לוחמי פלוגת הסיור (פלס"ר) של חטיבה 401 בחיל השריון סיימו בימים האחרונים קורס קומנדו ייעודי ראשון מסוגו. לראשונה, בסיום ההכשרה המשותפת עם סיירת גבעתי, המשיכו לוחמי הפלס"ר לשלושה שבועות של קורס קומנדו חדשני שנבנה במיוחד עבורם על ידי המפקד וסגל היחידה.

המטרה - להכין אותם למלחמה הבאה ולהעניק להם כלים שיסייעו בפעילות מעבר לקווי אויב, השמדת אויב עם פלטפורמות באוויר וביבשה והעברת מודיעין לגדודי שריון, להם יפרצו את הדרך.

"חיפשנו דרך לייחד את היחידה ולחבר את הלוחמים לחטיבה ולייעוד המבצעי שלה כסיירת שריון", הסביר רס"ן יואל שישפורטיש, מפקד פלס"ר 401. "לכן פיתחנו שלושה שבועות ייחודיים. קורס שלוקח לקצה את היכולות המבצעיות שלהם וגם מביא לידי ביטוי את רוח היחידה והחטיבה".

לדברי המפקד, בקורס שולבו סיפורי מורשת קרב, מפגש עם אנשי עבר מהיחידה ומדריכי עבר שהגיעו לאמן אותם. אלו מביאים איתם מן הסתם ניסיון מבצעי רב.

קורס הקומנדו מכשיר את הלוחמים ללוחמת הפרט והצוות, להתמקצע בהסוואה וסגירת מעגלים על אויב בגזרה מבצעית. כחלק מההתמחות שלהם בקורס, לוחמי הפלס"ר נכנסים לשטח הלחימה בחשאי. מהעמדות הנסתרות שלהם הם סוגרים מעגל על עמדות אויב באמצעות מטוסי קרב או מסוקי קרב, תותחים או טילים, למשל.

בהמשך, כאשר גדודי הטנקים מגיעים, הלוחמים מעבירים להם מטרות וחושפים בפניהם את האויב, העמדות, מטענים ושטחי מעבר כאשר המטרה לאתר כל איום בשטחי המעבר ולהשמיד אותו.

את התרגיל המסכם שהתקיים בסוף השבוע שעבר הלוחמים החלו בבסיס נבטים. שם הם עלו עם חמישה האמרים על שני מטוסי תובלה שהנחיתו אותם בבסיס חצור ומשם המשיכו לתרגיל פשיטה על דמוי מתחם מבוצר של מחבלים ביישוב סמוך.

זהו תרחיש שמתרגל טכניקות של ללחימה במתווה הצפוני בו הם יצטרכו לנחות בשטח אויב ולהשתלט על מבנה שנמצא מספר קילומטרים מהמנחת. בחצות, הם החלו בתרגיל פשיטה נוסף על מבנה מבוצר של מחבלים והפעם בחושך מוחלט.

לאחר ההשתלטות על המבנה הלוחמים יצאו למסע שהסתיים בהר "סרטבה" התלול מעל בקעת הירדן ובעלייה שנמשכת קילומטרים רבים, מסורת של עשרות שנים ביחידה, שם פגשו לוחמים שמשכו אותם לפסגה.

הלוחמים (צילום: דובר צה"ל)
מסורת של היחידה. סיום המסע בפסגת ההר | צילום: דובר צה"ל

"אין גאים מאתנו להסתובב עם הכומתה השחורה ולהשתייך לחיל ולחטיבה", הסביר רס"ן שישפורטיש, "אבל חשוב להבין שאנחנו בסופו של דבר מהווים יחידה מובחרת, שמתניידת לרוב רגלית, בעלת מאפייני קומנדו ויכולות חי״ר מובחרות. הלוחמים מצוידים באמל״ח ייעודי ללחימה ביעדים מורכבים והם מומחים בלחימה לילית, הסוואה, פשיטה וסגירת מעגלים".

לוחמי היחידה נבחרים אחרי שהתגייסו לשריון ועברו גיבוש, שאחריו כ-50 מסיימים ישרתו בפלס"ר 401 שעוברים את ההכשרה שלהם עם סיירת גבעתי או של חטיבה 7 – שעוברים הכשרה עם סיירת גולני.

"הצוות סיים עכשיו תקופה משמעותית ומאתגרת", סיכם מפקד הפלס"ר. "הם הוכיחו מקצועיות גבוהה, איתנות, נחישות, יוזמה, אגרסיביות ומוכנות לכל תרחיש. אני בטוח שהצוות יעמוד בכל אתגר מול כל אויב".

הלוחמים (צילום: דובר צה"ל)
פשיטה על "מתחמי מחבלים" בקורס הקומנדו | צילום: דובר צה"ל