בצה"ל עוד מתחקרים את מותו של האזרח מפגיעת טיל של חיזבאללה באדמית שבגבול הצפון, אחרי שהגיע לסייע לכוח צבאי שנפגע קודם לכן מטיל נ"ט. חמישה חיילים נפצעו בתקרית. מהתחקיר עולה שהאזרח הבחין בכוח שנפגע, הגיע למקום כדי לסייע ואז נורה טיל נוסף ממנו הוא נהרג.

24 חיילים ואזרחים נהרגו מאז שחיזבאללה הצטרף למלחמה של חמאס נגד ישראל. המצב בצפון החמיר בחודש האחרון, כשארגון הטרור מלבנון הגביר את שיגורי הכטב"מים, מטחי הרקטות וטילי הנ"ט, שגובים מחיר כבד וגורמים לנזק משמעותי למוצבים של צה"ל וליישובים הישראלים. בימים האחרונים נבחנה האפשרות להאריך את שהיית המפונים מהצפון במלונות עד לסוף שנת 2024, כך שנראה כי המלחמה הזו רחוקה מלהסתיים.

צילום שפרסם חיזבאללה של השיגורים והנזק (צילום: מתוך תיעוד שעלה ברשתות החברתיות, שימוש לפי סעיף 27א' לחוק זכויות יוצרים)
תיעוד שפרסם הארגון של השיגורים והנזק במטולה | צילום: מתוך תיעוד שעלה ברשתות החברתיות, שימוש לפי סעיף 27א' לחוק זכויות יוצרים

כבר בחודש מרץ דיווחנו על שינוי מגמה בתקיפות של חיזבאללה, שהגביר את השימוש שלו בטילי נ"ט וכטב"מים על מנת להרוג כמה שיותר ישראלים. קצין בפיקוד הצפון אמר בשיחה עם mako: "אנחנו מזהים שני מאמצים עיקריים של חיזבאללה, טילי הנ"ט ושילוב בין כטב"מים או טילי נ"ט לשיגור של מטחי רקטות, בדגש על רקטות עתירות משקל". הוא הוסיף ש"הם סופגים תקיפות והרוגים, גרמנו ללא מעט נזק בצד השני".

ולמרות זאת, גם הקצין מפיקוד הצפון מודה שצה"ל לא מצליח לספק הגנה ליישובי הצפון ולמעשה, גם לא הגנה מספקת לכוחות הרבים שפרוסים בגבול הצפון. חיזבאללה מבצע ירי קבוע נגד מוצבי צה"ל ונגד הכוחות שנפרסו במרחב של היישובים.

בימים האחרונים התגברה הביקורת של התושבים נגד השימוש שצה"ל עושה במבנים בקיבוצים ובמושבים בצפון. תושבים וראשי יישובים בצפון טוענים שהדבר גורם להם לנזק רב ואף נותן לחיזבאללה את המנדט לבצע ירי למקומות אזרחיים.

הפגיעה הישירה בגליל המערבי (צילום: מתוך תיעוד שעלה ברשתות החברתיות, שימוש לפי סעיף 27א' לחוק זכויות יוצרים)
פגיעה ישירה של כטב"ם חיזבאללה במתנ"ס בגליל המערבי | צילום: מתוך תיעוד שעלה ברשתות החברתיות, שימוש לפי סעיף 27א' לחוק זכויות יוצרים

דובר צה"ל מפרסם פעם אחר פעם נתונים על התקיפות בלבנון, מספר תקיפות הקרב ותיעוד של השמדת מטרות שונות ומחבלים. חיזבאללה אף הודה שהוא הרחיק את הכוחות שלו מספר קילומטרים מגבול ישראל-לבנון. אבל צה"ל טרם הצליח לנטרל או להשמיד את השס"מים - שטחים סבוכים מבוצרים, שכוללים עמדות לחימה, עמדות שיגור טילים ורקטות לעבר ישראל ואחסון אמצעי לחימה, כולל מתחת לאדמה. גם אחרי חודשים ארוכים של לחימה ותקיפות מהאוויר, חיזבאללה מצליח לשגר באופן יום-יומי מטחי רקטות, טילי נ"ט וכטב"מים מבלי שצה"ל יצליח למנוע את זה.

כבר בחודש נובמבר 2023 פרסמנו שבצה"ל לוחצים לעבור להתקפה מול חיזבאללה. זאת אחרי שהבינו שהתגובות הישראליות לא פוגעות מספיק בארגונו של נסראללה. למעשה, ישנה ירידה במספר מחבלי חיזבאללה שנהרגים מאש צה"ל ביחס לחודשים הראשונים של הלחימה. ולמרות הזמן שחלף מאז, הרוב המכריע של התקיפות הישראליות נעשות מרחק קילומטרים בודדים מאוד מהגבול. צה"ל, למרות אבדות החיילים והאזרחים, לא הרחיב את מעגל האש, למעט תקיפות חריגות בעומק לבנון.

אם לא יהיה שינוי באופן הפעולה של הצבא, אנו עלולים להמשיך לעוד חודשי מלחמה ארוכים עם מחיר דמים כבד. בנוסף לזה, חיזבאללה מצליח גם לפגוע במטרות של צה"ל כולל בבסיסים רגישים. ולזה יש להוסיף את הנזק ליישובים הישראלים לאורך גבול לבנון, שם המצב מחמיר עם כל יום שעובר, מבלי שצה"ל מצליח להגן עליהם.