צה"ל פרסם בעמוד היוטיוב הרשמי שלו סרטון שאלות ותשובות עם קצין רפואה ראשי (קרפ"ר), תא"ל פרופסור אלון גלזברג.

"חשוב לי שתדעו שאנחנו חוקרים את מקרי ההתפרצות, מסיקים מסקנות ועובדים כדי להשתפר כל הזמן", התייחס קרפ"ר לנתוני התחלואה הגבוהים בכמה יחידות. "מתבצעות הערכות מצב ושכלול נתוני התחלואה בונה את תמונת המצב שלאורה מתקבלות ההחלטות".

איך מתקיים בידוד בבסיס והאם זה באמת נחשב לבידוד?
"הבידוד ביחידה מחייב הפרדה של החיילים בחדרים או אוהלים, שירותים ומזון נפרדים מחבריהם לקפסולה. בנוסף גם הפרדה בין מבודדים עם ובלי תסמינים. ע"פ ההנחיות ניתן לחלוק חדר בין מספר חיילים סימפטומטיים כל עוד הם מאותה הקפסולה, עם הקפדה על מרחק ומסכות ככל האפשר".

קרפ"ר הוסיף כי לפי הנהלים לאורך ימי הבידוד מתקיים מעקב רפואי ומילוי שאלון יומי על מנת לזהות מהר הופעת תסמינים בקרב המבודדים והוצאה שלהם בזמן למתחם מתאים.

תוך כמה זמן מרגע חשיפה לחולה מואמת יש להיכנס לבידוד?
"יש להיכנס מיד לבידוד ולעדכן את המפקדים. כך נוכל להחליט לגביי הצורך לבדיקה. המעבדה הרפואית של חיל הרפואה פועלת 24 שעות ביממה זאת כדי לתת מענה מהיר ולקטוע את שרשראות ההדבקה. היא מבצעת מעל אלף בדיקות ביום".

עוד הוסיף קצין הרפואה הראשי בנושא כי מי שצריכים להיבדק יפנו למוקד "מקול הלב" שהקים צה"ל ולדבריו תוגבר - בטלפון 6690*, או למרפאת היחידה.

תוך כמה זמן מקבלים תשובה לבדיקה?
"תשובה מתקבלת תוך 24 שעות מרגע לקיחת הדגימה. תשובה שלילית מועברת בהודעת סמס וחיובית בשיחת טלפון".

צה"ל מקימים מפקדה לסיוע בקטיעת שרשרת ההדבקה‎ (צילום: דובר צה"ל )
צה"ל מקימים מפקדה לסיוע בקטיעת שרשרת ההדבקה‎ | צילום: דובר צה"ל

לקראת סיום, פנה קרפ"ר להורי החיילים ואמר: "אני יודע שאתם דואגים. גם אני אבא לילדים ויודע שבידוד בצבא לא נראה כמו בבית, אבל הוא נעשה על פי הצורך הרפואי והכללים, מיועד להגן על החיילים ועליכם בבית. אנחנו ממשיכים ללמוד ולשפר את השיטה כדי לקטוע את שרשראות ההדבקה".

לסיום העביר קצין רפואה ראשי מסר למשרתי צה"ל: "אנו מתקרבים לחורף וההערכה היא שהתחלואה תגבר. נדרשת אחריות אישית מכולנו ואם נקפיד על מסכות, מרחק והיגיינה, נעצור את הנגיף יחד".

מוקד התפרצות משמעותי בצה"ל הוא בבסיס הטירונים מחנה 80. אמש (שני) הודיע צה"ל כי בתום מבצע לדיגום נרחב בבט"ר אובחנו 35 חולים כשישנם 102 חולים פעילים בסך הכל מקרב חניכי מסגרות הטירונות.

עוד עדכן הצבא כי כל החולים פונו תוך זמן קצר לכפרי המחלימים של חיל הרפואה וכי סגל המפקדים ומרפאת הבסיס מספקים מענה מלא למבודדים.

היערכות צה"ל למאבק בנגיף הקורונה (צילום: דובר צה"ל )
היערכות צה"ל למאבק בנגיף הקורונה | צילום: דובר צה"ל