חדירה של חולית טרור ומחבלים מתאבדים לבסיסי החיל זהו אחד מתרחישי הקיצון של צה"ל וחיל הים בפרט. בימים האחרונים תרגלו הכוחות בלימה של מתקפות מהסוג הזה, תרגילים שכללו הרבה מאוד עשן ופיצוצים שנשמעו ברחבי האזור.

מדובר אמנם בתרחיש חיצוני אבל כזה היכול לסדר לחיזבאללה מצפון או חמאס מדרום הישג ותמונת ניצחון משמעותית - וזו בדיוק הסיבה שחיל הים לא לוקח סיכונים ותרגל תרחישי חדירות של מחבלים באמצעות אופנועי ים וסירות מהירות, כמו גם חדירה מהים של רחפנים מתאבדים לבסיסים.

הלוחמים של זרוע הים שמוצבים בנמלים ועל גבי כלי השיט, תרגלו בשיתוף פעולה עם יחידות מובחרות נוספות תרגילים שמטרתם לבחון את מערך האבטחה בבסיסים. לצד האימון נעשו גם תחקירים לצורך הפקת לקחים וצמצום פערים בין היחידות השונות.

נערכו לחדירה לבסיס
הרבה מאוד עשן ופיצוצים שנשמעו ברחבי האזור. התרגיל | צילום: דובר צה"ל

ראש מדור אבטחה בזרוע הים, רס"ן עדן כהן, הסביר כי: "מטרת העל הייתה לשפר את היכולת שלנו לתת מענה לתרחישים בתחום אבטחת מחנות, לרענן פקודות ונהלים ולשפר את הרמה המקצועית בקרב בעלי התפקידים".

עוד ציין כי במשך השבוע קיימו גם אימוני קרב מגע כמענה לתרחיש הקיצוני ביותר. בנוסף הלוחמים תרגלו טיהור של חדרי הבסיס במקרה של חדירת מחבלים למבנים ובלימה מהירה של מסע רצח.

"דימינו ניסיון חדירה ימית של אופנועי ים לשטח הנמל הצבאי. מוצב האבטחה היה אחראי לגלות אותם ולכוון למקום כלי שיט מהירים מסוג צרעה", מפרט רס"ן כהן.

בכל בסיס בזרוע ישנה כיתת אבטחה או כיתת יירוט עליהם מפקד קצין אבטחה. אותה כיתה אחראית על תפעול כל אירוע בטחוני. "בתרגיל ניסינו לדמות כמעט כל תרחיש אפשרי", מסביר קצין האבטחה בבסיס אשדוד, סגן מקסים זלבסקי. "לפני התרגיל נאספנו לתדריך, שעה אחר כך העלינו כוננות ומאותו רגע – בכל כמה דקות התרחש אירוע". צפו בתיעוד מתוך התרגיל.

נערכו לחדירה לבסיס
משימת הגנה על הבסיס. הלוחמים בתרגיל | צילום: דובר צה"ל