על אף חודשי הלחימה הארוכים והמכות שספג ארגון הטרור הרצחני, גורמים בצה"ל אומרים שלחמאס ברצועת עזה עדיין יש יכולת לייצור אמצעי לחימה ורקטות. המספרים קטנים משמעותית מאלה שהיו לפני המלחמה, אבל "אנחנו רואים שממשיכים לחשוף אתרים לייצור אמל"ח ורקטות ומבינים שיש כאלו שעוד לא הגענו אליהם", כפי שאמר ל-mako קצין באוגדה 162.

צה"ל מדווח על המשך הלחימה ברפיח ובג'באליה, שם הכוחות ממשיכים להתקדם ולחשוף מנהרות ויעדי טרור. בשבוע האחרון איתרו כוחות מצוות הקרב של חטיבה 460 שפועל תחת אוגדה 98 בג'באליה מספר פירי מנהרות ואמצעי לחימה רבים. בנוסף הם חשפו שם מתחם לייצור אמל"ח, כולל רקטות בטווחים שונים, בהם גם לטווח בינוני שיכולות להגיע עד באר שבע ואזור המרכז.

מחרטה בצפון רצועת עזה (צילום: דובר צה"ל)
מחרטה לייצור נשק שחשפו כוחות צוות קרב חטיבה 460 בג'באליה, צפון הרצועה | צילום: דובר צה"ל

גם כוחות צוות הקרב של חטיבה 401 הפועל במזרח רפיח תחת אוגדה 162, חשפו במרחב הפעולה שלהם אתרים לייצור אמצעי לחימה שונים, בהם גם רקטות ופצצות מרגמה. זאת לצד חשיפה של טילי נ"ט ועוד.

לאחרונה הכריז שר הביטחון, יואב גלנט, שלחמאס אין יכולת לייצר אמצעי לחימה. "החמאס הוא לא ארגון שיכול להתחדש כעת – אין לו עתודות, אין לו יכולת לייצר אמצעי לחימה, אין לו אספקה, אין לו חימוש", אמר שר הביטחון כאשר ביקר באוגדה 162. אולם העובדה שמתחמי ייצור נחשפו בזמן וגם אחרי הדברים שלו, מלמדת שגם אם יכולת הייצור של חמאס נפגעה, וכנראה שגם נפגעה באופן קשה, היא עדיין קיימת באזורים שונים שבהם צה"ל לא פעל, ואפילו בכאלה שצה"ל יצא מהם.

לצד ההברחות מאיראן, לאורך השנים נבנתה ברצועת עזה תשתית אדירה לייצור אמצעי לחימה, חלק מתחת לאדמה וחלק מעל במתחמים נסתרים. תחת סיוע נרחב של האיראנים וכנראה שמדינות וארגונים נוספים, חמאס למד לייצר באיכות גבוהה מטעני חבלה, פצצות RPG, תחמושת וכמובן שרקטות ופצצות מרגמה. "מדובר בייצור סדרתי תקני לכל דבר ועניין וזה נעשה בהיקפים אדירים. את הרוב הכרנו אבל היו גם מתחמים שהפתיעו אותנו בהיקף ובאיכות של הייצור", אמר גורם בפיקוד הדרום של צה"ל.

טילים ואמצעי לחימה שנחשפו (צילום: דובר צה"ל)
צילום: דובר צה"ל

קשה להעריך מה יכולת ייצור האמל"ח של חמאס ומה ההיקף שלה, אחרי כמעט שמונה חודשים של מלחמה. צה"ל לא מתייחס לכך באופן רשמי, אולם מפקדים איתם שוחחנו הדגישו שאתרי הייצור הם בין המטרות החשובות כדי "לחנוק" את חמאס וכחלק מהמטרות של צה"ל ליום שאחרי המלחמה. חלק מהמפקדים דיברו על אתרים בודדים וקטנים שנשארו ברצועה, אחרים העדיפו שלא להתייחס לנושא.

עניין הייצור של האמל"ח מצטרף לכך שבעזה נותרו על פי הערכות שונות עוד אלפי רקטות, כולל לטווח בינוני וארוך. גם כמות גדולה מאוד של פצצות מרגמה, שבישראל מעריכים גם כן באלפים. אמנם בצבא אומרים שאין אפשרות להגיע עד לרקטה האחרונה ולפצמ"ר האחרון, אולם מודים שגם ביום ה-226 ללחימה המשימה עוד רחוקה מסיום.

טילים ואמצעי לחימה שנחשפו (צילום: דובר צה"ל)
צילום: דובר צה"ל