כוחות צה"ל איתרו מערכת תת-קרקע שמחברת בין צפון רצועת עזה לדרומה, אשר שימשה לתנועה של מחבלים בין חטיבות שונות ברצועה. כך הודיע היום (שני) דובר צה"ל.

כוחות אוגדה 162 של צה"ל בהובלת צוות הקרב של חטיבת הנח"ל ובשיתוף עם כוחות יהל"ם וכוחות הנדסה, איתרו את התוואים התת-קרקעיים של כ-10 ק"מ, שעברו מתחת לבית חולים ואוניברסיטה. הם מחברים בין חטיבת המרכז של חמאס לחטיבת העיר עזה - ביניהם הגדודים נוציראת, צברא וזיתון.

בתוואים אותרו חדרי שהייה הכוללים שירותים, חדרי אחסון לאמצעי לחימה ולציוד לחימה, מערכת פירים מסועפת וכן גופות מחבלים שנותרו במנהרה. המערכת מקשרת בין בית החולים הטורקי הגובל במחנות מרכז הרצועה, לבניין אוניברסיטת אלאסראא' בדרום העיר עזה ומגיעה עד אזור זייתון שבצפון הרצועה.

בצה"ל אומרים כי הכוחות השיגו שליטה מבצעית על התוואים, ולאחר חקירתם השמידו חלקים נרחבים מהמערכת. תכלית המשימה של הכוחות, המורכבים לצד לוחמי הנח"ל גם משריון והנדסה, היא למנוע מעבר של מחבלים בין דרום וצפון הרצועה. דרך הפעולה היא תפיסת קו הגנה וממנו יציאה לפעילות התקפית לכל אורך מה שמכונה המסדרון, מרחבי שיח' עג'לין, זייתון, נחל עזה ואל בורייג'.

הכוחות רואים שאין מולם מערכת פיקוד ושליטה מתפקדת של האויב ,אך עדיין יש חוליות מחבלים שניתן לתקוף ולפגוע בהן. הכוונה היא להמשיך במבצעים התקפיים, ברמת הגדוד, החטיבה והאוגדה, לאתר תוואי תת-קרקעי ולהשמיד אותו.

"בשבועות האחרונים, יחד עם כוחות הנדסה ביצענו פעילויות משמעותיות לאתר רשת מנהרות תת-קרקעיות שנפרסת מצפון לדרום הרצועה, מתוך הבנה שחלק מביתור הרצועה הוא גם במאמץ הקרקע וגם בתת-קרקע". אמר מפקד חטיבת הנח"ל, אלוף-משנה יאיר צוקרמן.

"מאמץ השמדת תת-הקרקע התאפשר בעקבות פעילות צוות הקרב החטיבתי במסדרון נצרים, ובנוסף בעקבות מבצע אוגדתי במסגרתו פועל צק"ח נח"ל בזייתון, בהמשך למבצע במרחב שאטי", סיכם מח"ט הנח"ל.