תאומים ובן דוד יחד בצבא (צילום: דובר מתפ"ש)
מימין לשמאל: דרור כהן, ינאי יחזקאלי ושחר כהן. משפחה אחת ביחידה אחת | צילום: דובר מתפ"ש

אומרים על צה"ל שהוא צבא קטן וחכם. כל כך קטן, למעשה, שרק בצה"ל יכול לקראות מקרה כמו זה של דרור, שחר וינאי - תאומים ובן דודם שהוצבו לגמרי במקרה באותה יחידה בקטנה בבית הספר לתיאום וקישור בצריפין.

את תחילת הסיפור מספרת לנו דרור, הצלע הנשים בחבילה המשפחתית. "עשיתי שלושה חודשים של טירונות וקורס מש"קיות חינוך בשערי אברהם. בסוף הקורס קיבלנו את השיבוץ. מי שנתנה לי את השיבוץ, אמרה לי שאני משובצת בבית הספר לתיאום וקישור. היא לא הכירה כל כך את היחידה ולא ידעה להגיד לי עליה יותר מדי".

דרור מספרת שהביטוי "תיאום וקישור" נשמע לה מוכר והיא לא הייתה בטוחה מאיפה, עד שירד לה האסימון – זה המקום שאחיה התאום שחר משרת בו, אבל הוא לא צריפין, הוא בכלל בסיפוחים ברמאללה. "התקשרתי לשחר שהיה באותו הזמן בגימלים ואמרתי לו, 'שחר, שיבצו אותי בתיאום בקישור, זה מוכר לי. זה לא מה שאתה עושה?'". תשובתו של שחר הייתה חיובית והוא אישר שבתוך כמה ימים גם הוא מגיע לצריפין. יום תחילת הקורס זימן לשחר הפתעה משמחת נוספת. ינאי, בן הדוד שלו, יהיה איתו יחד בקורס.

את המשך הסיפור מספר לנו ינאי. "לא היה לי שמץ של מושג שזה מה שהולך לקרות. עברתי טירונות, שובצתי למתפ"ש (מתאם הפעולות בשטחים), הגעתי לקורס ופתאום אני רואה את בן דוד שלי ממלא טפסים של תחילת הקורס בדיוק כמוני". את ההפתעה הבאה, שחר הסתיר מינאי והיא הגיעה כבר בערב בשיעור הראשון שהעבירה מש"קית החינוך – "בערב מישהי מעבירה לנו שיעור, כולם יושבים בח' ואני מזהה אותה. זו בת דודה שלי!".

"העברתי שיעור לאחי התאום ולבן דוד שלי"

אותו שיעור משונה שהעבירה דרור לבן דוד שלה ולאחיה התאום זכור לה היטב. "הכניסו אותי ישר לשיעור איתם, זה היה שיעור היכרות. ניסינו לעשות את זה הכי חלק בעולם. זה מוזר באופן טבעי". ההסכם בין השלושה הייה ששחר וינאי יכולים לספר שהם בני דודים, אבל לא יכולים לספר לאף אחד בשום פנים ואופן ששחר הוא אחיה התאום של דרור.

אבל בצה"ל כמו בצה"ל, אין סודות. בסד"ח (סדרת חינוך) בן שלושה ימים שהעבירה דרור לקורס, הסוד יצא לאור וכל הקורס ידע מזה. כמובן שבמהלך הקורס הדיסטנס נמשך ואת השיחות האמיתיות דרור ושחר קיימו בסופי שבוע. "בסוף שבוע שפכנו הכול, עדכנו אחד את השני מה קורה, כי בשבוע לא יכולנו לדבר", דרור מספרת.

בסוף הקורס, שחר שסיים את הקורס כמצטיין שובץ לתפקיד מדריך ערבית בבית הספר, ינאי שובץ לתפקיד שטח בחברון ודרור המשיכה לשרת כמש"קית חינוך בבית הספר. מאז עברו כבר שלושה מחזורי קורסים בבית הספר – שניים מהם העבירו התאומים דרור ושחר ביחד. בקורס האחרון הצטרף אליהם ינאי שעבר לתפקיד סמל קורס בבית הספר גם הוא. איחוד משפחות של ממש.

לימודי ערבית – לא רק במודיעין

בית הספר לתיאום וקישור
לומדים על הצבא, על האוכלוסיה האזרחית ועל מה שביניהם

בית הספר לתיאום וקישור מכשיר את כח האדם ליחידת מתאם פעולות הממשלה בשטחים שהיא יחידה סמי-צבאית הכפופה ישירות לשר הביטחון ובראשה יושב אלוף. היחידה אחראית על כל התיאום הביטחוני של החלטות הממשלה בשטחי יהודה, שומרון ועזה ועומדת מאחורי חילוצים מלב הערים הפלסטיניות, הסיוע ההומניטארי הנדרש, היתרי הכניסה לארץ והתיאום האזרחי והכלכלי עם תושבי האזור היהודים והלא יהודיים.

ההכשרה בבית הספר מקיפה מרמת הטירון ועד רמת המפקד הבכיר ועוסקת בגיאוגרפיה של יהודה, שומרון ועזה, אופי האוכלוסייה המתגוררת באזורים, התרבות, המנהגים והחגים של האוכלוסיות המתגוררות באזורים אלו, התוקף המשפטי לפעילות של צה"ל בשטח, תולדות הסכסוך הישראלי ערבי והשפה הערבית.

החלק העיקרי בקורס הוא לימודי הערבית – זה אשר לוקח חיילים בלי שום רקע ובסיס בערבית ומוציא אותם מהקורס כשהם מסוגלים לנהל שיחה בסיסית בשפה הערבית. שחר, התאום בחבילה המשפחתית, משרת היום בבית הספר כמדריך ערבית. על התפקיד הוא מספר בהתרגשות. "זה קורס של חודש וחצי שלומדים בו הרבה ערבית. חלק מאוד נכבד בקורס מבחינתי היה ערבית, השקעתי בזה המון. מאוד רציתי ללמוד את השפה ואני מאוד אוהב אותה. אבא שלי אמר לי כל הזמן 'תלמד ערבית', בתיכון לא יצא לי אז זה יצא בצבא". לדברי שחר, בקורס מלמדים ערבית בתעתיק עברי, כאשר המטרה היא הגעה לרמה של ניהול שיחה ברמה בסיסית טובה. "קיבלתי מתנה – להגיע מרמה של אפס ערבית עד רמה של ללמד ערבית. לא האמנתי שאגיע לזה. אני אוהב להדריך, אוהב את החניכים שלי ואוהב את מה שאני עושה". לדברי שחר, הלימוד נעשה בצורה חווייתית תוך למידת שירים, צפייה בסרטים והווי של הרבה כיף.

מעבדה לשונית בבית הספר לתיאום וקישור (צילום: דובר מתפ"ש)
המעבדה הלשונית ללימודי ערבית בבית הספר לתיאום וקישור | צילום: דובר מתפ"ש

"החבילה משתדרגת"

באשר לחבילה המשפחתית – שחר וינאי מתעתדים ליציאה לקורס קצינים ולהמשך שירות במערך התיאום והקישור, לדברי ינאי, "החבילה משתדרגת". כבר בשבוע הבא, דרור יוצאת לקורס קצינים ובכך נפרדת מבית הספר לתיאום וקישור. על המערך שממנו היא נפרדת היא מבקשת להגיד – "אם לא הייתי יוצאת לקצונה בחיל החינוך, לא הייתי חושבת פעמיים לצאת לקצונה ביחידה הזו". השלושה מציינים כי היחידה היא יחידה משפחתית לכל דבר וגאים בכל רגע שהם משרתים בה.

>> שלישייה קרבית: האחים שנולדו יחד לוחמים בשלוש יחידות שונות