שבוע אחרי הפיגוע האכזרי בעיר אלעד בו נרצחו שלושה בני אדם (יונתן חבקוק, בועז גול ואורן בן יפתח ז"ל) וארבעה בני אדם נפצעו קשה, תושבים בעיר זועמים על כך שהגדר ההיקפית לעיר פרוצה.

"אנחנו מרגישים כמו בלול תרנגולות פרוץ, שבכל רגע יכולים להיכנס פנימה ולטבוח בנו", אומר ל-mako תושב אלעד המתגורר מטרים ספורים מהגדר הפרוצה, "זה מפחיד לחשוב מה עלול לקרות. גורמי הביטחון לא למדו את הלקח מהפיגוע בשבוע שעבר? צריך לסגור את כל הפרצות בגדר לפני שיהיה פה אסון כבד נוסף".

תושבים נוספים שיתפו בכעס כלפיי גורמי הביטחון על שלא תיקנו עדיין את הליקויים בגדר. "לא הספיק להם הפיגוע שהיה פה, למה הם מחכים, שיהיה פה עוד פיגוע יותר קשה ואכזרי?", תהה תושב אחר באלעד. "יודעים שמסוכן פה אבל כולם שותקים ומעלימים עין. רק אחרי שיירצחו פה עוד אנשים יתעוררו, משחקים בחיי התושבים".

מבחינת התושבים הרקע לזעמם הוא שעוד לפני הפיגוע הם התריעו על בעיות ביטחון סביב העיר ועל כך ששוהים בלתי-חוקיים רבים עבדו בה, אבל דבר לא נעשה לטענתם. "במשך תקופה ארוכה אנשים רבים בישוב התריעו שיש שב"חים אבל כוחות הביטחון העלימו עין. גם היום יש מאות שב"חים שעובדים בעיר וגורמי הביטחון לא עושים כלום", טוענים התושבים, "אנחנו חוששים כי הפיגוע הבא כבר בדרך".

"בגלל כמה גרושים אין גדר"

ביום שלישי ה-9.5.2022 נערך דיון בוועדת חוץ וביטחון של הכנסת בו לקח חלק גם ראש עיריית אלעד, ישראל פרוש. "אנחנו יודעים בדיוק מאיפה המחבלים הגיעו, לאן הם הלכו ובאיזה קלות זה קרה", התייחס ראש העיר לפיגוע באלעד. המחבלים האלה הלכו והתחבאו ביערות, אם אני לא אקבל את העזרה ממדינת ישראל אני בלי נדר בשבוע הבא קורא לקבלן, מפרק את כל הגדר ומוציא את האחריות ממני. אמסור לוועדה את כל הניירת כולל אזהרות של המשטרה ומשרד הביטחון שמתריעים שהולך להיות אסון במקום".

ראש העיר המשיך: "לא יכול להיות שבטוח שטחי מדינת ישראל שבגלל כמה גרושים הודיעו שמורידים את הגדר ואף אחד לא יודע מה לעשות מחר בבוקר ואיך מתמודדים. תרשמו שאני הולך לפרק את הגדר כי במדינה יד ימין לא יודעת מה עושה יד שמאל. אני לא מאשים רק את הממשלה הזו אלא גם את הקודמת, הכתובת על הקיר אם לא ניקח את העניינים לידיים". נציגי הממשלה בוועדה הבטיחו לטפל בליקויים ולתקצב תוכניות הן לגדרות והן לתגבורי כוחות בקו התפר.

הגדר סמוך למבנה (צילום: פרטי)
הגדר הפרוצה באלעד | צילום: פרטי

הגדר סמוך למבנה (צילום: פרטי)
הגדר הפרוצה באלעד | צילום: פרטי