אתמול (ראשון) פרסם צה"ל את תוצאות אליפות הכושר הקרבי בהשתתפות יחידות מבצעיות מכל זרועות הצבא שהתחרו בחמישה בחנים שונים, מכשירות קצינים, קרב מגע ועד בוחן פלוגה.

חטיבת הנח"ל הגיעה למקום הראשון בקטגוריות החי"ר, בסיס האימונים החטיבתי והיחידות המובחרות.

"הבאנו את הטריפל", אמר בהתרגשות מפקד פלחה"ן הנח"ל סרן הלוי, "זו היסטוריה, הישג שלא קרה עד היום".

בשיחה עם mako ציין סרן הלוי שמאחורי הזכייה הנקודתית בקטגוריות אליפות הכושר נמצא שינוי DNA רחב יותר בחטיבה.

"יש שינוי ברוח שהחל עוד בתקופת המח"ט הקודם ונמשך עם הנוכחי", מנסה הקצין להסביר. "מתדמית הילדים הטובים והיתרון האנושי, לקחו את החטיבה למקום של כאלו שבאים לנצח בכל תחרות ואליפות צה"ל, אנחנו קוראים לזה באים לריב, כמובן ברוח טובה".

לוחמי הנח"ל באליפות הכושר הקרבי (צילום: דובר צה"ל)
משטר אימונים קפדני. הנח"ל בהכנה לאליפות | צילום: דובר צה"ל

הוא מספר שלקראת אליפות הכושר הקרבי הם נכנסו למשטר אימונים של כחודש וחצי: "מי שהובילה את זו הוא הילה קצינת האימון הגופני החטיבתית שהייתה פשוט בכל מקום. היו 2-3 אימונים כל יום, כולם נרתמו מהמח"ט ועד לטבחים שדאגו לנו לתפריט".

כשהתבקש לשים את האצבע על מה בדיוק ייחד את החטיבה והוביל אותה למקומות הראשונים הדגיש מפקד פלוגת ההנדסה בסיירת הנח"ל שתי נקודות.

"קודם כל ראו בנבחרות שלנו כמות קצינים גדולה שבעיניי זה אומר שמי שצריך להוביל נמצא שם ברגע האמת, המפקדים מקדימה כמו שאומרים".

הנקודה השנייה שציין היא הצד המנטלי. "ראית לאנשים בעיניים שהם באו לריב, לא לשחק. כולם חדורי מוטיבציה, עומדים כאיש אחד עם כל הציוד מתוקתק. במבחן התוצאה זה הוכיח את עצמו".

לוחמי הנח"ל באליפות הכושר הקרבי (צילום: דובר צה"ל)
"חטיבה שבאה לריב על כל אליפות". סרן הלוי | צילום: דובר צה"ל

סרן הלוי החל את שירותו בגדוד הסיור של הנח"ל, היה מפקד צוות במבצע צוק איתן, יצא ללימודים וחזר משם לפקד בהכשרות. כיום הוא כאמור מפקד פלוגת ההנדסה בסיירת הנח"ל.

"בתפקיד בבסיס ההכשרה החטיבתי למדתי כמה הכושר אצלנו בחטיבה הוא היום תרבות. אתה עובר בכל הפלוגות ורואה לוחמים חסונים וחזקים. אחר כך למשל בתרח"ט אתה רואה שאנשים עומדים במשימות כי הם חושבים כשקשה. נשאר להם אוויר, חמצן במוח".

מבחינת הצ'ופר למנצחים סיפר סרן הלוי: "אני לא יודע בדיוק מה קורה בכל החטיבה אבל במסגרת שלנו אנשים יקבלו תעודות הערכה ויצאו לכמה ימי חופשה. לצד אופוריה על ההישג החטיבתי אנחנו כבר מסתכלים על האתגרים המבצעיים הבאים".

לוחמי הנח"ל באליפות הכושר הקרבי (צילום: דובר צה"ל)
חלק ייצאו לחופשה. שמחת המנצחים | צילום: דובר צה"ל

הוא ציין שחטיבת הנח"ל פרוסה כיום מהצפון ועד חברון. "חלק חזרו לבצע מעצרי מבוקשים ואחרים למארבים מבצעיים בגזרת הצפון, כשלכולם ברור שלכושר גופני גבוהה יש השלכות של ממש על שדה הקרב".

רמ"ח כושר קרבי בצה"ל אבי דהן הסביר את חשיבות אליפות הכושר לפעילות המבצעית ולהגנה על גבולות המדינה. "הלוחמים התמודדו מול אתגרים פיזיים המדמים שדה קרב בלבנון ועברו מכשולים, אתגרי ניווט ואתגרי תא שטח קשה", ציין דהן, "מטרת האליפות היא להכין את צה"ל לניצחון במלחמה הבאה ולפתח אצל הלוחמים כושר קרבי, חוסן מנטלי ואת עבודת הצוות".