צלפי גבעתי מטושטשים (צילום: דובר צה"ל, באדיבות גרעיני החיילים)
צוות קטן שדורש ומקבל הרבה תשומת לב. צלפי גדס"ר גבעתי | צילום: דובר צה"ל, באדיבות גרעיני החיילים

בשבוע שעבר נערכה תחרות הצלפים הראשונה בצה"ל. צוותי צלפים נשלחו מגדודי הסיור של כל חטיבות החי"ר בשביל להתמודד זה בזה, לעמוד באתגר ולהביא כבוד ליחידה. הצלפים הטובים בצה"ל הם צלפי החטיבה הסגולה – צלפי חטיבת גבעתי. התחרות היוקרתית שכאמור נערכה לראשונה השנה, היא רק קצה הפירמידה של מהלך מהפכני שצה"ל מוביל במקצוע הצליפה במטרה להעלות את רמת הצלפים בצבא כולו. על כך סיפר לנו סגן איתי, מפקד צוות הצלפים של גדס"ר גבעתי, צוות הצלפים הטוב בצה"ל.

כל הצלפים בצוות אחד

אין תמונה
החטיבה הסגולה. מצטיינת במקצוע הצליפה

"ביחידה הגיעו להבנה שצלפים באיכות גבוהה צריכים לשרת יחד בצוות אחד. זו ההבנה של כל גדודי הסיור, אבל בכל גדוד בחרו לעשות את זה במודל שונה", כך מתאר לנו סגן איתי על המהלך שהובילו ביחידתו כמו בצבא כולו, "צליפה זה מקצוע. בשביל לדעת לפגוע ולהיות מיומן אין מה לעשות חוץ מלהתאמן. אפשר לעשות את זה בצורה הכי טובה כשהצוות מורכב רק מצלפים". עד לפני כשנה הצלפים בצבא היו מקבלים הכשרה מקצועית וחוזרים כצלפים לחוליות שבהן הם שירתו קודם לכן. המהלך שנעשה בשנה האחרונה הוא ריכוז כל הצלפים בגדודי הסיור לצוותים קטנים ואיכותיים שמורכבים מצלפים בלבד. היום הצלפים משובצים לצוותים אורגנים רק למשימות ספציפיות שבהן יש בהם צורך.

האליפות – מטרה שולית

סגן איתי מפקד היום על צוות כזה, הצוות שעכשיו נושא בתואר "צוות הצלפים הטוב בצה"ל", "מדובר בצוות קטן, צוות שדורש ומקבל הרבה תשומת לב. כשירות של צלף זו כשירות שצריך להתאמן עליה", הוא מספר. לשאלה איך התכוננתם לתחרות ואיך הגעתם לתואר הזה, איתי עונה את התשובה הצבאית הצפויה: "התאמנו".

גדוד הסיור של חטיבת גולני בילה את כל החודש האחרון באימון שגרתי שאפשר לצוות הצלפים להתאמן גם לתחרות הצליפה לה הם הוזמנו כחודש בלבד לפני התחרות, "האימון היה פלטפורמה טובה להתאמן על צליפה. האווירה במהלך האימון הייתה לימודית ואימונית מאוד. המטרות של האימון היו למעשה שמירה על הכשירות והתמקצעות כללית. האליפות שהגיעה מיד אחר כך הייתה מטרה חשובה, אבל שולית. רק בשבוע שלפני האימון עשינו אימון במיוחד לתחרות".

בתחרות בבית הספר ללוחמה בטרור במתקן אדם התרכזו השבוע מיטב הכישרונות בתחום הצליפה בצה"ל והתחרות הייתה ללא ספק צמודה, עם זאת, עושה רושם מדבריו של איתי שהם עשו הרבה כיף ושגם התחרות נוצלה כהזדמנות ללמידה הדדית ושיתוף ידע – "עולם הצליפה בצה"ל הוא ידידותי מאוד. זה מקצוע שמצריך הרבה ידע וניסיון, שימור ושיתוף הידע הוא חלק מאוד גדול מהצליפה. כל היחידות מחוברות ומכירות ולומדות האחת מהשנייה, האווירה הייתה ממש כמו מחנה של נבחרות ספורט".

צלפים צבאיים (צילום: אתר צה"ל)
צלפים במטווח. "מקצוע שמצריך הרבה ידע וניסיון" (אילוסטרציה) | צילום: אתר צה"ל

ואם בספורט עסקינן, מסתבר שחטיבת גבעתי כבר מתפארת בעוד גביע טרי שנוסף לא מזמן לארסנל, ושגם במרוץ המסורתי של בה"ד 1, בו נציגים מכל החטיבות הלוחמות בצה"ל מתמודדות במרוץ לאורך של 10 ק"מ, החטיבה הסגולה הייתה זו שלקחה אליפות.

חייל באימון צבאי. אילוסטרציה (צילום: חדשות 2)
צלף במהלך אימון. "בשביל לדעת לפגוע ולהיות מיומן אין מה לעשות חוץ מלהתאמן" (אילוסטרלציה) | צילום: חדשות 2

חטיבת גבעתי היא אחת מחטיבות החי"ר המוכרות בצה"ל וצברה הישגים רבים במהלך כל שנותיה, בפעילות ברצועת הביטחון בלבנון, ביהודה ושומרון ובאזור חבל עזה. על ההישגים שהביאו הצלפים ליחידה סגן איתי לא יכול היה לספר בגלל מגבלות ביטחון מידע, אבל נשמע מקולו שהצלפים שעל כשירותם הוא אמון הביאו ליחידה הצלחות מבצעיות בנוסף על הגביע בתחרות.

>> רואה הכול, יודע הכול: כך עובד צלף בצה"ל