משמר החופים האמריקאי אישר היום (שלישי) את הדיווחים על התרסקות מטוס קרב בן 63 שנים מסוג "הוקר האנטר", סמוך לחופי קליפורניה. על פי ההודעה הרשמית הטייס חולץ על ידי משמר החופים, אולם לא ברור מה מצבו. נסיבות ההתרסקות עדיין לא ברורות וחקירה נפתחה לבדיקת האירוע.

דיווחים ראשונים על האירוע החלו לצוף ברשתות החברתיות, אחרי שאזרחים שגלשו באתרים למעקב אחרי טיסות הבחינו שהמטוס נעלם לפתע מהמסכים. שעות לאחר מכן התקבל האישור הרשמי שהמטוס התרסק לים.

נראה כי המטוס היה חלק מקבוצה של כלי טיס שסיפקו שרותי אימון לנושאת המטוסים ג'ורג' בוש המשייטת באזור. מדובר במטוס קרב חד מנועי וחד מושבי שמופעל על ידי חברה ביטחונית לדימוי מטוסי אויב עבור חיל האוויר האמריקאי.

ההוקר האנטר שהתרסק שייך לחברת ATAC, המספקת שרותי אימון טייסים וביום אויב לחילות אוויר שונים, בעיקר האמריקאי. לחברה עשרות מטוסי קרב מסוגים שונים בהם מיראז'ים וכפירים ישראלים.

המטוס (צילום: JACK GUEZ, GettyImages)
מטוסי קרב מיראז' | צילום: JACK GUEZ, GettyImages

מטוס ההוקר אנטר הבריטי הנו מטוס קרב שפותח בסוף שנות ה-40 והמריא לראשונה ב-1954. המטוס נמכר לחילות אוויר רבים, בהם של ירדן, עיראק, מצרים ולבנון.  מטוסי ההוקר האנטר יצאו משירות כל חילות האוויר בעולם וכיום הם טסים רק במוזיאונים וחברות אזרחיות.

רבים ממטוסים אלו השתתפו בקרבות מול מטוסי חיל האוויר הישראלי, בעיקר במלחמת ששת הימים. ביום הראשון של המלחמה, מטוסי הוקר האנטר של חיל האוויר הלבנוני חדרו לישראל  ותקפו את בסיס חיל האוויר רמת דוד. אחד מהם הופל על ידי אורי אבן ניר. בעקבות זה, ממשלת לבנון החליטה שלא להתערב במלחמה.