בידי ישראל תיעוד של יחיא סינוואר נמלט בתוך מנהרות בח'אן יונס יחד עם אשתו ושלושת ילדיו, כאשר גבר נוסף מפלס את דרכם עם פנס, כך פרסמנו הערב (שלישי) לראשונה בחדשות 12.

בסרטון, שנמשך כדקה, נראה סינוואר לבוש בשרוואל, מוזנח למדי, סוחב תיק על כתפו ונועל נעלי בית של אדידס. אחת מבנותיו נצפתה מחזיקה בובה. בישראל טוענים כי למרות שהתיעוד צולם ב-10 באוקטובר, עדיין יש בו ערך מודיעיני.

האיש שהוביל את משפחת סינוואר נועד לחטוף את האש אם השיירה תיתקל בכוחות צה"ל, בעוד שמנהיג חמאס עצמו הולך מאחורי כולם. בישראל פענחו את הסרטון, וזיהו את סינוואר בעיקר בזכות אוזניו. עוד ידוע כי לא נראו חטופים לצד סינוואר.

בישראל שוקלים לפרסם את התיעוד בזמן הקרוב. גורמים בישראל אומרים: "יש תיעודים נוספים של סינוואר בידינו - כולל תיעודים עדכניים יותר".

מנהיג חמאס יחיא סינוואר (צילום: רויטרס)
צילום: רויטרס

את הסרטון מצאו הלוחמים שהגיעו למנהרה לפני כמה ימים. הם איתרו את מצלמת האבטחה שסינוואר השאיר מאחור, פירקו אותה ולקחו את החומרים שהיו בתוכה. בשלב זה, בצה"ל מנתחים את הצילומים של מנהיג חמאס, שככל הנראה, נצפה במצב טוב ויציב, עומד על רגליו.

גורמי ביטחון סיפרו לפני חמישה ימים כי סינוואר מנותק קשר כבר ימים רבים. בישראל מעריכים שבצמרת חמאס התקבלו החלטות שהוא לא היה שותף להן - חלקן קשורות למו"מ על עסקת חטופים חדשה.

לפני כשבוע רמז גלנט על מצבו של מנהיג חמאס בעזה: "סינוואר לא מנהל את המערכה, הפך מראש חמאס למחבל נמלט". בעקבות היעדרותו הארוכה של סינוואר, ישראל ביקשה מקטאר ומצרים להפעיל לחץ על חמאס לבחור גורם אחר שמולו אפשר יהיה לעבוד.