מסרה כי חזרה להפעיל את לוח טיסותיה "לאחר ביצוע התאמות". חברת התעופה המליצה לנוסעים לוודא את מועד המראתם המעודכן לפני שיגיעו לשדה התעופה. 

08:22 - בירדן דיווחו על פתיחה מחדש של המרחב האווירי. גם נמל התעופה בביירות מחדש את פעילותו

08:15 - ישיבת הממשלה בוטלה 

08:04 - השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר: "הגנה מרשימה עד עתה - עכשיו חייבים התקפה מוחצת"

08:01 - משרד החוץ הקטארי: מביעים דאגה עמוקה מההתפתחויות במצב באזור. קוראים לכל הצדדים לעצור את ההסלמה ולנקוט איפוק מירבי. 

07:53 - אחרי שהושבת במהלך הלילה - נתב"ג חזר לפעול

דוברות רשות שדות התעופה: "בהתאם להנחיית מערכת הביטחון, החל משעה 07:30 בבוקר המרחב האווירי של מדינת ישראל נפתח ונתב"ג חוזר לפעול. לוח הטיסות מנתב"ג צפוי להשתנות. ציבור הנוסעים מתבקש להתעדכן מול חברות התעופה ובאתר רשות שדות התעופה לגבי מועדי הטיסות החדשים טרם הגעתו לשדה התעופה. שדות התעופה הפנים ארציים יפתחו במהלך היום. נמשיך לעדכן בהתאם להתפתחויות".

07:20 - דובר צה"ל: טילים בליסטיים נפלו בבסיס נבטים בדרום, נגרם נזק קל בלבד

"איראן שיגרה יותר מ-300 איומים מסוגים שונים, יירטנו 99% מהאיומים ששוגרו לשטח מדינת ישראל", מסר הבוקר דובר צה"ל. "זה הישג אסטרטגי משמעותי מאוד. מתוך 170 כטב"מים אפס חדרו לשטח ישראל, עשרות יורטו על ידי מטוסי קרב, מערכת ההגנה האווירית שלנו ומערכות הגנה ומטוסים של השותפים שלנו".

הוא הוסיף: "יותר משלושים טילי שיוט נורו, אפס חדרו למרחב ישראל. מתוך יותר מ-120 טילים בליסטיים ששוגרו, מספר טילים בודדים חדרו, הם נפלו בבסיס חיל האוויר בנבטים וגרמו לנזק קל בלבד. איראן חשבה שתצליח לשתק את הבסיס ובכך לפגוע ביכולות האוויריות שלנו אך נכשלה".

עוד אמר: "מטוסי חיל האוויר ממשיכים לנחות ולהמריא משטח הבסיס - ביניהם גם מטוסי האדיר שחוזרים ממשימת הגנה על הבסיס. בנוסף בוצעו מספר שיגורים משטח עיראק ותימן - אף אחד לא חדר לישראל. בשעות האחרונות ירי רקטי משטח לבנון האירוע לא הסתיים, עדיין מוכנים להתפתחויות".

07:15 - רה"מ נתניהו בהודעה ראשונה לאחר המתקפה: "יירטנו. בלמנו. יחד ננצח"

 

 

07:00 - גלנט: בלמנו את הגל המשמעותי ביותר, אבל המערכה עדיין לא הסתיימה

06:40 - בארה"ב מדווחים כי ביידן אמר לנתניהו בשיחת הטלפון שארה"ב לא תתמוך במתקפה ישראלית על איראן

06:35 - אף כטב"ם או טיל שיוט לא חדרו לשטח ישראל

במהלך הלילה שיגרה איראן למעלה מ-300 כטב"מים, כ-100 טילים בליסטיים וכ-30 טילי שיוט - כמה טילי קרקע-קרקע (בליסטיים) חדרו לשטח ישראל. בעקבות כך הופעלו אזעקות רבות באזור הדרום, ירושלים, יהודה ושומרון והגולן. זוהו כמה נפילות בודדות, נזק קל נגרם לתשתיות בבסיס חיל אוויר נבטים שבדרום הארץ, ילדה בת 7 מהפזורה הבדואית נפצעה מרסיסי מיירט, מצבה מוגדר קשה והיא מורדמת ומונשמת בטיפול נמרץ סורוקה.

ההצלחה חסרת התקדים של ישראל מגיעה בין היתר בזכות שיתוף פעולה עם צבאות ארה"ב, בריטניה וירדן.    נכון לשעה זו לא ידוע על איומים נוספים בדרך לישראל, אולם בישראל לא נכנסים לשאננות וההיערכות הגבוהה נמשכת עם מטוסים בשמיים שנמצאים במוכנות מלאה.

06:20 - גורם ישראלי: הלילה חוו האירנים כישלון אסטרטגי. עכשיו תורם לדאוג ולא לישון בלילה

06:00 - הישג חסר תקדים: ישראל יירטה 185 כטב"מים ו-146 טילים

שני גורמים ישראלים אמרו לניו יורק טיימס כי ישראל יירטה הלילה 185 כטב"מים ו-146 טילים ששוגרו לשטחה.  דיווח ברשת פוקס: האמריקנים מאמינים שהמתקפה הסתיימה לעת עתה.

05:50 - הנשיא ביידן: ישראל הפגינה יכולות יוצאות דופן; עזרנו ביירוט כמעט כל הטילים

בהודעה שיוצאת מהבית הלבן מגנה ביידן את המתקפה האיראנית נגד ישראל, והדגיש את מחויבותה של ארצות הברית לשמור על ביטחון ישראל: "שוחחתי עם ראש הממשלה נתניהו, אמרתי לו שישראל הפגינה יכולת יוצאת דופן להגן על עצמה ולשלוח מסר לאויביה שלא ניתן לאיים על ביטחונה".

עוד נמסר מהנשיא, כי צבא ארה"ב סייע לצבא הישראלי "ליירט כמעט את כל הכטב"מים והטילים ששוגרו". בנוסף, עדכן ביידן כי מחר יכונסו מנהיגי ה-G7 כדי "לתאם תגובה דיפלומטית מאוחדת למתקפה של איראן".

05:15 - דיווח: ביידן חושש שנתניהו מנסה לגרור את ארה"ב לעימות רחב יותר

ברשת NBC דיווחו כי גורמים בממשל ביידן מביעים חשש שישראל תצא למתקפת תגובה מהירה נגד איראן "מבלי לחשוב על כל ההשלכות של המהלך". עוד דווח כי ביידן הביע חשש בשיחות סגורות כי "נתניהו מנסה לגרור את ארה"ב לעימות רחב יותר".

04:48 - אזעקות בגליל העליון ובדרום רמת הגולן

אזעקות הופעלו בקצרין ובגדות, הערכה היא שהירי בוצע מלבנון. נפילה בקצרין - שני תושבים לקו בחרדה והם טופלו במקום.

04:16 - אזעקות בצפון הגולן

אזעקות הופעלו במנרה ובאורטל, הערכה היא שהירי בוצע מסוריה.

04:14 - החלה שיחת נתניהו-ביידן

ראש הממשלה בנימין נתניהו משוחח בשעה זו עם נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן. באופן חריג ולבקשת השגריר ארדן - מועצת הביטחון של האו"ם תתכנס מחר בשעה 16:00 (שעון ניו יורק).

03:40 - דובר צה"ל: "הרוב המכריע של הטילים יורטו מחוץ לגבולות ישראל"

דובר צה"ל מעדכן כי זוהו עשרות שיגורים של טילי קרקע-קרקע מאיראן לעבר שטח מדינת ישראל. "לוחמי ההגנה האווירית יירטו בהצלחה באמצעות מערכת 'חץ' ויחד עם המדינות השותפות את מרבית השיגורים טרם חצו לשטח הארץ. זוהו פגיעות בודדות, בהן בבסיס צבאי בדרום הארץ עם נזק קל לתשתית. עשרות ממטוסי חיל האוויר ממשיכים בשעה זו ביירוט כלל האיומים האוויריים העושים דרכם לשטח מדינת ישראל".

03:35 - פיקוד העורף: תושבי צפון רמת הגולן והנגב אינם צריכים לשהות יותר בקרבת מרחב מוגן

03:25 - ישראל יירטה כ-100 טילים בליסטיים ששוגרו מאיראן

בנוסף ליירוטי הטילים, למעלה מ-100 כטב"מים יורטו גם כן - רובם מחוץ לשטחי ישראל. כטב"מים נוספים ששוגרו בגל השלישי של התקיפה עדיין מיורטים בשעה זו על ידי טייסי חיל האוויר הישראלי, האמריקני והירדני.

03:15 - דיווח על פיגוע ירי בשומרון, ישראלית נפצעה

מהמשטרה נמסר כי מחבל ירה לעבר כוח שפעל במרחב הכפר סינג'יל שבחטיבת בנימין. כוחות מג"ב וצה"ל נמצאים בנקודה וסורקים את המרחב. כתוצאה מהירי לוחמת מג"ב במילואים נפצעה באורח קל ופונתה לקבלת טיפול רפואי בבית חולים, משפחתה עודכנה".

03:05 - דובר צה"ל: מעל 200 שיגורים בוצעו לעבר ישראל, פגיעה בבסיס צה"ל בדרום

דובר צה"ל בהצהרה: "בוצעו 200 שיגורים לעבר ישראל, האירוע עדיין לא הסתיים. ישנה פגיעה בבסיס צבאי בדרום נזק קל במקום, עשרות כטב"מים יורטו מחוץ לשטח ישראל".

02:40 - בכיר אמריקני: כ-150 טילים שוגרו לעבר ישראל

בכיר אמריקני אמר לרשת ABC כי איראן שיגרה כ-70 טילים נוספים - ובכך מגיע מספר הטילים ששוגרו לעבר ישראל לכ-150.

02:26 - גורמים ישראלים: "99% מהטילים יורטו"

גורמים ישראלים בכירים: "יירטנו 99% מהטילים ששוגרו לעבר ישראל, התגובה תהיה בממדים חסרי תקדים".

02:25 - בבריטניה מאשרים: מטוסים בריטים סייעו לישראל ביירוטי הטילים

02:20 - צבא ארה"ב ממשיך ליירט כטב"מים נוספים שעושים דרכם לישראל מאיראן

02:10 - יירוטים בשמי עמאן בירת ירדן

תוצאות התקיפה באזור בעלבכ, עומק לבנון
תוצאות התקיפה באזור בעלבכ, עומק לבנון

 

 

02:05 - בת 7 מהפזורה הבדואית מורדמת ומונשמת לאחר שנפצע קשה משברי טיל

דיווח ראשוני על ילדה בת 7 מהפזורה הבדואית נפצע קשה משברי טיל, צוותי מד"א מעניקים לו טיפול רפואי במקום ומפנים אותו לבית החולים. פרמדיקית מד"א זוהר סרבינצקי סיפרה: "סמוך לכניסה לערד חברנו לרכב פרטי שהגיע מהפזורה. במושב האחורי היה ילד כבן 10 מעורפל הכרה עם פציעה מרסיס בראשו. הענקנו לו טיפול רפואי מציל חיים ופינינו אותו לבית החולים כשמצבו קשה".

01:58 - אזעקות נוספות בבאר שבע, ים המלח, דימונה והפזורה הבדואית

גלנט בסוללת חץ 3 (צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון)
גלנט בסוללת חץ 3 | צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון
הטילים האיראניים
הטילים האיראניים ומערכות ההגנה האוויריות הישראליות

01:54 - אזעקות בגולן ובגליל

01:53 - מד"א: נכון לעכשיו לא התקבלו דיווחים על נפגעים

במד"א מעדכנים: "בהמשך לאזעקות שנשמעו ברחבי הארץ בדקות האחרונות, נכון לרגעים אלו לא התקבלו קריאות על נפגעים למעט מקרים של חרדה ושל אנשים שנחבלו בדרך למרחב מוגן".

01:52 - אזעקות נוספות באזור הדרום

01:50 - תיעוד יירוטים מעל נווה אילן

מטוס "כנף ציון" המריא מנבטים (צילום: לפי סעיף 27 א')
המראת מטוס כנף ציון מנבטים | צילום: לפי סעיף 27 א'

01:45 - אזעקות בירושלים ובים המלח

01:43 - אזעקות גם ביהודה ושומרון

01:42 - אזעקות בבאר שבע, דימונה ויישובים נוספים באזור

01:44 - אזעקות בכל אזור הדרום

01:30 - דיווח: צבא ארה"ב יירט כטב"מים איראניים ששוגרו לעבר ישראל

00:15 - איראן: "התקיפה הסתיימה - אם ישראל תגיב נתקוף בעוצמה גדולה יותר"

שגרירות איראן באו"ם: "תקפנו את המשטר הציוני בהתאם לסעיף 51 לאמנת האו"ם (תקיפה לשם הגנה עצמית) בעקבות התקיפה בדמשק. העניין נגמר, אך המשטר הישראלי עלול לעשות טעות נוספת ואז התגובה של איראן תהיה חמורה הרבה יותר. זה עימות בין איראן והמשטר הישראלי, ארה"ב צריכה לשמור מרחק".

 

 

01:14 - פיקוד העורף: תושבי אילת, דימונה וצפון הגולן מתבקשים לשהות בקרבת מרחב מוגן

דובר צה"ל: "בהתאם להערכת מצב, תושבי צפון רמת הגולן, אזור נבטים, דימונה ואילת מתבקשים לשהות עד להודעה חדשה בקרבת מרחב מוגן שניתן להגיע אליו בזמן התגוננות".

01:09 - דיווח בירדן על יירוט נחילי כטב"מים שחוצים את שטח הממלכה ממזרח

00:59 - חיזבאללה טוען: שיגרנו עשרות קטיושות לעבר בסיס צבאי ברמת הגולן

ג'ו ביידן בחדר מצב
הנשיא ביידן בחדר המצב בבית הלבן
00:48 - פיקוד העורף: "מוכנים וחזקים בהגנה ובהתקפה"

מפקד פיקוד העורף, אלוף רפי מילוא: "לאורך המלחמה התמודדנו והתחככנו עם מספר גדול של אתגרים במגוון רחב מאוד של איומים, למדנו והשתפרנו - אנחנו מגיעים מוכנים וחזקים גם בהגנה וגם בהתקפה".
 
00:45 - דיווח באיראן על שיגור מטח נ  טילים בליסטיים לעבר לישראל
 
התקשורת המקומית באיראן מדווחת על שיגור מטח טילים בליסטיים לעבר ישראל. גם מקור ביטחוני עיראקי טוען שטילים בליסטיים איראניים חצו את המרחב האווירי בעיראק לעבר ישראל.
 
חזרת הטייסים לאחר משימת היירוט (צילום: דובר צה"ל)
טייסי חיל האוויר עם חזרתם לבסיס לאחר היירוטים הלילה | צילום: דובר צה"ל
 
יירוטים בשמי הארץ (צילום: reuters)
יירוטים בשמי ישראל | צילום: reuters

00:40 - דיווח: טיל שיוט תועד מעל שמי עיראק בדרכו לישראל

יירוטים מעל הר הבית (צילום: לפי סעיף 27 א')
יירוטים מעל הר הבית | צילום: לפי סעיף 27 א'
קבינט המלחמה (צילום: קובי גדעון / לע"מ)
ישיבת קבינט המלחמה, ארכיון | צילום: קובי גדעון / לע"מ

00:30 - בכיר ישראלי ל-ABC: כטבמים וטילים ראשונים יגיעו לישראל בשעה 01:00 לפנות בוקר שעון ישראל

00:30 - דיווח: המורדים החו'תים הודיעו כי שיגרו כטב"מים לכיוון אילת

00:28 - אזעקות בשניר שבגליל העליון

00:05 - תיעוד כלי הטיס ששוגרו לעבר ישראל

עוצר יציאות בנתב"ג
לוח הטיסות בנתב"ג, בחברות התעופה ממליצים להתעדכן באתרי האינטרנט

00:05 - קבינט המלחמה מכונס כעת בבור בבסיס הקריה בתל אביב

חזרת הטייסים לאחר משימת היירוט (צילום: דובר צה"ל)
מטוס קרב מסוג F-15 של חיל האוויר חוזר לאחד מבסיסי החיל לאחר ביצוע יירוטים | צילום: דובר צה"ל