בימים האחרונים הציגו בצה"ל צעדים שנעשו למניעת הידבקות בקורונה בבסיסים וביחידות, מהקפדה על מרחק בין חיילים לבין איתור נשאים של הנגיף.

למרות הדברים, בימים האחרונים התקבלו במערכת mako תלונות שונות מחיילים ביחידות קרביות, שהמשותף להן הוא שלא באמת מקפידים על הנהלים, לא על המרחק הדרוש בין החיילים, לא בודקים את מי שמגלה תסמינים וגם על כך שאין מספיק מזון - אחרי שהוחלט על עוצר יציאות.

לוחמים באחת היחידות שנמצאים בהכנה לקורס פיקודי וביקשו להישאר בעילום שם, טענו כי: "פשוט לא סופרים פה שום הנחיה של משרד הבריאות, הכל כרגיל. צפיפות, רוצים שנרוץ עשרות לוחמים בפעימה אחת".

"בנוסף לכך", טענו הלוחמים, "יש מחסור באוכל וחיילים מבזבזים את ה"משכורת" שלהם כדי לקנות אוכל בשק"ם על מנת לא ללכת לישון רעבים".

עדות שהגיעה מיחידה קרבית נוספת היא של חייל שחלה בעצמו וטוען כי רבים מחבריו ליחידה משתעלים, אבל אין רופא שיבדוק אותם.

אילוסטרציה
"קונים אוכל מכספינו כדי לא לישון רעבים" | צילום: פרטי

למרות העיסוק התקשורתי העצום בהתפרצות הנגיף ומניעת ההידבקות, מעדויות החיילים עולה כי התחושה בתוך היחידות הלוחמות של צה"ל שרחוקות מהעין הציבורית, היא של חוסר מודעות לסכנת ההידבקות ולדרכים למנוע אותה.

חיילים שבים ומבקשים להשמיע את קולם ולהגביר את המודעות בצה"ל, זה שכאמור משדר בפרסומים הרשמיים שלו מודעות רבה ושורה של צעדים בנושא.

בשבוע שעבר פרסמנו על חובשים ביחידה מרכזית שטענו כי אין להם מספיק ציוד מיגון שישמור עליהם בזמן שהם בודקים חולים וטענות דומות העלו חיילים שתפקידם לבדוק את המתגייסים בשרשרת החיול בלשכת הגיוס.

גורם צבאי ציין כי במהלך הימים האחרונים התקיימו שינויים בהנחיות שניתנו בצה"ל ובהתאם לכך גם שינתה היחידה את אופן התנהלותה. מאמצים וצעדים להיאבק בהידבקות בהחלט נעשים, אך הרושם שמתקבל הוא שלא מצליחים להעביר את התחושה הזו לחיילים בצורה מספקת ויש יחידות בהן לא מקפידים מספיק. 

מדובר צה"ל נמסר בתגובה:

"הפקודות וההנחיות בכל הנוגע להתכנסויות בצה"ל הן מדויקות, ברורות ומיושמות בכל יחידות הצבא. מתוך כך, בסיס האימונים החטיבתי פעל בהתאם לנדרש.

הנחיות משרד הבריאות לציבור הרחב, עוברות התאמה פרטנית ליחידות צה"ל, אשר מבצע את הפעילויות השונות תוך שמירה על ההנחיות הניתנות.

נושא המחסור באוכל הובא לידיעת מפקדים וטופל.

ככלל, במהלך השבוע והסופ"ש, החיילים קיבלו מעטפת מבחינת מזון, הכוללת שלוש ארוחות, אחת חמה בחדר האוכל, תוך שמירה על מרווחים בין החיילים וכניסה בקבוצות קטנות, ושתיים נוספות במתכונת של פריסות בשטח פתוח כנדרש.

מידע נוסף באשר להנחיות הצבא להתמודדות עם הקורונה ניתן למצוא באתר צה"ל".