לפני פחות משבוע התרחש טקס החלפת מפקדים בבסיס נבטים בנוכחות מפקד חיל האוויר, אלוף עמיקם נורקין, בו עשרות חיילים התעלפו בזה אחר זה ונזקקו לטיפול רפואי. חייל שנכח בטקס והיה עד לאירועים סיפר בשיחה עם מערכת התוכנית "חי בלילה": "ב-40 מעלות, הגענו עם בקבוקי מים וצעקו לנו להוריד את השרוולים שלא יהיו מופשלים, אחר כך הרס"רים התעצבנו וצרחו עלינו להעיף את הבקבוקים. מה שקרה זה שפשוט אנשים התחילו להתעלף וליפול כמו זבובים".

"הסתכלתי שמאלה וראיתי מישהי נופלת, כשאחריה עוד אחת נפלה לפני שסיימה להגיד שהיא לא מרגישה טוב. הרס"רים הגיעו לחובשים וצעקו להם 'יאללה קדימה מהר קחו אותם מפה' כאילו הם גופות שמפריעות לטקס. אני והחברים שלי היינו בשוק", הוסיף החייל על הסיפור שעלה לכותרות בפוסט שנכתב על ידי אחת החיילות המשרתות בבסיס, והתפרסם בעמוד הפייסבוק חיילים מצייצים.

בשיא החום חיילים אולצו לעמוד במשך שעות (צילום: מתוך עמוד הפייסבוק חיילים מצייצים, חי בלילה)
בעקבות כך אינספור חיילים נזקקו לטיפול רפואי | צילום: מתוך עמוד הפייסבוק חיילים מצייצים, חי בלילה

מפקדת שמשרתת בבסיס סיפרה שזוהי לא הפעם הראשונה שאירוע כזה מתרחש: "היו לנו המון טקסים כאלה. הרס"רים פשוט עוברים שורה שורה, מעמידים את כל החיילים ואנשי הקבע, לוקחים להם את הבקבוקים וזורקים להם את זה לפח. בסיטואציות כאלה מחכה אמבולנס מאחורה, כולם כבר מתורגלים".

"אם מישהו מתעלף אף אחד לא צועק, אף אחד לא זז, חברים לא באים לעזור. חובשים באים בריצה עם אלונקה ומפנים אותך. הפעם זה היה כל כך רציני כי גם מפקד חייל האוויר עמד שם כמעט בכל מהלך הנאומים. היו שם מעל 560 התעלפויות", שיתפה המפקדת בנוגע לתופעה המטרידה ותהתה בנוגע לשוני ביחס בין המשפחות לחיילים, "אין בעיה שהמשפחות באזורים מוצלים, אבל מה איתנו? אנחנו לא בני אדם? אנחנו פה כדי לעשות עמוד דום ועמוד נוח על מדי א' ייצוגיים?"

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "האירוע נבדק והלקחים הנדרשים יילמדו. לאור תנאי מזג האוויר הוחלט כי טקס החלפת הפיקוד יתחיל בשש בערב ויימשך כחצי שעה בלבד. לפני הטקס ובמהלכו חולקו לעומדים במסדר בקבוקי מים קרים. החיילים תודרכו לפני הטקס שאם יחושו ברע, הם מתבקשים לצאת מרחבת הטקס ולגשת לעמדת המנוחה".