לאחרונה הודיע תא"ל רפי מילוא, מפקד המכללה הבין-זרועית לפיקוד ולמטה (פו"ם) על רצונו לפרוש מהצבא לאחר החלטת הרמטכ"ל לנזוף בו ולעכב את קידומו, בעקבות ממצאי תחקיר אירוע חריג, בו נכנס מילוא עם חייליו למנהרת חיזבאללה בצפון ללא אישור. את החלטתו לפרוש פרסם יוסי יהושע ב"ידיעות אחרונות".

היום (רביעי) התקיים טקס סיום פו"ם ובמהלך שיחת סיכום הקורס נענה תא"ל מילוא לבקשת החניכים להתייחס להחלטתו, דברים שאותם אנחנו מביאים כאן ב-mako לראשונה.

בדברים שנשא בפני בוגרי הקורס, הסביר מילוא שהוא לוקח אחריות על ההחלטה. "האחריות על האירוע היא שלי. חשבתי שזה מה שאני צריך לעשות ולקחתי החלטה שאני עומד מאחוריה. זה בדיוק מה שהעברתי הלאה ובתחקיר".

כוחות צה"ל בגבול לבנון (צילום: דובר צה"ל, חדשות)
חיילי צה"ל במבצע מגן צפוני לאיתור מנהרות חיזבאללה | צילום: דובר צה"ל, חדשות

מילוא ציין נקודה מעניינת נוספת שהביאה אותו להחלטה לפרוש לדברי מילוא הוא הבין, כמי שהוביל מבצעים מיוחדים בשייטת 13, בסיירת ובחטיבת גולני, שכבר לא ימלא תפקידים מהסוג הזה.

"אני גם מבין שתם פרק השטח המבצעי בשירות שלי וזה מצטרף לשיקול שלי בקבלת ההחלטה לסיים את השירות ולפרוש מצה"ל. למרות כל הקולות שאני שומע ומעריך". לאחר שסיים לנאום בפני הבוגרים, אלה קמו כאיש אחד ומחאו לו כפיים במשך זמן ארוך.

 


 

ההחלטה של מילוא לפרוש עוררה מורת רוח פנים צבאית וציבורית לאור הרקורד שלו ופעולות שעל חלק מהן קיבל צל"שים.

לאחר פרסום החלטתו, צייץ האלוף במיל' עמירם לוין בחשבון הטוויטר שלו וכתב כי: "סוסים דוהרים ייקחו את צה"ל רחוק יותר מכל תוכנית 'תנופה'. רפי צריך היה לקבל בעיטה למעלה ולא החוצה".

בכיר חיל האוויר לשעבר ובעל צל"ש בעצמו, תא"ל אסף אגמון, מוסיף כי: "מפקד צבאי נבחן בשני פרמטרים עיקריים. הראשון הוא כיצד הוא מוביל את חייליו בשעת מבחן, בקרב, והשני כיצד הוא מחנך את דור המפקדים שיבוא אחריו. בשני המגרשים האלו הדוגמא האישית היא הציר המרכזי שסביבו נבחנת רמת הביצוע של המפקד. בפרמטר המפקד המבצעי הוכיח מילוא את סגולותיו אך מוטל עליו עכשיו להוכיח את עצמו בפרמטר השני, במיוחד סביב הדוגמא שהוא נותן לבוגרי פו"ם עליהם פיקד".

הביקורת שלו היא על תזמון הודעת הפרישה של מילוא. "פרישה של מילוא לפני שימלא את כל התקופה שנגזרה עליו ע"י הרמטכ"ל, בעיניי בצדק, תהווה דוגמא אישית שלילית לכל אלו שנושאים אליו את עיניהם".

אגמון מבהיר כי: "המפקד המבצעי הלוקח אחריות ופורץ את גבולות המעטפת הוא ללא ספק הדמות החיונית לצבא כמו צה"ל, אבל היא מחויבת להיות מלווה בנכונות לשאת באחריות למעשיך".

רב אלוף כוכבי בטקס פרסי הרמטכ"ל לשנת תש"ף (צילום: דובר צה"ל)
הציב אותו בסיטואציה בעייתית. הרמטכ"ל כוכבי | צילום: דובר צה"ל

גל פרל-פינקל, מפעיל הבלוג "על הכוונת", טוען כי מילוא הציב בפני הצבא והרמטכ"ל כוכבי בפרט בעיה פיקודית ומנהיגותית.

"בהחלטתו לפרוש הציב התא"ל את הרמטכ"ל בסיטואציה לא נוחה ודומה שכל החלטה שיקבל תוציא אותו רע", הסביר פרל-פינקל. "אם ימצא דרך לרצות את מילוא ולהשאירו, באמצעות הבטחת קידום כזו או אחרת, אז יצטייר כמי שכופפו את ידו, ואם לאו, יצטייר כמי שאינו מצליח להשאיר בצבא קצינים לוחמניים שמאתגרים את הפיקוד הבכיר".

"אם מילוא ואנשיו היו נפגעים חלילה בסיור", סיכם פרל-פינקל, "הדבר עלול היה להוות את הנפץ שהיה הופך את המתיחות בין ישראל לחיזבאללה לעימות צבאי, שממנו בדיוק ביקשה ישראל להימנע".