ויקטור גרין, בן 19 מאופקים התגייס בחודש דצמבר האחרון לצה"ל עם המלצה רפואית להימנע מפעילות גופנית מאומצת, הרמת משאות, ריצה ועמידה ממושכת. הוא נשלח לטירונות בבסיס "מחווה אלון".

לטענתו, מפקדיו לא פעלו על פי ההמלצה והוא נשא משאות ועמד ממושכות כמו יתר החיילים. באחד מסופי השבוע בהם יצא לחופשה מביתו החייל חש ברע והקיא שלוש פעמים. הוא פנה ל"ביקור רופא" שם החליט הרופא שלא לתת לו "גימלים" והפנה אותו למעקב רופא היחידה.

לטענת החייל, כשפנה לרופא היחידה האחרון קבע כי ההקאות נובעות משיעול בלבד. לדבריו ההקאות החריפו ולמחרת הגיע שוב לביקור רופא, אך גם בפעם הזו הרופאים לא המליצו על בדיקה בבית חולים.

כעבור שלושה ימים אושפז החייל בבית החולים סורוקה בבאר שבע למשך 27 יום בהם בין השאר התקשה ללכת והתנייד באמצעות כסא גלגלים.

"בחיים לא האמנתי שבגיל כזה צעיר כל כך אשב על כיסא גלגלים ושאימא שלי תטפל בי כל היום", סיפר גרין בעצב, "הרופא ביחידה לא טרח לשלוח אותי לבדיקות בבית החולים או לתת לי גימלים, למרות שהקאתי כמה פעמים ביום וזה היה צריך להדליק אצלו נורה אדומה. הוא פשוט טייח את העניין".

החייל אף טען כי התעלף מספר פעמים, אבל זה לא הזיז לאף אחד. "אם היו דואגים לשלוח אותי מיד לבית החולים לא הייתי בכסא גלגלים. זלזלו בי, חשבו אולי שאני מתחזה", ציין החייל. אמו הוסיפה: "שלחתי בן צעיר לצבא וקיבלתי אותו על כסא גלגלים. אני דורשת לחקור את המחדלים שהובילו אותו למצב הזה".

החייל ויקטור גרין בתחילת שירותו הצבאי (צילום: פרטי)
החייל ויקטור גרין בתחילת שירותו הצבאי | צילום: פרטי

עקב מצבו החייל שוחרר משירות צבאי ועובר שיקום לאחר שהוכר על ידי אגף שיקום נכים במשרד הביטחון. פרקליטו של גרין, עו"ד ישר יעקובי הגיש באחרונה תביעה לקצין התגמולים במשרד הביטחון להכיר בגרין כנכה צה"ל לכל דבר ועניין, בקשה אליה מצורפים מסמכים רפואיים רבים המגבים את טענותיו.

עו"ד ישר יעקובי
עו"ד ישר יעקובי | צילום:

עו"ד ישר יעקובי המייצג את גרין טען כי: "מדובר במקרה של חוסר אכפתיות וזלזול מחפיר בחייל צעיר מצד כל הגורמים בצה"ל אשר הביאו לתוצאה קשה זו. ויקטור התלונן כמעט כל יום על מצבו אשר הלך והתדרדר אך איש לא דאג לאשפזו לבדיקה מקיפה. הוא אושפז רק לאחר שהגיע למצב בו הוא מקיא עשר פעמים ביום ואף התעלף לעיני הרופא ואמו שהייתה במרפאה, והחלה לדרוש בתקיפות התייחסות מינימלית. זאת אחרי בקשה נוספת לאשפוז שנענתה בשלילה".

עורך הדין הוסיף וטען כי: "כתוצאה מרשלנות חוזרת הוא הגיע למצב בו אינו יכול ללכת. אנו נדרוש שהצבא ייקח אחריות על מצבו הנוכחי של ויקטור וכן ביצוע חקירה מקיפה של כל הגורמים המעורבים על מנת שלא יהיו עוד קורבנות של רשלנות כזו. כולי תקווה שמצבו של ויקטור ישתפר והוא יוכל לשוב ללכת".

מדובר צה"ל נמסר בתגובה:

"ויקטור גרין התגייס לצה"ל לטירונות בבסיס מחו"ה אלון. במהלך התקופה הקצרה שהה בבסיס הטירונות ולא עבר פעילות גופנית מאומצת, אלא קליטה שלישותית ותכני למידה בלבד.

בניגוד לטענות, כאשר נודע למפקדי החייל כי אינו חש בטוב, הם הפגינו כלפיו רגישות מלאה ודאגו להפנייתו לרופא היחידה, אשר העניק לו את הטיפול הרפואי שהלם את מצבו.

לאורך התהליך, החייל לווה על ידי קצינת הנפגעים של החיל. אנו מצרים על הסבל שחש החייל ומאחלים לו בריאות שלמה".