כשברקע מחאת אנשי המילואים והחשש מפגיעה בכשירות החיל, נערך הבוקר (רביעי) בבסיס הקריה "מחנה רבין" טקס חילופי ראש להק מבצעי אוויר בחיל האוויר. גם נאומי המפקדים ובראשם מפקד חיל האוויר עמדו בסימן שמירה על הלכידות.

תת-אלוף גלעד קינן נכנס לתפקידו במקומו של תת-אלוף עומר טישלר, מהקצינים הבולטים בחיל האוויר, שמילא את התפקיד בשנתיים האחרונות ועתיד להיכנס לתפקיד ראש להק מטה חיל האוויר.

"יש נאומים שבהם נגמרות לי המילים", אמר בטקס מפקד חיל האוויר, אלוף תומר בר. "המילים נגמרות משום שאין בהן די כדי לתאר את רוחב היריעה, עומק העשייה ואת כובד האחריות של הפעילות המבצעית עליה מופקד המטה המבצעי של חיל האוויר. משרתים מסורים, חדורי שליחות ונתינה, מתוך הבנה עמוקה של המשמעות והאחריות של עשייתם שהינה תרומה ישירה לביטחון המדינה".

"אין דבר שחיל האוויר עושה לבד"

ראש להק מבצעי אוויר (צילום: דובר צה"ל)
ראש להק מבצעי אוויר, תת אלוף גלעד קינן | צילום: דובר צה"ל

ראש הלהק היוצא, תא"ל טישלר סיפר: "ניסיתי לזקק את התחושה שלי מהשנתיים האחרונות למשפט אחד: להיות ראוי לשאת באחריות להפעלת הכוח. לזכות באמון האנשים. לעבוד בשותפות, עם כלל הזרועות בצה"ל ובמערכת הביטחון. כי אין כאן ולו דבר אחד שחיל האוויר עושה לבד", אמר על רקע הניסיונות שקוממו את צמרת צה"ל ליצור קרע בין הלוחמים באוויר וביבשה.

טישלר אף התייחס לתמונות שנחקקו בזיכרונו מתקופתו בתפקיד ולצד: "כוחות מיוחדים במקומות בלתי נתפסים, מב"מ בזירה הצפונית, עשרות מבצעים", ציין שוב את הסיוע לכוחות היבשה, שעמד במוקד אותו סרטון שגינו בצה"ל. "זירת איו"ש, המבצע האחרון בג'נין. הפעלת אש לראשונה מזה 20 שנה. חילוץ והצלת חיים. סיוע לכוחות הלוחמים במרחבים הצפופים".

ראש להק מבצעי האוויר החדש, תת-אלוף גלעד קינן, התייחס לתפקיד החדש, האתגרים שניצבים בפתח - ועל הלכידות שנדרשת בתקופה המתוחה על רקע המצב הפוליטי בישראל: "עייני אויבינו נשואות לעברנו בציפייה לזהות בקיעים בלכידותנו ונחישותנו, ואולי אף לנסות ולנצל את מה שיכול להיתפס אצלם כהזדמנות לבחון את מוכנותנו".

תא"ל קינן שידר ביטחון והוסיף: "אני יודע כמה עוצמה ומקצוענות קיימת בקרב הנבחרת שניצבת כאן מולי, אנחנו נדע להעמיד כל אויב על טעותו אם יעזו לבחון אותנו. האתגרים המבצעיים סביבנו רבים, רק בשילוב ידיים נוכל להביא לידי ביטוי בצורה מיטבית את יכולותיו של הלהק, החיל וצה"ל כולו. זו המשמרת שלנו, אין לנו ארץ אחרת".

בין תפקידיו הקודמים של תא"ל קינן, נשוי ואב לשלושה - פיקוד על טייסות, ראש ענף להק אוויר, ומפקד בסיסי חיל האוויר רמון ונבטים, שהיה תפקידו האחרון לפני כניסתו כראש להק מבצעי.

_OBJ