כוחות צה"ל ושב"כ השלימו הבוקר (שני) את מבצע "ניתוח מקומי" במרחב בית החולים שיפא, שהחל ב-18 במרץ ונמשך למעלה משבועיים. כוחות שייטת 13, צוות הקרב של חטיבה 401 וסיירת הנח"ל בפיקוד אוגדה 162 יצאו ממרחב בית החולים.

במבצע שהחל כאמור ב-18 במרץ כיתרו הכוחות בתוך דקות את מתחם בית החולים והחלו לעצור ולחסל את המחבלים הרבים ששהו שם, והופתעו מחזרת כוחות צה"ל אחרי שכבר פעלו שם בתחילת המלחמה. המבצע בשיפא התאפיין בסריקות בהן חוסלו על פי נתוני צה"ל למעלה מ-200 מחבלים ויותר מ-500 נעצרו.

המתחם אחרי יציאת הכוחות (צילום: AFP via Getty Images)
מתחם בית החולים שיפא ברצועת עזה לאחר יציאת כוחות צה"ל, אפריל 2024 | צילום: AFP via Getty Images

במערכת הביטחון אומרים כי חקירות המחבלים שנעצרו שם סיפקו מודיעין איכותי וגם בחמאס הודו על פי פרסומים בתקשורת הערבית כי צה"ל ביצע חדירה משמעותית לשורותיו בפעולה זו. בין היתר "מטה הגדה" של חמאס שמפעיל מעזה את המחבלים היוצאים משטחי יהודה ושומרון לפיגועים בגזרה וברחבי הארץ, ספג פגיעה משמעותית.

בין היתר נלכד שם מחמוד קוואסמה, מחוטפי שלושת הנערים בשנת 2014. במבצע בשיפא חוסל ראא'ד ת'אבת – מהעשירייה הראשונה של חמאס, ראש מטה כוח האדם של ארגון הטרור ששימש כראש מערך הייצור ועמד בקשר ישיר עם הבכירים ביותר יחיא סינוואר, מוחמד דף ומרואן עיסא, שחוסל לאחרונה בפעולה נפרדת.

ראאד ת'אבת, מנהל יחידת האספקה של חמאס (צילום: דובר צה"ל)
ראאד ת'אבת, מנהל יחידת האספקה של חמאס | צילום: דובר צה"ל

בהיתקלות עם לוחמי סיירת הנח"ל במבנה המיון במתחם בית החולים שיפא, חוסלו זכריה נג'יב, פעיל בכיר ב"מטה הגדה" של חמאס, מחוטפי נחשון וקסמן ז"ל ומי שבשנים האחרונות הכווין מעזה פיגועים שיצאו משטחי יהודה ושומרון. עוד חוסל בשיפא פאדי דויכ, בכיר המודיעין הצבאי של חמאס שרצח 4 בני אדם בפיגוע בשנת 2002 ומאז שוחרר בעסקת שליט הכווין גם הוא פיגועים מאיו"ש. בהיתקלות נוספות במתחם בית החולים חוסל גם מחמוד חליל זקזוק, סגן אחרי ירי התלול-מסלול (בין השאר רקטות) של העיר עזה.

במבצע בשיפא נפלו כזכור לוחם המילואים סבסטיאן איון ז"ל בן ה-51, מפקד בחפ"ק מח"ט 401 שהתגבר על מחלת הסרטן והמשיך להתנדב לשירות מילואים למרות שעבר את גיל הפטור. עוד נפלו במבצע זה שני לוחמים בחטיבת הנח"ל: סמ"ר מתן וינוגרדוב ז"ל שהיה חלק מהכוחות שאבטחו את תחילת הפעולה בשיפא, וסמ"ר ליאור רביב ז"ל שנפל בהיתקלות שם.

מהתיעוד שיוצא מעזה בשעות האחרונות, ניתן לראות שהמון פלסטיני הגיע הבוקר למתחם בית החולים שיפא שבצפון הרצועה, כמו גם את ההרס הרב שנותר במקום אחרי שמחבלי חמאס והג'יאהד האיסלאמי השתמשו בבית החולים כמתחם צבאי ללחימה וכמפקדה. לטענת הפלסטינים במקום נמצאו הבוקר למעלה מ-50 גופות נוספות. צה"ל דיווח בימים האחרונים על מעצר של עשרות מבוקשים בשטח בית החולים וחיסול של מחבלים רבים.

צה"ל פעל לראשונה בבית החולים באמצע חודש נובמבר, אז כוחות של יחידת שלדג, הנדסה ויחידות נוספות כבשו את בית החולים שיפא וחשפו שם תשתית טרור נרחבת, חדרי פיקוד, אמצעי לחימה ומנהרה ארוכה בעומק של 10 מטרים.

המתחם אחרי יציאת הכוחות (צילום: AFP via Getty Images)
מתחם בית החולים שיפא ברצועת עזה לאחר יציאת כוחות צה"ל, אפריל 2024 | צילום: AFP via Getty Images

נזכיר שנתפסו שם חומרים ממצלמות אבטחה, שהוכיחו שלבית החולים נלקחו גם חטופים ישראלים, שכבר לא היו שם כשצה"ל נכנס, אחרי אזהרות רבות שנשלחו למנהל בית החולים. אחרי למעלה משבוע של פעילות והשמדה של התשתיות והמנהרה, צה"ל יצא מבית החולים.

על פי גורמים בצה"ל, למעלה מאלף מחבלים נכנסו לבית החולים אחרי המבצע הקודם. בצבא אומרים שהמחבלים חשבו ששיפא יהיה להם מקום מוגן ושישראל לא תפעל שם שוב, מה שסייע להפתעה בפעולה הנוכחית שהסתיימה זה עתה.

תיעוד חטוף מובל על ידי מחבלי חמאס בבית החולים שיפא (צילום: דובר צה"ל)
תיעוד חטוף מובל על ידי מחבלי חמאס בבית החולים שיפאא' | צילום: דובר צה"ל