שריפות גם בלבנון: כוחות של צה"ל בגבול מפעילים "בליסטראות" או "טרבושות" שזורקות חומרי בערה לצד הלבנוני, כנראה במטרה לשרוף את השטחי הסבוכים ומבוצרים של חיזבאללה (שס"מים) שבהם ארגון הטרור בנה עמדות והציב מטעני חבלה נגד כוחות צה"ל אם וכאשר ייכנסו ללבנון.

ביממה האחרונה התעורר עניין סביב הנושא לאחר שסרטון המתעד פעולה כזאת של אחד מהכוחות עלה לרשת ושותף גם על ידי בלוגרים צבאיים בחו"ל, שתהו אם מה שרואים שם אמיתי והאם חזרנו לימי הביניים.

ההחלטה להשתמש בבליסטראות נולדה מרמת השטח. כבר חודשים שצה"ל שורף מרחוק שטחים נרחבים בלבנון, על ידי השלכה של בקבוקי תבערה מעבר לגדר וירי של כדורים נותבים שמציתים אש, בעיקר בחום הכבד. בשל הקושי להפעיל את חיל האוויר למשימות מהסוג הזה וכמובן העלות הכלכלית.

היוזמה נולדה בחטיבת המילואים "כרמלי" שבנתה בליסטראות מאולתרות. באותו הזמן חטיבת הצנחנים במילואים 226 אילתרה זריקה של בקבוקי תבערה לשטחים הלבנונים במטרה להצית את האש, במקביל לשימוש בירי של כדורים נותבים, שעל פי לוחמי הצנחנים במילואים התגלה כיעיל ביותר.

אותם מרחבים מבוצרים של חיזבאללה שפרוסים לאורך כל גבול לבנון כוללים עמדות לחימה, תעלות ובונקרים בחסות הצמחייה הצפופה באזור. חיזבאללה הציב שם גם מרגמות, פצמ"רים ומשגרי רקטות לטווח קצר. בנוסף לזה כחלק מההגנה, חיזבאללה פרס שם גם מטעני חבלה רבים. את הפיצוץ של אלה כתוצאה מהשריפות ניתן לראות בסרטון הנוסף, שתועד על ידי לוחמי צנחנים במילואים שהיו אלה שהציתו את האש שם.

ביממה האחרונה הגביר חיזבאללה את היקף הירי לעבר הצפון בתגובה לחיסול בכיר בארגון הטרור על ידי צה"ל. מדובר צה"ל נמסר כי מטוסי קרב תקפו במהלך הלילה (בין רביעי לחמישי) מבנים צבאיים במרחב עייתא א-שעב לצד תשתית טרור נוספת במרחב עינתא שבדרום לבנון. עוד נמסר מצה"ל כי מרבית ההתרעות על חדירת כלי טיס עוין שהופעלו באזור הגליל בשעות האחרונות התבררו כזיהוי שווא.