מפקדי טירונות בבסיס ניצנים הורידו אתמול (שלישי) פלוגת בנות שאינן לוחמות לשטח למרות ההתרעות על מזג האוויר הסוער שצפוי. לטענתן הן שבו לבסיס סמוך לשעה 22:00 בלילה כשרבות מהן חשו ברע ונזקקו לטיפול במרפאת היחידה.

הטירוניות שהתגייסו לפני שבוע וחצי בלבד סיפרו להוריהן כי למרות התחזיות למזג אוויר סוער המפקדים לא הקדימו את החזרה לבסיס והן מצאו עצמן באמצע שטח האש בעיצומה של הסערה.

"אמרו לנו להביא בגדים קצרים ליום כי הולך להיות חם, ובאמת הייתה שמש כל היום", שיחזרה אחת החיילות בשיחה עם הוריה. "ואז לקראת הערב התחילו רוחות, ירד מבול, ממש סופה. עמדנו בתוך מבנה ולא יכולנו לצאת ממנו כמה שעות, חיממנו אחת את השנייה, היה נראה שאף אחד לא יודע מה לעשות".

האירוע בבסיס (צילום: פרטי)
החיילות מנסות להתחמם ב"פריקסט" | צילום: פרטי

לדבריה, הן סיימו את המטווחים לקראת השעה 19:00 כשמזג האוויר הסוער החל. בעקבותיו נכנסו לסוג של "פריקסט" ושהו בו עד סביבות השעה 22:30. "כשהגענו לבסיס חלק מהבנות, שהיו נראות ממש רע, קיבלו אישור ללכת ישר למרפאה. אחרות שגם הן הרגישו רע לא קיבלו אישור בטענה שיש שם עומס".

ע' (שם בדוי), אמא של אחת החיילות בפלוגה אמרה ל-mako: "זה פשוט הזוי שביום שיש סופה וכל המדינה מתכוננת לשלג ולהסתגרות בבתים, לוקחים את החיילות האלו למטווחים. ידעו מראש על הסופה, למה לא דחו את המטווחים? לא ברור מה הם ציפו שיקרה".

אם לחיילת אחרת הוסיפה: "זו לא טירונות קרבית, לכן זה לא סביר. ילדות שבאות עם המון מוטיבציה לצה"ל ונשלחות בלי ציוד מתאים לשטח למרות התחזית הברורה ומתעטפות במשך שעות בברזנטים, למה זה טוב?".

האירוע בבסיס (צילום: פרטי)
החיילות בשטח ממתינות לשוב לבסיס | צילום: פרטי

כזכור, לאחרונה פורסם על התעקשות אחרת ושנויה במחלוקת של צה"ל על קיום לו"ז טירונות שהועברה בזום לחיילות שנשלחו לבידוד ביתי.

גורם צבאי טען כי בניגוד לטענות במקרה הנוכחי, המערך כולו ביצע היערכות מקדימה נוכח מזג האוויר הצפוי והקדים את הפעילות בשטח, דוגמת המטווח המדובר שהוקדם מהיום לאתמול. אותו גורם העריך שמדובר בהצגה מוגזמת של קשיים בימים הראשונים לטירונות וניסיון של החיילות להפעיל לחץ על המפקדים כדי לקבל הקלות.

מדובר צה"ל נמסר בתגובה:
"מערך מגל נערך בכלל בסיסיו למזג האוויר הצפוי, לרבות בט"ר ניצנים. כלל הטירונים בבט"ר ניצנים הועברו ללינה במבנים סגורים ומחוממים לאור הצפי למז"א סוער. בהמשך להיערכות בט"ר ניצנים, הוקדמו המטווחים ליום ג' בשעות היום כאשר מזג האויר היה עדיין מותאם לביצוע מטווחים, והטירונים חזרו לחדריהם עם תחילת הגשם. מספר חיילות שהלינו על קור קיבלו מענה נקודתי הכולל אבחון במרפאת הבסיס, ללא ממצאים מיוחדים".