לוחמות ולוחמי גדוד 414 ('נשר') מחיל הגנת הגבולות שספג אבדות קשות ב-7 באוקטובר, נלחמים בימים אלו בשטח רצועת עזה ומשולבים בפעילות הקרקעית ברצועה. כך הודיע היום (שני) צה"ל.

במסגרת הפעילות, אומרים בצבא, מאתר הגדוד באמצעות אמצעי תצפית מתקדמים תשתיות טרור, פירי מנהרות, עמדות נ"ט ותצפית של ארגון הטרור חמאס - ובשיתוף מודיעין - מוביל לסגירת "מעגלי אש" מהירים ותקיפה של אותם איתורים.

גדוד התצפיות שהותקף בטבח 7 באוקטובר ונלחם בעזה (צילום: דובר צה"ל)
גדוד התצפיות שהותקף בטבח 7 באוקטובר ונלחם עכשיו בעזה | צילום: דובר צה"ל

בצה"ל מוסיפים כי לוחמות ולוחמי 414 זיהו וסייעו בתקיפת עשרות אמצעי תצפית ועמדות תצפית של ארגון הטרור חמאס "אשר הובילו לפגיעה אנושה ביכולות התצפית והמבצעים של ארגון הטרור", כך על פי הצבא. במסגרת פעילותם בצפון הרצועה, זיהו בגדוד עמדות שיגור נ"ט וירי תלול-מסלול שהקימו מחבלי חמאס, הכווינו אש והובילו לסגירת מעגל מהירה ומדויקת עליהן.

"ב-7.10 ספגנו אבדות רבות", אמר מפקד גדוד 414, סא"ל אופיר. "החל מאותה מתקפה אכזרית הגדוד פעל בנחישות ואיתנות לאתר לפגוע בחמאס, החל מאיתור ופגיעה באמצעים והמשך בפירי מנהרות שהותקפו. נמשיך ללוות את המשפחות השכולות ונעשה כל מה שביכולתו להשיב את החטופות והחטופים אלינו הביתה".

אמש הודיע צה"ל כי לראשונה גדוד מעורב של לוחמות ולוחמי חילוץ נלחם ברצועת עזה. הכוח המעורב מגדוד "שחר" בחטיבת החילוץ וההדרכה של פיקוד העורף, הצטרף לפעילות הכוחות הקרקעיים.

הלוחמות והלוחמים בהובלת מפקדת הגדוד, סגן-אלוף ירדן, הצטרפו לצוותי קרב חטיבתיים באוגדה 162 למשימות מגוונות בהתאם למומחיות שלהם, בין היתר סריקת מבנים ואיתור אמצעי לחימה. עוד הצטרפו לצוות קרב חטיבה 460, ויחד איתם פעלו במרחב מחנה שאטי, אחד מהמעוזים המרכזיים של חמאס ברצועת עזה. במהלך פעילות של כוחות חטיבת הקומנדו בבית מלון בעזה, בוצעה "פריצה קרה" על ידי כוח מחטיבת החילוץ. לאחר עבודתם התגלתה קומה תת קרקעית נוספת, בה אותרו אמל"ח וחומרים מודיעיניים של חמאס.

"חטיבת החילוץ הופעלה בצורה יחסית מוגבלת בעופרת יצוקה וצוק איתן, בחוליות קטנות", ציין מח"ט החילוץ וההדרכה, אל"ם אלעד אדרי. "במלחמה הזו הוטל עלינו להיכנס בצורה מאוד רחבה לתמרון, בהיקף של עשרות רבות של לוחמות ולוחמים שנמצאים בתוך הרצועה".

גדוד מעורב של לוחמות ולוחמי חילוץ נלחם ברצועת עזה (צילום: דובר צה"ל)
גדוד מעורב של לוחמות ולוחמי חילוץ נלחם ברצועת עזה | צילום: דובר צה"ל

המח"ט הוסיף כי שני שלישים מהמשרתים בחטיבה הן נשים. "בתוך הרצועה יש לנו 40 אחוז נשים, הן עושות את כל המשימות שהגברים עושים. יש לנו מג"דית, מ"פיות. כוח חילוץ לא עובד לבד, הוא בשת"פ משמעותי עם עוקץ. יש איתנו כלבי חילוץ, והם יודעים לאתר חיים וגופות מתחת להריסות".

עוד סיפר כי עם הכוח כולל גם מהנדסי חילוץ, אנשים שבשירותם הסדיר היו לוחמים ובמהלך החיים האזרחיים שלהם נהיו מהנדסים. "היה מקרה שבו צוות שלנו נדרש לפרוץ לחניון תת-קרקעי, חניון שנמצאו בו אמצעי לחימה משמעותיים. בלחימה בשאטי, היה לנו צוות שנלחם בקו ראשון עם גדוד 50, בהסתערויות ובשבירת קירות, בשיטה זהה להתקדמות בקסבה של שכם".

מפקדת גדוד שחר סא"ל ירדן הוסיפה: "בשאטי, הבנו שיש יתרון יחסי לפריצה קרה. יש לנו כלים שאין ללוחמים, סייענו ללוחמים בפריצה ובהתקדמות מהירה. יש פעילות של כוחותינו בבתי החולים, לא יכולים לפרט מעבר לכך בשלב זה".