היום (ו') בשעה 16:15 תקף חיל האוויר ברצועת עזה ובכך החל למעשה מבצע "עלות השחר", שעליו הכריז דובר צה"ל. אחרי ימים ארוכים של סגר בעוטף עזה, כעת מותר לספר שבמערכת הביטחון החליטו כבר מההתחלה "ללכת על הראש" של בכירי ארגון הטרור וחיכו להזדמנות המבצעית שתאפשר את זה. זה במקביל למודיעין שהצביע על כך שחוליות נ"ט נשלחו לפגע. החיסול יש לציין היה כפול, שני בכירים של הארגון ומלבדם גם שתי חוליות נ"ט שמטוסים ללא טייס זיהו וחיסלו.

מדובר במהלך פתיחה מוצלח שכלל לא מעט מהלכי הונאה, כולל "חופשה" של לפיד (פרסומים כביכול על כך שראש הממשלה מתכנן לצאת לחופשה בסוף השבוע) ושליחת משאיות דלק לכיוון רצועת עזה. הוא הפתיע מאוד את גא"פ, ודבר דומה ראינו בפעם האחרונה אחרונה כאשר חיסלו את רמטכ"ל חמאס, אחמד אל-ג'עברי.

אחרי שבצה"ל זיהו באופן ודאי את מקומם של תייסיר ג׳עברי, מפקד הזרוע הצבאית של גא"פ בצפון עזה, ומחליפו של אבו בהא אבו-אלעטה שחוסל במבצע "חגורה שחורה", ואת מקומו של סגן מפקד זרוע הנ"ט של הארגון, שהיה אחראי על ניסיונות הפיגוע, ניתנה פקודת החיסול מחמ"ל משולב של צה"ל והשב"כ. הפקודה ניתנה גם לכלי הטיס, שזיהו שתי חוליות נ"ט שיצאו לכיוון גדר הרצועה במטרה לשגר טילים.

כטב''ם זיק (צילום: שי לוי)
מל"ט תוקף זיק של צה"ל. חגים בשמי הרצועה | צילום: שי לוי
מפקד המרחב הצפוני של הג'יהאד בעזה (צילום: חדשות)
אל עטא (מימין) חיסולים בחטיבה הצפונית בגא"פ | צילום: חדשות

את אל*ג'עברי חיסלו בדירה בבניין בעזה שם ידעו שהוא נמצא. מספר טילים שוגרו לעבר הדירה, כפי שניתן לראות בתיעוד שהפיץ דובר צה"ל דקות אחרי החיסול. על פי צה"ל, מטוסי קרב ומטוסים ללא טייס חיסלו 15 פעילי ג'יהאד. בגא"פ מאשרים כרגע את דבר מותם של שמונה בני אדם ועוד כ-40 פצועים.

על פי דובר צה"ל, זמן התקיפה נמשך רק 170 שניות ולא בטוח שבכך הסתיים המבצע. בצבא מבינים שתהיה תגובה של הג'יהאד האיסלאמי, כשגם תרחיש של ירי לערי ישראל ומרכז הארץ הובא בחשבון. בשל כך, וכפי שתושבי עוטף עזה שומעים היטב, מטוסי קרב רבים ומטוסים ללא טייס מציפים את שמי הרצועה, עם הפקודה לירות ברגע שמזהים משגרי רקטות.

ל-mako נודע כי במערכת הביטחון קיימות הערכות כי הסבב עלול להימשך כמה ימים. בצה"ל מתכוונים להגיב בחומרה לכל תגובה של גא"פ, הכוונה היא לתקיפות של מטוסי ומסוקי קרב וגם ירי טנקים ותותחנים. מוקדם להעריך לאן יתפתח המצב. יש לציין כי בגא"פ שהופתעו ממהלך הפתיחה הישראלי, אמרו שאין מה לדבר עם ישראל לפני יום ראשון.