אחרי ששני מחוקקים דמוקרטים בעלי זכות וטו הסירו את ההתנגדות שלהם, ממשל ביידן יקדם עסקת נשק עם ישראל בשווי 18 מיליארד דולר. כך מדווחים כלי תקשורת בארה"ב שמציינים שבמסגרת העסקה שתמומן מכספי הסיוע האמריקאי, ישראל תקבל גם 50 מטוסי קרב מתקדמים מסוג F-15EX.

חיל האוויר הישראלי מעוניין לשלב ברכש שלו מטוסי קרב מסוג F-35I שהעסקה שלהם כבר אושרה ומטוסי F-15 מהדגם החדש והמתקדם ביותר. המטוסים האלה לא יגיעו לפני שנת 2028 בהנחה שהעסקה תחתם עוד השנה.

כעת כשהמכשול של המחוקקים הוסר, מחלקת המדינה אמורה להודיע בקרוב על אישור המכירה לישראל ולאחר מכן יתקבל האישור הצפוי של הקונגרס. אם העסקה כפי שהיא מסתמנת אכן תאושר באופן סופי, זו תהיה אחת מחבילות הנשק הגדולות ביותר של ארה"ב לישראל מאז פרוץ המלחמה ב-7 באוקטובר.

מלבד מטוסי F-35 ומטוסי ה-F-15 בנוסף למנועים וחלקי חילוף לכלי הטיס, העסקה צפויה לכלול גם סוגי חימושים בהם ערכות דיוק לפצצות JDAM, פצצות גלישה מדויקות, טילי אוויר-אוויר, מיירטי כיפת ברזל, פגזי ארטילריה 155 מ"מ ועוד.

העסקה הזו נבלמה עד היום בגלל התנגדות של מחוקקים אמריקאים, שדרשו ערובות מישראל לכך שלא יפגעו אזרחים בעזה ובלבנון. ההתנגדות בקרב המחוקקים האמריקאים גברה אחרי התקיפה ברפיח שהובילה למותם של אזרחים רבים, תקיפה שבה ישראל עשתה שימוש בפצצת גלישה אמריקאית מסוג GBU-39 המכונה בחיל האוויר הישראלי "ברד חד".

החימוש בו השתמשו, תקיפה ברפיח (צילום: MAHMUD HAMS/AFP via Getty Images | U.S. Air Force photo/Master Sgt. Lance Cheung)
צילום: MAHMUD HAMS/AFP via Getty Images | U.S. Air Force photo/Master Sgt. Lance Cheung

לצד מטוסי החמקן, בחיל האוויר הישראלי מחכים כבר שנים לרכש מטוסי F-15EX מדור 4.5, הדגם החדש ביותר של מטוס הקרב האייקוני. עוד בתקופתו של אלוף עמיקם נורקין כמפקד חיל האוויר, הוחלט על רכש עתידי שישלב בין מטוסי הקרב של לוקהיד מרטין ובואינג. אלה צפויים להחליף בשירות את 58 מטוסי ה-F-15 הישנים שמרשתים בחיל האוויר מאז סוף שנות ה-70 וה-80.

בבואינג מדגישים כי אחד היתרונות הגדולים שלו הוא מחשב משימה עוצמתי שיודע לבצע 87 מיליון פעולות ולתת לטייס פתרונות לשלל מצבים. למטוס יכולת נשיאת חימוש במשקל 13.4 טון לטווחים ארוכים על 12 נקודות תלייה, בהן שתיים שאין בדגמים קודמים. ולא פחות חשוב מבחינת ישראל, הוא המחיר של הפעלת המטוס, אותו בואינג טוענים שהצליחו להוריד מ-50 אלף דולר לשעת טיסה ל-30 אלף דולר לשעה.

בנוסף לזה, וכפי שפרסמנו בעבר את ההצעה של בואינג לישראל, קיימת האופציה לשדרג את טייסת ה-F-15I "רעם" של חיל האוויר לרמה של ה-EX כך שלחיל הישראלי יהיו בסופו של תהליך 75 מטוסים מהדגם המתקדם ביותר של מטוס הקרב, כפי שאמר בעבר גם נשיא בואינג לענייני צבא בשיחה mako.

טייסת 133 (צילום: שי לוי)
גם צי מטוסי הקרב הקיים של חיל האוויר צפוי להשתדרג | צילום: שי לוי