אסעד יוסף אסעד אלרפאעי וצבחי עמאד צבחי אבו שקיר, שני המחבלים שביצעו את הפיגוע בעיר אלעד ורצחו 3 ישראלים, נתפסו היום (ראשון) על ידי כוחות הביטחון בתום מצוד שנמשך מאז יום חמישי בעבר.

מיד עם תפיסתם החלו לרוץ ברשתות החברתיות תמונות וסרטונים מהזירה בה נלכדו, יער באזור אלעד. בין היתר תועד בהם התשאול הראשוני בו מספר אחד המחבלים כי הוא תושב הכפר רומאנה שבאזור ג'נין, כשתמונה אחת עוררה עניין ותגובות רבות: אחד המחבלים, אסעד נראה בה כשהוא יושב ומעשן סיגריה. גולשים רבים הביעו בתגובה את זעמם ותהו איך כוחות הביטחון מאפשרים למחבל שזה עתה נתפס לעשן סיגריה.

יש לציין כי לא מדובר ב"ג'סטה" למחבל כי אם חלק מפרקטיקה ידועה ומקובלת בעולם החקירות. כל הפעולות שנעשו לפני ואחרי תפיסת שני המחבלים שביצעו את הפיגוע הקשה באלעד מתועדות לפרטי פרטים. תיעוד זה יוגש בקרוב לבית המשפט שם ייגזר עונשם אחרי שנתפסו בחיים. המשקל של התיעוד בו אלרפאעי מודה ברגעים הראשונים של התפיסה בביצוע הפיגוע יקבל משקל כבד במסגרת שלל הראיות שיוגשו לבית המשפט.

למה נתנו למחבל סיגריה?

עוד לפני שהשניים נתפסו, שב"כ אסף עליהם מידע מודיעיני הנוגע לזהותם ודרך החיים שלהם. במידע הזה ניתן למצוא גם את הרגלי החיים של השניים וגם העובדה שהם מעשנים כולל כמה סיגריות או קופסאות ביום. אנשי השב"כ שביצעו חקירה ראשונית בשטח, החליטו ללכת על הפרקטיקה של מה שמכונה "החוקר הטוב". הם ידעו שהשניים מותשים משלושה ימים של מחסור במזון, מים וגם סיגריות.

לכן, כפי שניתן לראות באחד הסרטונים שפורסמו, איש השב"כ פונה לאלרפאעי ממקום של כבוד ועדינות שיחברו אותו אליו, אומר לו "סלאם עליכום", לא צועק ולא מאיים. איש השב"כ יודע שהאיש מכור לסיגריות, וכדרכם של מכורים הוא יפתח על הכול בתמורה לסיגריה. חוקרי משטרה יכולים להעיד שאפילו "כרישי" העולם העברייני יהיו מוכנים למכור את החברים הכי טובים שלהם בתמורה לסיגריה.

זו הסיבה שהמחבל אלרפאעי קיבל סיגריה וכבר שם, בשטח, הוא אימת בפני החוקר את הזהות שלו. בנוסף הוא הודה שהוא אחד משני המחבלים שביצעו את הפיגוע הקטלני באלעד.

אולם לסרטון עם הסיגריה יש עוד משמעות מעבר לעולם החקירות. התיעוד הזה שמופץ בכל העולם, מראה מצד אחד את המחבלים המותשים באופן הכי רחוק מתגיות הגבורה שמנסים לייצר להם ברגעים אלה ממש, כדי ליצור חקיינים.

כמו כן, סביר מאוד להניח שבמשפט המחבלים, כפי שקרה לא מעט בעבר, ינסו לטעון שההודאה נגבתה מהם בעינויים. אל מול זה המדינה תוכל להציג את אלרפאעי מודה בחקירה חוקית לגמרי ומקבל יחס ענייני, הוגן וחוקי כנחקר. אפילו יושב ומעשן סיגריה עם החוקרים ומי שלכדו אותו.