פעילות יחידה 504 של אגף המודיעין בלחימה בעזה נחשפת: בצה"ל אומרים היום (שני) כי מתחילת הלחימה נחקרו מאות מחבלים מכלל ארגוני הטרור ברצועת עזה ואלו מסרו מיקומי מנהרות טרור, מחסנים ואמצעי לחימה, לצד חשיפת שיטות פעולה של האויב ומאמצי ההיטמעות שלו בתוך אוכלוסייה אזרחית.

"קיבלנו אלפי שיחות טלפון ממשתפי פעולה, בסדרי גודל שטרם נראו ביחידה", אומר היום גורם בכיר ביחידה. "ניכר כי תושבי רצועת עזה אינם שבעי רצון מההתנהלות הברברית של חמאס, האזרח הפשוט מבין כי חמאס מביא על תושבי עזה אסון שיהיה להם קשה להתאושש ממנו".

הגורם הבכיר הוסיף כי עד כה נעצרו מעל ל-300 מחבלים מארגוני הטרור במהלך התמרון הקרקעי שנלקחו להמשך חקירה בשטח ישראל. "כל חקירה וחקירה מביאה להפללות", ציין הגורם הבכיר, "המידע שעולה בחקירות השבויים הוא בעל ערך רב, מביא להרג פעילים ולשמירת ביטחון כוחותינו".

בשטח הלחימה פזורים כעת עשרות חוקרי שטח דוברי ערבית שגם מסייעים לכוחות המתמרנים באיתור מקומות רגישים. בנוסף ליחידה יכולות מול אנשים ואתרים משטח הרצועה על מנת לאסוף תיעודים שמספקים תמונת מצב על האזורים בהם חמאס מנצל את בתי החולים והאוכלוסייה האזרחית.

נחקר תושב שכונת שייח עג'לין שצה"ל מפרסם תיעוד מחקירתו לאחר שנעצר בתחילת השבוע שעבר, סיפר כי התפנה עם משפחתו לבניין הסהר האדום הפלסטיני כי חשב שהמקום בטוח ומוגן.

"פעילי חמאס נשארו במתחם, הם המשיכו לפעול והחביאו רקטות ורובים במזרנים", סיפר הנחקר. "אי אפשר לסרב להם, אם תתעמת עם פעיל חמאס הוא עלול להרוג אותך. נהיינו מגינים אנושיים בגלל שצה"ל לא יתקוף מקום עם 40 אלף איש בתוכו".

עוד הוסיף הנחקר על הפעילות במבנה הסהר האדום ברצועה: "ניצלו את האזרחים. אם אחת הרקטות מתפוצצת זה יכול להרוג 50 מאיתנו או יותר. המקום הזה ושיפא הם היחידים שבהם יכלו להשתמש כדי להתחבא. פעילי החמאס והגא"פ. הלכנו לשם למצוא מקלט ואז הם הגיעו וסיכנו אותי ואת משפחתי".

נחקר אחר סיפר כי בבית החולים שיפא "רופאים זעמו שפעילי חמאס וארגונים אחרים היו בבית החולים, 100 מחבלי חמאס התלבשו בתור צוות רפואי כדי להיטמע במחלקות בית החולים". נחקר נוסף סיפר על פעילות חמאס בבתי החולים רנתיסי והשוודי, בית חולים השייך לאונר"א ברצועה.

בצה"ל אומרים שמאמץ פינוי מרחב צפון הרצועה מאפשר לתקוף בצורה רחבה את תשתיות חמאס וכי במסגרתו הפעילה היחידה מגוון כלים מבצעיים, בעזרתם ביצעה בזמנים קצרים מעל ל-30 אלף שיחות, שלחה מעל לעשרה מיליון מסרונים, מעל תשעה מיליון הודעות מוקלטות וכן פיזרה כארבעה מיליון כרוזים ועלונים מן האוויר והיבשה, הקוראים לאוכלוסייה להתפנות.

עוד מציינים בצה"ל כי לאורך הלחימה מופעל "מרכז איסוף המודיעין וההשפעה" ביחידה אשר פועל במגוון רחב של כלים ושיטות למען ארבע מטרות מרכזיות: תמיכה בתמרון, מודיעין להפללת מטרות, השפעה והובלה של מאמץ פינוי האוכלוסייה דרומית לנחל עזה.

בצבא מציינים שמאמצי היחידה ייצרו 100 מטרות לתקיפה ברצועה. היחידה סייעה גם בפיתוח אמצעי VR לשימוש הכוחות הלוחמים, שמאפשר צפייה בשטח הרצועה ומבוסס סרטונים אותנטיים.

לאחר שהיחידה הכפילה את כמות אנשיה במהלך המלחמה והביאה לידי ביצוע מאמצים מיוחדים בעומק שטח האויב, אגף המודיעין מקים מרחב חדש ביחידה 504 – מרחב דרום – במטרה לתת מענה אנושי רציף בזירה לטובת צרכי אמ"ן וצה"ל.

הכרוזים (צילום: דובר צה"ל)
כרוזים שצה"ל פיזר מהאוויר הקוראים לתושבי עזה להתפנות דרומה | צילום: דובר צה"ל