מיקרו־עוזי פולימר (צילום: עיתון "במחנה")
המיקרו־עוזי פולימר (צילום: במחנה) | צילום: עיתון "במחנה"

גרסה חדשה לרובה העוזי המיתולוגי: בפיקוד המרכז רכשו רובי עוזי מדגם חדש, "מיקרו-עוזי פולימר", שייכנס לשימוש ביחידות מיוחדות.

הנשק החדש יהיה קצר יותר מהמיקרו-עוזי הישן ונוח יותר לתפעול, ויספק אפשרויות חדשות בתחום המבצעי. "בעקבות דרישות שעלו מן הכוחות הלוחמים, שטענו כי המיקרו-עוזי הישן מסורבל ולא נוח לתפעול, עבדנו על פיתוח דגם חדש וטוב יותר", אמר רמ"ד אמצעי לחימה בפיקוד המרכז, רס"ן יובל ירון. "הדגם החדש מנסה להידמות כמה שאפשר לאקדח".

"מוצלח יותר מהדגמים שקדמו לו"

ה"פולימר" מאופיין במשקל נמוך של 2.3 ק"ג, ובאורכו הקצר: כחצי מטר עם קת פתוחה, וכ-30 סנטימטר כאשר הקת מקופלת. בתהליך הייצור שלו נעשה שימוש רחב בפולימרים חזקים ובעלי משקל נמוך. כמו כן, בעקבות שינוי במנגנון תפס המחסנית ניתן לתפעל את הרובה ביד אחת, דבר שמשפיע בעיקר על נוחות השימוש בכלי ועל מהירות החלפת המחסנית.

בזכות מידותיו המצומצמות, ניתן לשאת את גרסת הפולימר של העוזי מבלי למשוך תשומת לב – על הגוף, או לחלופין בתיקים קטנים ואפילו בקופסאות נעליים. "העוזי החדש מוצלח יותר מהדגמים שקדמו לו", ציין מנכ"ל החברה שפיתחה את הנשק, "מפעלי נשק ישראל בע"מ" (IWI), אורי עמית. "השיפור המשמעותי בנשק מתחיל באחיזה וממשיך ביכולת של הלוחם להגיע לתוצאה מוצלחת".

לפני כחצי שנה החלו בפיקוד המרכז לגלות עניין ברובה החדש, ולאחר שעבר את המבדקים של ענף הנשק בחטיבה הטכנולוגית, הוחלט על רכישה של מספר רובים בעלות של כמאה אלף שקלים. הרובים אמורים להגיע בחודשים הקרובים, ביחידות מיוחדות יהיו הראשונות שיזכו להשתמש בהן.

עוזי (צילום: עיתון "במחנה")
העוזי בצה"ל, בתחילת הדרך. עבר תחת ידיהם של חיילים רבים (צילום: במחנה) | צילום: עיתון "במחנה"

רובה העוזי המיתולוגי, שבזמנו עבר תחת ידיהם של כמעט כל חיילי צה"ל, עשה בשנים האחרונות מספר גלגולים. כיום דגם המיקרו נמצא בשימוש בעיקר ביחידות מיוחדות.

לעמוד הפייסבוק של "במחנה"

>> גאווה ישראלית: הנשקים הישראליים הנחשבים בעולם