על רקע המאמץ של צה"ל לאפשר לתושבי עזה להתפנות מאזור הלחימה, פרסם היום (ראשון) דובר צה"ל תיעוד של שיחה בין קצין מודיעין של יחידה 504 לבין תושב ג'באליה שברצועת עזה. בשיחה התושב מעיד שחמאס החרימו מהאנשים במחסה בו הוא נמצא את הציוד האישי ואת מפתחות הרכב.

"זוהי עוד הוכחה לכך שארגון הטרור חמאס מונע באופן אקטיבי מאזרחיו להתפנות ולעבור דרומה כדי להגן על עצמם". אומרים על כך בצה"ל. מוקדם יותר הודיע צה"ל לתושבי הרצועה כי הצבא יימנע מלתקוף את ציר התנועה לדרום הרצועה עד לשעה 13:00 על מנת לאפשר להם להתפנות.

אמש הציג דובר צה"ל תיעוד המציג חסימת צירים שמבצע ארגון הטרור חמאס על ידי משאיות ורכבים כבדים במטרה שלא לאפשר לתושבים להתפנות דרומה. כתוצאה מהחסימות נוצרו בציר התנועה עומסים כבדים.

צה"ל השתמש בשורה של אמצעים כדי לקרוא לתושבים להתפנות, בהם פיזור כרוזים מהאוויר ואף ראיון של דובר צה"ל לרשת אל ג'אזירה, כדי לפנות אליהם ישירות ולהפריח שמועות על "פייק ניוז" בנושא. עם זאת ארגון הטרור חמאס ממשיך לעשות כל מאמץ למנוע מהתושבים להתפנות מאזורי הלחימה, על מנת שישמשו עבורו "מגן אנושי" להמשך מעשי הטרור לאחר הטבח הנורא שביצע בתושבי עוטף עזה ומבלי מסיבת הנובה סמוך לקיבוץ רעים.

יחידה 504 של חיל המודיעין זו יחידה שמחולקת לשני תחומים עיקריים. הראשון הפעלת סוכנים לאיסוף מודיעין אנושי בדומה לרכזי השב"כ, כאשר הם פועלים בגבולות קרובים ושטחי לחימה שצה"ל פועל בהם. התחום השני, חקירת שבויים. גם כאן, חוקרי השבויים מצטרפים לכוחות הלוחמים ודרך אותן חקירות מעבירים מודיעין לכוחות המתמרנים בשטח. הם גם חקרו יחד עם שב"כ את המחבלים שנשארו בחיים ונתפסו על ידי צה"ל.

מאמצי חמאס למנוע מתושבי רצועת עזה לנוע דרומה (צילום: דובר צה"ל)
מאמצי חמאס למנוע מתושבי רצועת עזה לנוע דרומה | צילום: דובר צה"ל