צה״ל התיר הבוקר לפרסום כי שני לוחמים בגדוד 9203 - רס״ל (מיל׳) עומר סמדג׳ה, בן 25 מגנות הדר, ורס״ל (מיל׳) סעדיה יעקב דרעי בן 27 מתל אביב- נפלו אתמול בקרב במרכז רצועת עזה.

עומר הוא בנו של אורן סמדג׳ה, ג׳ודאי העבר שזכה במדלית ארד באולימפיאדת ברצלונה בשנת 1992. בעוד כחודש עתיד סמדג׳ה להוביל כמאמן את נבחרת ישראל בג׳ודו במשחקים האולימפיים בפריז. עומר נפל ביום הולדתו של אביו.

"הוועד האולימפי הישראלי מרכין ראש בכאב עצום עם חברנו המדליסט האולימפי והמאמן הלאומי אורן סמדג`ה ומשפחתו היקרה בנפול בנו היקר והאהוב עומר״, נכתב בהודעת הוועד האולימפי ״עומר היה עולם מלא שרק התחיל את מסע חייו. כל ישראל ומשפחת ספורטאי ישראל כואבים את נפילתו בגבורה".

עומר סמדג׳ה ז"ל ואביו הג'ודוקא אורן סמדג'ה (צילום: לפי סעיף 27 א')
אורן ועומר סמדג׳ה | צילום: לפי סעיף 27 א'
"אורן היקר, מאמן ענק, ספורטאי אדיר. כמו שחינכת ואימנת דורות שלמים של ספורטאים להצטיינות, נשיאת דגל ישראל בגאווה והרוח האנושית, כך בינך היקר מהווה דוגמא להיותכם תמיד במשימות הכי קשות. משפחת הספורט האולימפי איתכם יחד עם משפחתך האהובה ועם חבריכם ומכריכם. כולנו ברגליים כושלות, נשימה עצורה ולב בוכה.יהי זכרו של עומר היקר והאמיץ בלבנו לעד".

דרעי הוא בנה של הפובליציסטית ללי דרעי שהתמודדה בעבר בפריימריז בליכוד. "סעדיה שלי היה ילד שהקדים את רצון כולם לפני הרצון שלו״, אמרה הבוקר, ״הוא עשה הרבה יותר ממה שציפו ממנו בכל תחום. הוא היה תלמיד חכם, למד למבחני רבנות והתחיל לימודי תואר ראשון בהוראה. סעדיה היה מאוהב בעם הזה, אהב את התורה ואת הארץ ונלחם למענה. מתחילת המלחמה שתקתי, כעת יש לי חובה לא לשתוק. אנחנו דורשים ניצחון והכרעה מוחלטת. בני לא נפל על מזבח של הסדרה דיפלומטית, אלא על ניצחון על האויב״.


סמדג׳ה ודרעי היו חלק בכוח של חטיבת אלכסנדרוני, שרק לאחרונה נכנסה לעזה אחרי שהוקפצו בצו 8 בהתראה של ימים כדי להחליף חטיבה אחרת. המחלקה שנפגעה החליפה יומיים קודם לכן מחלקה אחרת שיצאה לחופש בבית במשימה בציר נצרים. חוליית חמאס שיגרה לעברם מספר פצמ״רים על המחלקה שמבצעת משימת אבטחה לעבודות D9 ליד זייתון. כתוצאה מהפגיעה נהרגו השניים ועוד תשעה נפצעו - 2 בינוני והשאר קל.

חמאס מבצע לא מעט ירי של פצמ"רים לעבר כוחות צה"ל ברצועת עזה, בין השאר כחלק משיטת לחימת הגרילה והקושי שלהם להתקרב אל הכוחות. הירי הזה מבוצע אחרי שתצפיתנים במסווה של אזרחים תמימים מאתרים ריכוזי כוחות ואז הם מכווינים את חוליית המרגמות, שמגיעים לאמל"ח שלהם גם כן במסווה של אזרחים. הם נוהגים לבצע ירי מהיר של 5, 6 פצמ"רים ואז נעלמים אחרי שהחזירו את המרגמה למסתור.

סעדיה יעקב דרעי ז"ל (צילום: לפי סעיף 27 א')
סעדיה יעקב דרעי ז״ל | צילום: לפי סעיף 27 א'

בצה"ל מעריכים שמרבית פצצות המרגמה הנמצאות בשירות חמאס הן מתוצרת איראן או ייצור מקומי על בסיס ידע וסיוע איראני. הערכה היא שיש בעזה אלפי פצמ"רים אותם הם מסתירים בבתים של אזרחים, בתי ספר, מסגדים או במנהרות.

חוליות המרגמות של חמאס מבצעות את ירי הפצמ"ר מפתחי מנהרות או במסווה של בתים הרוסים. מתיעוד של חמאס ירי כזה מבוצע גם מאוהלים של עקורים, מה שהופך את הגילוי וההשמדה של החוליות האלה לקשה ומורכב. למרות זה, עשרות חוליות שהתגלו בתצפית ואמצעים טכנולוגיים הושמדו במלחמה, לרוב באש מהאוויר אחרי סגירת מעגלי אש.