הותר לפרסום: 8 לוחמי צה"ל נהרגו מפיצוץ ברכב מסוג "נמר"ה" - נגמ"ש מרכבה של הנדסה קרבית, במהלך פעילות הכוחות במרחב רפיח.

בשלב זה הותר לפרסום שמו של סרן ווסים מחמוד, בן 23 מבית ג'אן, סגן מפקד פלוגה בגדוד ההנדסה 601. כאמור שמם של עוד 7 חללים נוספים טרם הותר לפרסום.

סרן ווסים מחמוד (צילום: דובר צה"ל)
צילום: דובר צה"ל

מהתחקיר הראשוני של צה"ל שבוצע בשטח, עולה שלפנות בוקר בוצעה התקפה של אוגדה 162 בשכונת תל אל-סולטן. גדוד ההנדסה 601 יצא להתקפה עם החטיבה האורגנית שלו, 401. ולאחר מכן פלוגה של הגדוד יצאה להתקפה עם חטיבת גבעתי.

במהלך התנועה, בשעה 05:15 התפוצצה לפתע הנמר"ה שהייתה חמישית בסדר התנועה של הכוחות כשעליה היו 200 ק"ג חומר נפץ, שאוחסן בתאים נפרדים מחוץ לכלי על פי הנהלים. ההבנה בצה"ל שהצמידו מטען לכלי המשוריין. זאת בין השאר משום שבמהלך התנועה לא היה ירי, על הכוח לפני הפיצוץ ובציר הזה עברו מספר כלים.

בשלב זה מעריכים בצה"ל שמה שגרם לפיצוץ הוא מטען שמחבלים שיצאו מפיר הצמידו לכלי. לאורך המלחמה היו אירועים רבים, חלקם אף תועדו ופורסמו על ידי חמאס, של מחבלים שיוצאים ממנהרות ומבנים הרוסים ומצמידים מטען לכלים משוריינים או שמניחים מטענים בסמוך מאוד לטנקים ונגמ"שים של צה"ל. רבים מהמחבלים חוסלו על ידי הכוחות על הקרקע או מהאוויר לפני שהצליחו להגיע לכלים של צה"ל, אבל לא כולם מן הסתם. צה"ל עדיין לא שולל גם ירי RPG שביצע מחבל שיצא מפיר או ממבנה הרוס.

_OBJ

כתוצאה מהפיצוץ הנמר"ה כל אנשי הצוות שלה, סגן מפקד פלוגה ו-7 לוחמים נהרגו במקום. דקה קודם לפיצוץ ירדו מהכלי קצין הנדסה ולוחם במטרה לבצע פעולה הנדסית בשטח, הם היו מספיק רחוקים מהנמר"ה שירדו ממנה ולא נפגעו כלל. בצה"ל בודקים האם הכבש של הנמר"ה היה פתוח בזמן הפיצוץ או סגור, בין השאר כדי להבין האם באמת מדובר במטען הצמדה כפי שהם מעריכים או שאולי נ"ט שחדר לכלי וגרם לאסון. דובר צה"ל מסר כי צוות מומחים יתחקר את האירוע.

מספר אירועים דומים הביאו את צה"ל לנהלים חדשים בכל הקשור לתנועה של נגמ"שים עם אמל"ח וחומרים נפץ בחזית הלחימה. המוכר שבהם היה בנובמבר 2023, כחודש אחרי שהחל התמרון הקרקעי בעזה, נמ"ר של חטיבת גבעתי נפגע מנ"ט והושמד. כתוצאה מהאירוע 11 לוחמים נהרגו. ותחקיר צה"ל קבע שאמצעי הנ"ט חדר את הכלי ופגע באמצעי הלחימה שהיו שם, מה שהביא לפיצוץ פנימי של רקטת מטאדור.