ספינות ריגול של הצי הרוסי נצפו סמוך לצוללת החדשה של חיל הים אח"י דרקון, ככל הנראה במטרה לאסוף מידע על הצוללות בזמן ניסויים שביצעה בים. כך מדווח ביממה האחרונה אתר "naval news". על פי האתר, לפחות שתי ספינות ריגול רוסיות נצפו כשביצעו מעקב אחרי הצוללת הישראלית מסדרת דולפין AIP, שמבצעת ניסויים לפני כניסה לשירות מבצעי.

מהדיווח של האתר שמתמחה בחדשות ימיות, נראה ששתי ספינות ריגול רוסיות, ה- Sibiryakov ו- Wassili Tatischtschew, אספו מידע מודיעיני במהלך היציאות לים של הצוללת החדשה ביותר של ישראל, אח"י דרקון. הפרסום נעשה על בסיס ניתוח של אנליסט ימי שסיפק לאתר ניתוח מפורט של תנועות הספינות הרוסיות, במקביל ליציאות לים של ה"דרקון". בדיווח נמסר שהתנועות של ספינות הריגול של הצי הרוסי "מתאימות לניסויים סבירים של הצוללת החדשה ביותר של ישראל".

אח"י דרקון נבנתה על ידי חברת טיסנקרופ במספנות קיל שבגרמניה. הדיווח הזה מצטרף לדיווחים של התקשורת הגרמנית, על כך שספינות ריגול רוסיות התמקמו גם מול קיל במטרה לאסוף מידע על הצוללות וכלי השיט שנבנים שם, כולל צוללות הדולפין וספינות הסער 6 של ישראל.

מדובר בדיווח מטריד ובהתחשב במצב של ישראל מול רוסיה ובנות בריתה, איראן וחלק ממדינות ערב, אם הם אכן הצליחו לאסוף מידע מודיעיני, לא מן הנמנע שזה יגיע לאיראנים, לסורים ואפילו לחיזבאללה.

מאז שהתערבו במלחמת האזרחים בסוריה, במיוחד בשנים האחרונות, הרוסים מחזיקים במזרח הים התיכון צי גדול של ספינות מלחמה וצוללות כולל בנמל לטקיה הסורי. הערכה היא שבכל רגע נתון יש באזור בין 5 ל-10 כלי שיט השייכים לצי הים השחור שאחראי גם על הגזרה הזו. צי שהוכרז על ידי הנשיא פוטין כבעל חשיבות לאומית באסטרטגיה הימית-ביטחונית של רוסיה.

זאת לא הפעם הראשונה שמתפרסם דיווח על ריגול רוסי אחרי כלי השיט של חיל הים הישראלי. בנובמבר 2019 דווח על כך שצוללת של הצי הרוסי התמקמה מול נמל חיפה, כ-15 ק"מ מקו החוף,  במטרה לאסוף מודיעין על כלי השיט הישראלים ו"לנטר" ספינות וצוללות שיוצאות מהנמל. שנתיים לאחר מכן, באפריל 2021 כבר דווח על "מסע ציד" אחרי צוללות רוסית ש"נעלמו" במזרח הים התיכון, הערכה היא שכדי לרגל אחרי חילות הים של מדינות האזור, כולל ישראל.

הצוללת (צילום: mil.ru)
"רוסטוב" - צוללת רוסית מסוג "קילו" | צילום: mil.ru