חייל צה"ל בהכשרה בבסיס האימון החטיבתי של גבעתי, אושפז במשך ארבעה ימים בבית החולים סורוקה, לאחר שנפצע במהלך אימון. בני משפחתו מעלים טענות קשות על התנהלות גורמי הרפואה ביחידה, שלטענתם זלזלו בפציעה החמורה של בנם, אמרו שהוא "בסדר" והסתפקו בלתת לו משככי כאבים.

החייל, טוראי עידן פרנק, נפצע במהלך בוחן לילה כאשר נפל בעת שרץ על בולי עץ וספג מכה קשה בצלעות. "במשך שלושה ימים הבן שלי זעק מכאבים", טען אביו בשיחה עם mako. "אבל רופא היחידה לא חשב לרגע לפנות אותו לטיפול בבית החולים, לשלוח אותו לצילום סי.טי להבין מה מקור הכאבים. החובש נותן לו כדור אקמול והרופא אומר שאין לו כלום".

החייל
הפציעה. "החובש נותן לו כדור אקמול והרופא אומר שאין לו כלום". | צילום: פרטי, באדיבות המשפחה

אחותו של עידן אף פרסמה פוסט עם טענותיה על השתלשלות הדברים. "הרופא נתן לחובש לבדוק אותו כי חשב שזה יכול לחכות לבוקר. בזמן שהמפקדים ישנו הוא התפתל מכאבים ואיבד הכרה". לדבריה רק בשעות הצהריים נאמר להם שאחיה נלקח לצילום חזה.

"לא יודעת מי פיענח אותו כי את כל המסמכים הרפואיים הם שומרים לעצמם אבל הרופא הצבאי החליט שזה "שלילי", אין שברים והוא יכול לחזור לפעילות כי אין לו כלום. אמר לו קח אקמול ותהיה חזק".

לדברי אביו, ביום שישי כאשר בנו יצא הביתה הוא לקח אותו למרפאת 'ביקור רופא' שם נחרדו לגלות שהוא סובל משברים בצלעות והפנו אותו מיד לבית החולים 'סורוקה'. "הרופאים עשו צילום וגילו צלעות שברות, דימום פנימי ופגיעה בטחול. מזל שלקחנו אותו לבית החולים אחרת המצב היה מחמיר עוד יותר וחייו היו בסכנה".

(התכתבות בין האב לגורמי הבסיס)

האב יצר קשר עם הגורמים בבסיס, עדכן באבחנה שקיבל בנו ושאל איך יתכן שטענו שהוא בסדר. "אני מתקשר לרופא של היחידה ואומר לו איך ייתכן דבר כזה שהוא טען שהבן שלי בסדר אז הוא אמר שהוא מאחל לו בריאות. אני שלחתי לצבא ילד בריא, עם כושר גבוה מאוד וקיבלתי בחזרה שק של עצמות שבורות. שבר כלי".

טוראי פרנק שוחרר היום (שני) לביתו. הרופאים המליצו שיהיה במנוחה במשך שישה שבועות. "אני דורש מהצבא לחקור את המקרה ולהפיק לקחים. זה מחדל רפואי נוראי". סיכם אביו.

לאחרונה מעידים חיילי צה"ל על יותר ויותר מקרים בהם הצבא מקל ראש בתלונותיהם על כאבים וחושד שהם מתחזים כדי לקבל ימי מנוחה, כשרק בפניה לגורמי רפואה אזרחיים מתגלות בעיות חמורות מהן הם סובלים. למשל מקרה בו חייל קיבל קל-בטן והתגלה כחולה סרטן, או חייל שזקוק לניתוח דחוף ברגלו ונדחה בטענה שמדובר בטיפול קוסמטי.

החייל
"מזל שלקחנו אותו לבית החולים אחרת המצב היה מחמיר" | צילום: פרטי, באדיבות המשפחה

מדובר צה"ל נמסר בתגובה:

"אנו מצרים על הכאב שסבל החייל. חיל הרפואה כבר החל וימשיך לתחקר את האירוע באופן מקצועי ומעמיק והממצאים ילמדו. כמו כן, האירוע תוחקר על ידי מפקד בסיס ההכשרה של חטיבת גבעתי.

בשל סודיות רפואית לא נוכל להתייחס לכל, אך ניתן לציין לאחר בדיקה ראשונית כי החייל קיבל לאורך הדרך טיפול רפואי שתאם את התסמינים שהציג לרופא בעת הבדיקה הגופנית ובדיקות ההדמיה וכן לווה ע"י מפקדיו.

אנו שמחים כי החייל שוחרר מבית החולים ומאחלים לו בריאות והחלמה שלמה.
כאמור התחקיר בנושא ימשך ולקחיו ילמדו".