מפקד צבא ארה"ב, גנרל צ'ארלס בראון, הזהיר אמש (ראשון) כי ארה"ב תתקשה לסייע לישראל במקרה של מלחמה נרחבת מול חיזבאללה. הוא הזהיר כי כל הרחבה של העימות בין ישראל לחיזבאללה בגבול הצפון תאיים על כל האזור במלחמה גדולה ורחבה, גם במעורבותה של איראן.

גנרל בראון, יו"ר המטות המשולבים בצבא ארה"ב, אמר כי הולך וגדל הסיכוי שאיראן תבחר להיכנס למלחמה ישירה עם ישראל במקרה של מלחמה בין צה"ל לחיזבאללה. לדבריו, באיראן נוטים יותר ויותר להצטרף למלחמה אם יחושו שחיזבאללה מאוים ונתון בסכנה. דברים אלו מצטרפים להערכות קודמות כי איראן תהיה מוכנה להסתכן כדי להבטיח את הישרדותו של חיזבאללה, שנחשב לכוח החשוב ביותר שלה במזרח התיכון.

"ארה"ב לא תוכל להגן על ישראל במקרה של מלחמה נגד חיזבאללה כפי שהגנה עליה במהלך מתקפת הטילים והכטב"מים של איראן בחודש אפריל", אמר בראון. "הרבה יותר קשה ליצור מערך הגנה יעיל נגד רקטות וטילים קצרי-טווח של חיזבאללה שמשוגרים באופן קבוע ושגרתי לעבר ישראל", אמר.

צ'ארלס בראון, יו"ר המטות המשולבים בצבא ארה"ב (צילום: רויטרס)
צ'ארלס בראון, יו"ר המטות המשולבים בצבא ארה"ב | צילום: רויטרס

דבריו של הגנרל בראון מגיעים בזמן ביקורו של שר הביטחון יואב גלנט בארה"ב, שם הוא דן עם בכירים אמריקנים באפשרות למלחמה עם חיזבאללה והאיום הנשקף מאיראן. בראון אמר כי "ארה"ב ממשיכה לקיים שיחות עם המנהיגים הישראלים ולהזהיר מהרחבת העימות, והמסר החשוב שמועבר הוא שיש לחשוב על ההשפעה המשנית של כל מבצע בלבנון, וכיצד זה יכול להשפיע על כל הכוחות באזור".

הוא הדגיש כי מבחינתה של ארה"ב, הדבר החשוב ביותר הוא ביטחונם של חיילי צבא ארה"ב המוצבים באזור. הוא לא פירט אם נעשו סידורי ביטחון מיוחדים לקראת אפשרות של הרחבת הלחימה בין ישראל לחיזבאללה, אך הדגיש כי אף בסיס אמריקני במזרח התיכון לא הותקף מאז חודש פברואר.

שרפות סמוך לצפת בעקבות שיגורים של חיזבאללה מלבנון (צילום: מיכאל גלעדי, פלאש 90)
צילום: מיכאל גלעדי, פלאש 90

בסוף השבוע דווח כי בכירי ממשל ביידן עדכנו בשבוע שעבר את ראש המל"ל צחי הנגבי והשר רון דרמר במהלך פגישותיהם בוושינגטון כי ארה"ב מתחייבת "לתמוך בישראל באופן מלא במקרה של מלחמה נגד חיזבאללה". בשבוע שעבר פורסם כי בממשל ביידן חוששים שבמקרה של מלחמה נרחבת - מערך ההגנה האווירית של ישראל יתקשה להתמודד עם עוצמת והיקף השיגורים של חיזבאללה לעבר שטח ישראל.

חסן נסראללה (צילום: Khalil Hassan, Reuters)
חסן נסראללה | צילום: Khalil Hassan, Reuters

ביום שבת עזבה נושאת המטוסים האמריקנית דווייט אייזנהאואר את ים סוף, לאחר שנלחמה במשך כשמונה חודשים נגד איום החות'ים בתימן. היא נכנסה לים התיכון, ובתום שהות קצרה באזור היא צפויה בימים הקרובים לצאת בחזרה לעבר ארה"ב, ולמשך תקופה קצרה יישאר האזור ללא נושאת מטוסים אמריקנית. נושאת המטוסים תיאודור רוזוולט צפויה להגיע בעוד כמה שבועות לאזור ולהתמקם באזור חופי תימן, לאחר שתשלים תרגיל צבאי במרחב ההינדו-פסיפי המשותף לצבאות ארה"ב, יפן ודרום קוריאה.

אתמול דווח בסוכנות הידיעות AP כי אלפי לוחמים של המיליציות הפרו-איראניות ברחבי המזרח התיכון, בעיקר מסוריה ומעיראק, נערכים להגיע ללבנון ולהצטרף למלחמה של חיזבאללה נגד צה"ל - אם היא תהפוך לעימות כולל. הדיווח התבסס על מקורות במיליציות והערכות מודיעין, ומצטרף לאיומים קודמים מטעם אנשי המיליציות בנושא. על פי חלק מהדיווחים, כבר במלחמת לבנון השנייה בשנת 2006 הגיעו לוחמים מהמיליציות בעיראק לסייע לחיזבאללה נגד כוחות צה"ל.