הרבה גבות הורמו אתמול, אחרי שמנהיג חיזבאללה חסן נסראללה איים במהלך הנאום שלו על קפריסין, ואף רמז שישראל תוקפת או מתכננת לתקוף בלבנון מבסיסים בקפריסין, מה שכמובן אינו נכון כלל. במערכת הביטחון הישראלית מנסים להבין מה עמד מאחורי ההצהרה המפתיעה הזאת. ההערכה היא שנסראללה מאיים להבעיר את כל האזור במקרה שהמלחמה בלבנון תסלים עוד יותר, במטרה לגרום למדינות המערב ללחוץ על ישראל.

"שום מקום לא יהיה בטוח, כולל מטרות בים התיכון", אמר מנהיג חיזבאללה חסן נסראללה בנאום שלו. הוא הוסיף שבמלחמה כוללת חיזבאללה ילחם "ללא חוקים וגבולות". ובהמשך טען: "יש לנו מידע שישראל מבצעת תמרונים בקפריסין, באזורים ושדות תעופה קפריסאים, והוא (האויב הישראלי) מאמין שאם שדות התעופה שלו יהיו בסיכון, הוא ישתמש במתקנים קפריסאים. לכן, ממשלת קפריסין צריכה לדעת שאם היא תשתתף במלחמה מול לבנון נתמודד מולה כאילו היא חלק מהמלחמה".

נסראללה לא צריך להשקיע במודיעין כדי לדעת שישראל מבצעת תמרונים ואימונים בקפריסין. לשתי המדינות יש שיתוף פעולה ביטחוני ארוך שנים, ומספיק לגלוש באתר הרשמי של צה"ל כדי למצוא שם כתבות על תרגיל 'מעבר לאופק', למשל שהיה ב-2022, כשיחידות כמו עוצבת האש, שייטת 13, יחידת יהל"ם וטייסות חיל האוויר תרגלו לחימה בעומק לבנון.

גם יחידות אגוז והצנחנים ביצעו תמרונים בקפריסין ולזה יש להוסיף אימונים של חיל האוויר ותרגילים משותפים עם חיל הים הישראלי. הכל מאוד גלוי ונמצא ברשת, כולל כתבות רבות שסיקרו את האימונים האלה. בין הכתבות גם כותב שורות אלה פרסם בעבר על אימון של חיל הים בקפריסין אליו הצטרף למשך שבוע.

מיותר לציין שבמהלך המלחמה לא הייתה שום פעילות מבצעית של צה"ל מקפריסין נגד לבנון. ולמרות ההצהרות של נסראללה, הסיכוי שארגון הטרור יצליח להשמיד או להשבית בסיס של חיל האוויר קלוש מאוד. למרות היכולות הגבוהות של חיזבאללה, קשה מאוד להשבית בסיסים אוויריים, כך שחיל האוויר לא יהיה צריך לחפש לעצמו בסיסים מעבר לים.

בקפריסין לא התרגשו מהאיום של מנהיג חיזבאללה. בכירי הממשלה שם אמרו שהם יגיבו לכל איום שיהיה עליהם והכריזו שלא יעצרו את השת"פ הביטחוני עם ישראל. ההבנה שם וגם בישראל היא שהאיום של נסראללה נועד לאוזניים בעולם, בדגש על מדינות המערב, כשהוא מתכוון במקרה של מלחמה כוללת לפגוע בביטחון של כל מרחב מזרח הים התיכון. ולכן אותן מדינות בהן ארה"ב, יוון ואחרות צריכות מבחינתו לפעול כדי למנוע מישראל להסלים את המצב הביטחוני.

חיל הים בקפריסין (צילום: שי לוי)
אימון חיל הים בקפריסין, ארכיון | צילום: שי לוי

לא ברור האם נסראללה מתכוון לממש את האיום שלו. לפחות בעבר הוא ידע לעמוד במילים שלו. אבל תקיפה של קפריסין וספינות במזרח הים התיכון יכולה להשיג דווקא תוצאה הפוכה. קפריסין חברה באיחוד האירופי על כל המשמעות של זה, וניסיון של חיזבאללה לפגוע בביטחון האזורי יכול להקים עליו את מדינות האזור ולעבוד דווקא לטובתה של ישראל. לא ניתן לחזות מה יקרה בעתיד, אבל בישראל מבינים שעיקר העניין באיום, עצמו שיכול להרתיע מדינות רבות שאין להן אינטרס בחימום האזור.