מתקפות הכטב"מים והרקטות - והפעילות של צה"ל מולן: במהלך המלחמה, כלל מערכות הנשק של מערך ההגנה האווירית בצה"ל פעלו ויירטו איומים שונים, כשמתחילת המלחמה, יורטו יותר מ-150 כלי טיס ששוגרו אל עבר מדינת ישראל על ידי לוחמי ההגנה האווירית. היום (שני) מפרסם הצבא הקלטות קשר ותיעוד מחלק מהיירוטים.

מערך ההגנה האווירית בצה"ל נמצא בפריסה מלאה ברחבי הארץ, תחת כוננות מיידית 24/7, ומהווה גורם מרכזי בהתמודדות מול האיומים האווירייים, המורכבים והמגוונים כאחד. מתחילת המלחמה שוגרו אל עבר ישראל  19,000 חימושים, החל מכלי טיס טקטיים ועד לרקטות, טילי קרקע-קרקע וטילי שיוט מכלל הזירות.

אולם למרות הנתונים שצה"ל מפרסם, בתמונה הרחבה אין ספק שנכון לעכשיו הוא לא מצליח לספק את הביטחון הנדרש בצפון הארץ, לא ביירוט הכטב"מים ולא ביירוטים של רקטות "בורקאן", וסוגים נוספים. כמו כן צה"ל סירב לענות לשאלת mako באשר לכמה כטב"מים לא יורטו ופגעו במטרות שלהם בשטח ישראל, ביישובים, במוצבים ובבסיסי צה"ל נוספים.

ההערכה היא שלמעלה מ-90 כטב"מים של חיזבאללה חדרו את מערך ההגנ"א של ישראל ופגעו במטרות שלהם. לזה, יש להוסיף עוד עשרות כטב"מים שחדרו לשטח המדינה למטרת סיור ואיסוף מודיעין - גם הם הצליחו לחזור בשלום לשטח לבנון ולא יורטו.

מערך ההגנה האווירית מול האתגר הרב-זירתי (צילום: דובר צה"ל)
צילום: דובר צה"ל

מדובר צה"ל נמסר כי במהלך החודש האחרון נפתח גדוד חדש במערך, גדוד 139, שמפעיל את מערכת הנשק כיפת ברזל ויאפשר הגדלת היערכות הסוללות ומעטפת הגנה רחבה.

בכירים בצה"ל אמרו שהם מודאגים בעיקר מפרויקט הטילים המדויקים ושיגור של נחילי כטב"מים, בין השאר לסוללות הגנ"א: "אנחנו מבינים שבעימות צבאי נרחב עם חיזבאללה, הוא ינסה לפגוע באתרי ההגנה האווירית שלנו, כשער שיפתח לו את הדרך לתקיפות בישראל. לכן אנו נערכים בהתאם להגנה על ההגנה האווירית שלנו, באמצעים ובשיטות שונות. אולי יהיו פגיעות באתרי ההגנה, ואנו מכינים לכך את החיילים, אבל ניערך מהר כדי לתקן את מה שצריך, לפעול מעוד אתרים ולשמר רציפות תפקודית".

עוד נמסר כי "הטילים המדויקים זה האיום המרכזי - יותר מכטב"מי הנפץ, שלרוב נושאים חימוש קטן. אין להוציא מכלל אפשרות שנחילי הכטב"מים יופנו בעימות נרחב לעבר מטרות ערכיות בעומק ישראל, ובשל הטווח הזה, תהיה לנו יותר אפשרות לגלותם מאשר השיגורים שיש כעת לחזית בצפון".

לצד תיעוד היירוטים המוצלחים בצה"ל, גם חיזבאללה רשם היום הצלחה, אחרי שהצליח ליירט היום כטב"מ ישראלי מסוג "הרמס 900 כוכב" - הכטב"מ הישראלי החמישי שחיזבאללה מצליח להפיל, והשלישי מסוג זה, שנחשב לגדול והיקר ביותר מבין הכטב"מים של חיל האוויר. בכל המקרים, צה"ל דיווח שיתחקר את ההפלות ויפיק לקחים, אבל לפחות במבחן התוצאה, ישראל ממשיכה לאבד כלי טיס יקרים וחשובים.

מערך ההגנה האווירית מול האתגר הרב-זירתי (צילום: דובר צה"ל)
צילום: דובר צה"ל