"מפקדת ולוחמת אדירה". בן יהודה (צילום: דובר צה"ל)
היורה שגרם לפציעתה עוד מסתובב חופשי | צילום: דובר צה"ל

מכה קשה לפרקליטות מחוז הדרום: הבדואי שנאשם במעורבות בירי שהביא לפציעתה של קצינה ביחידת "קרקל", סרן אור בן יהודה, לא יועמד לדין בגין עבירה זו. למעשה, הוא יישפט על עבירות קלות ביותר של ניסיון להברחת טובין וקשירת קשר לביצוע פשע, עליהן הוא ירצה רק עשרה חודשי מאסר בפועל במקום כמה שנות מאסר.

התקרית הקשה התרחשה לפני כחצי שנה, ב-22 באוקטובר 2014. במהלך ניסיון הברחת סמים מסיני לשטח ישראל, הבחינו תצפיתניות של צה"ל במבריחים כשהם טיפסו על סולמות בצד המצרי, כאשר על גבם עשרה שקים שהכילו סם מסוג חשיש, אותו התכוונו להעביר לסוחרי סמים בדואים שהתמקמו בצד הישראלי.

מפקדת הפלוגה, סרן בן יהודה,התמקמה יחד עם כמה לוחמים סמוך למוקד ההברחה. המבריחים ירו טילי נ"ט וכדורים מנשק קל, כתוצאה מכך נפגע הקשר של בן יהודה ונפצע באורח קשה. כעבור כמה שניות, בן אור נפצעה באורח קל כתוצאה מפגיעה בידה, בעת שניסתה להחליף מחסנית. מתברר שהירי לעבר הכוח בוצע משני מוקדים בצד המצרי. למרות פציעתה, המשיכה בן יהודה לדווח בקשר למפקדיה על מיקום המחבלים ועל מקורות הירי, תוך שהיא יורה לעברם.

ההברחה סוכלה, מסוקי קרב של צה"ל ניהלו מרדף אחר המחבלים וחיסלו בין שלושה לשישה מהם, שהותירו מאחוריהם אמצעי לחימה רבים. במהלך הקרב, בדואי כבן 35 שהיה מעורב בהברחה, נורה בגבו מאש  חיילי צה"ל ופונה לבית החולים סורוקה, יחד עם אדם נוסף שסייע לו.

סרן אור בן יהודה (צילום: דובר צה"ל)
סרן אור בן יהודה לאחר שהחלימה ושבה לפעילות | צילום: דובר צה"ל

בפרקליטות ראו בתיק האירוע החמור כתיק 'דגל' והגישו כתב אישום חמור ביותר לבית המשפט המחוזי בבאר שבע, נגד הבדואי שנורה בגין מעורבות בירי. במילים פשוטות, הוא הואשם בכך שידע כי המבריחים היו חמושים והיה אמור לצפות שחיילי צה"ל עלולים להיפגע מהירי. חברו שהיה עמו שוחרר מחוסר ראיות והכחיש כל קשר למקרה.

במהלך כל החודשים האחרונים, סירבו בפרקליטות להגיע להסדר טיעון עם סנגוריו של הנאשם, עורכי הדין שלום פיניאה ואייל הדר, בנימוק שישי די ראיות שמוכיחות את הקשר שלו לירי. אלא שבאחרונה, לאחר שקצין משטרה בכיר וחייל שהיה בתקרית העידו בבית המשפט, התברר כי הנאשם לא היה קשור לירי ולא יכול היה לצפות אירוע חמור שכזה. פרט לכך, החשיש לא נתפס עד עצם היום הזה.

_OBJ

בלית ברירה החליטו בפרקליטות לבטל את סעיף האישום במעורבות בירי של הנאשם ולהסתפק בחתימה על הסדר טיעון מקל ביותר, לפיו יורשע בעבירות קלות ביותר של ניסיון להברחת טובין וקשירת קשר לביצוע פשע. ככל נראה, ייגזרו עליו עד עשרה חודשי מאסר בפועל. במידה והנאשם היה מורשע בכתב האישום המקורי, הוא היה צפוי לרצות עונש כחמש שנות מאסר.

"הוכחנו שלנאשם אין קשר לירי, למרות התעקשות הפרקליטות בתחילה להאשים אותו בעבירה כה חמורה. הוא לא יודע מי ביצע את הירי. אנחנו מברכים על הסדר הטיעון", טענו הסנגורים, הדר ופיניאה. נכון לעכשיו, המעורבים בירי שגרם לפציעתה של בן יהודה והקשר שהיה איתה,  לא הועמדו לדין, לא נתפסו והם ככול הנראה מסתובבים חופשי בשטחי ישראל או סיני.

>> שלושה חודשים אחרי הפציעה: הקצינה בקרקל חזרה לפקד על הפלוגה