עומרי סיינר (צילום: אלון ויצמן)
"חשוב להטמיע בחיי החברה את המוסריות" | צילום: אלון ויצמן

בזמן שמסוקי חיל האוויר חילצו נשים בהריון והנגמ"שים הפכו להיות אמבולנסים של מד"א ופתחו את הדרך לירושלים הנצורה, תמונה אחת שהפכה לוויראלית בדפי הפייסבוק הציגה גם את המוסריות של חיילי צה"ל, בעודם מעניקים סיוע לתושבי הרשות הפלסטינית.

הסיפור שמאחורי התמונה שייך לסרן עמרי סיינר, מ"פ הפלוגה המבצעית של גדוד גרניט של הנח"ל ולוחמי החפ"ק שלו, שבימים קשים אלה נמצאים בקו קפוא במיוחד בעיר חברון. כחלק מההתמודדות של הצבא עם מזג האוויר בעיר סייר סרן סיינר עם החפ"ק שלו בעיר. במהלך הסיור הבחין ברכב פלסטיני שנתקע בשלג ולא היסס לעצור ולסייע.

"חזרנו מסבב עמדות וביצוע של תספוק לעמדות במהלך הסופה" מספר סרן סיינר. "בדרך חזרה זיהינו רכב פלסטינאי שנתקע בשלג ולא היה יכול להיחלץ ולהמשיך. מיד עצרנו את הרכב וסייענו להם לצאת. אחר כך חיברנו כבל וגררנו אותם מהמקום שבו הם נתקעו". הפלסטינים שבימים כתיקונם לא אוהבים לראות את חיילי צה"ל בעיר הודו לחיילים על העזרה.

התמונה של החילוץ עלתה לפייסבוק וזכתה לאלפי שיתופים ותגובות חמות. "מי שצילם את התמונה היה הקשר שלי (סמ"ר ויצמן) שהבין כמה זה חשוב לנו לצלם את הפעילות שלנו ולהטמיע בחיי החברה את המוסריות. גם את הערכים בהם צה"ל דוגל כאשר אחד המרכזיים הוא כבוד האדם", הסביר סיינר והוסיף שחלק מהכשרת הלוחם זה גם ההטמעה של התחום המוסרי והיחס השווה לכל בני אדם וזה לא משנה מי הוא ולאיזה עם הוא שייך.

חיילי הנח"ל בירושלים (צילום: עומרי סיינר)
"אנחנו מקפיצים אותם לאן שצריך על גבי הנגמ"שים" | צילום: עומרי סיינר

אגב חייליו של סיינר מסייעים באמצעות הנגמ"שים שלהם גם לעובדי חברת החשמל. אלה נלחמים בהפסקות החשמל בעיר כתוצאה מהשלגים הכבדים שפגעו גם בחברון. "אנחנו מקפיצים אותם לאן שצריך על גבי הנגמ"שים" מספר סרן סיינר ואלה מחברים את החשמל לכל תושבי העיר, יהודים וערבים.

ולא רק בחברון. בפעם הראשונה פנה חמאס וביקש סיוע הומניטרי מצה"ל, מה שגרר שם ביקורת על הארגון. במהלך פגישה שהתקיימה בין נציגי תיאום פעולות הממשלה בשטחים לנציגי ארגוני הסיוע הבינ״ל הפועלים בעזה תיאמו בצבא את העברת הציוד הנדרש לאוכלוסייה בעזה דרך ישראל. דרך מעבר כרם שלום העבירה ישראל כ- 1.2 מיליון ליטר של דלק לרצועת עזה, מתוכם כ-800 אלף ליטר בנזין וסולר לתחבורה ו-400 אלף ליטר סולר להסקה עבור תחנת הכח ועוד כ-200 טון גז. הקשר של קציני המנהל עם בכירי הרשות דרך הארגונים הינ"ל נשמרו לאורך כל הימים האחרונים. זאת במטרה לאתר ולסייע למצוקות האזרחיות בעזה ובנוסף גם בשטחי יהודה ושומרון.