העימות עם חיזבאללה: גורמים בצבא שמשוחחים עם mako, מבקשים להוריד מסדר היום את הפרסומים על "מהלך מוגבל" או "מבצע מוגבל" נגד ארגון הטרור מלבנון. לדבריהם, אין שום אפשרות להשיג תוצאה כזאת, וכל כניסה של צה"ל ללבנון או תקיפות חריגות מהאוויר, יובילו למלחמה בהיקף מלא. לכך, לדבריהם, צה"ל צריך להתכונן אם הדרג המדיני יחליט ללכת על מהלך צבאי ולא על הסכם.

גורמים בצה"ל ובמערכת הביטחון מבקשים להוסיף שכל הסלמה מול לבנון תוביל למלחמה מלאה, ולא רק נגד חיזבאללה. ההערכה היא שבמקרה של מלחמה כזאת, המצב יסלים גם מול האיראנים עצמם וכוחות הפרוקסי שלהם, מסוריה דרך עיראק ועד תימן.

פעילי הארגון (צילום: SABAH ARAR/AFP)
פעילים חמושים מארגון גדודי חיזבאללה בעיראק | צילום: SABAH ARAR/AFP

עוד הם מציינים שגם אחרי תשעה חודשים של תקיפות בלבנון וחיסול של מפקדים רבים, לחיזבאללה עדיין יש עשרות אלפי לוחמים מיומנים ובין 150 ל-200 אלף רקטות. בצבא אומרים שבמצב של מלחמה בהיקף מלא, חיזבאללה לא יצליח לעצור את החטיבות והגדודים של צה"ל אבל מוסיפים שהעורף והצבא יאלצו לספוג אבדות קשות ונזק שמעריכים במשך של כחצי שנה לפחות, כשעדיין אין הנחיה או אסטרטגיה של הדרג המדיני, כיצד מהלך כזה אמור להסתיים ומה יקרה ב"יום שאחרי".

בישראל מדברים בשבועות האחרונים על "הרחקה" של חיזבאללה כ-10 ק"מ מקו הגבול. אולם במערכת הביטחון מעלים ספקות בדבר האפשרות לעשות את זה דרך הסכם, בעיקר בשל העובדה שרוב פעילי חיזבאללה שפועלים בדרום לבנון הם תושבי הכפרים שם.

למה התכוון הגנרל האמריקני?

בארה"ב מתפרסמים היום ציטוטים של ראש המטות המשולבים (רמטכ"ל) הצבא האמריקאי, גנרל צ'ארלס בראון. בין היתר אמר כי ארה"ב לא תוכל לסייע לישראל להגן על עצמה במקרה של מלחמה רחבה מול חיזבאללה. אולם בניגוד לחלק מהפרסומים בישראל, הוא לא אמר שארה"ב לא תסייע לישראל.

גנרל בראון הסביר שאופרטיבית, יהיה להם קשה יותר לסייע לישראל כמו שהיה בהגנה מול מתקפת הטילים והכטב"מים האיראנים על ישראל, אז צבא ארה"ב יירט 70 כטב"מים ו-6 טילים. "מנקודת המבט שלנו, בהתבסס על המקום שבו נמצאים הכוחות שלנו, ובגלל הטווח הקצר בין לבנון לישראל, יהיה לנו קשה יותר להיות מסוגלים לתמוך בהם (בישראל) באותה דרך שעשינו באפריל", הסביר בראון.

מטוס חיל האוויר על הקרקע (צילום: דובר צה"ל)
חיל האוויר ביירוט המתקפה האיראנית | צילום: דובר צה"ל

בניגוד לליל הטילים האיראני, אז היה מידע מודיעיני מקדים לתקיפה וגם טווח שאפשר התארגנות של ברית ההגנה, לאמריקאים יהיה קשה יותר ליירט את הרקטות שחיזבאללה יורה בשגרה לעבר ישראל וישגר עשרות מונים יותר במקרה של מלחמה כוללת, בראון הסביר. במקרה של מלחמה כזאת, ארה"ב תוכל ליירט טילים וכטב"מים מאיראן או של כוחות הפרוקסי בעיראק ותימן, ולא את השיגורים מלבנון, בגלל המגבלות שציין.

כוונתו היא למקרה שבו ישראל תחליט לצאת למלחמה שתביא להשמדת רוב היכולות הצבאיות של חיזבאללה, שנבנה על ידי האיראנים כקלף שלהם נגד ישראל במקרה של תקיפה באיראן, בעיקר נגד אתרי הגרעין. זה לא יקרה במקרה של תמרון קרקעי מוגבל בשטח לבנון הקרוב לגבול, זה יקרה אם ישראל תיכנס לעומק לבנון ותשמיד את המערכים של ארגון הטרור שאיראן בנתה ליום פקודה במשך שנים רבות ובעלות של מיליארדי דולרים. אז, הוא העריך, כי במקרה של מלחמה מול חיזבאללה איראן "תיתן גיבוי גדול יותר לחיזבאללה". והסביר שזה יקרה "במיוחד אם הם ירגישו שחיזבאללה מאוים באופן משמעותי".

הניסיון להבעיר את האזור והתגובה לאיום על קפריסין

דברים נוספים שגנרל בראון אמר משתלבים גם עם ההערכות של מערכת הביטחון הישראלית. במקרה של מלחמה בהיקף מלא כולל כניסה קרקעית לעומק לבנון, לא רק איראן תצטרף ללחימה כדי להגן על הנכס היקר שלה. הערכה של האמריקאים כפי שהסביר בראון, היא שאלפי לוחמים יגיעו ללבנון מעיראק, סוריה ובסיוע האיראנים גם ממדינות רחוקות יותר כמו למשל אפגניסטן.

חלק מההרתעה שהאיראנים בנו היא שמלחמה כזו עשויה להצית אש כמעט בכל מרחב המזרח התיכון ולסבך גם את האמריקאים, שעדיין משקמים את הטראומה שלהם משנים של מלחמה בעיראק ואפגניסטן, ולא מעוניינים להיכנס לעוד מלחמה יבשתית במזרח התיכון.

בתוך כך, על רקע האיומים שהשמיע בשבוע שעבר נסראללה כלפי קפריסין כשאמר בנאומו שאם תאפשר לישראל לתקוף את לבנון משטחה הוא יראה בה מעורבת במלחמה, כעת מגיעה תגובה לדברים. שר החוץ של יוון, שכנתה של קפריסין אמר היום כי האיום הזה אינו מקובל וכי האיחוד האירופאי שבו שתי המדינות חברות יעמוד מאחורי קפריסין מול כל איום שכזה.

איום חיזבאללה (צילום: ap)
איום חיזבאללה | צילום: ap

"זה לחלוטין לא מקובל לאיים כך על חברה באיחוד", אמר שר החוץ היווני ג'ורג' גרפטריטיס לעיתונאים בפתח פגישה חודשית של שרי החוץ באיחוד. "אנחנו עומדים לצד קפריסין ונעמוד יחד מול כל איום שכזה מצד ארגוני טרור", אמר השר שארצו כמו קפריסין ביצעו בשנים האחרונות טרם המלחמה מספר תרגילים משותפים עם צה"ל באוויר, בים וביבשה.

פצועים משיגורי חיזבאללה לצה"ל, שתקף בחזרה

בשעות הבוקר של יום ראשון חיזבאללה שיגר טילי נ"ט למטולה, מה שלא מפעיל את האזעקות. צוות כיתת הכוננות נפגע לאחר מכן מטילים נוספים ששוגרו בשעות הערב, כאשר הגיעו עם תושב המקום לבדוק את מצב הבית שנפגע קודם לכן. אחרי ששני חברי כיתת הכוננות נפצעו קשה וקל מטילי נ"ט של חיזבאללה, צה"ל דיווח על מספר תקיפות של חיל האוויר לאורך הלילה בלבנון.

"מטוסי קרב תקפו לאורך הלילה מטרות של ארגון הטרור חיזבאללה בדרום לבנון. בין המטרות שהותקפו, מבנה צבאי של חיזבאללה במרחב עיתרון, לצד תשתיות מבצעיות ותשתיות טרור של הארגון במרחבים כפר כילא ואל-ח'יאם שבדרום לבנון", נמסר הבוקר מדובר צה"ל. קודם לכן מטוסי קרב של חיל האוויר תקפו מבנה צבאי של הארגון במרחב רמיה שבדרום לבנון ובנוסף בוצע ירי ארטילרי למרחב עלמא א-שעב.

בחיל האוויר ממשיכים לתחקר גם את פגיעת הכטב"מ של חיזבאללה, שהובילה לפציעה קשה של לוחם. צה"ל מתחקר גם את התנהלות הכוח, אחרי שביקורת עלתה על אופן ההתנהלות של החיילים, שלא נכנסו למרחבים מוגנים בזמן האזעקות ולאחר מכן התקרבו לזירת הפיצוץ.