תיעוד מצלמות הקסדה של לוחמי הימ"מ ולוחמי היחידה המבצעית של השב"כ נחשף הערב (שני), ובו נראה רגע החילוץ הדרמטי של שלומי זיו, אנדרי קוזלוב ואלמוג מאיר ג'אן משבי חמאס, מבניין בנוסיראת שברצועת עזה. 

מדובר בתיעוד נדיר ממבצע פריצה לשחרור חטופים, כמותו לא פורסם בישראל מעולם, מאחת מהפעולות הצבאיות המורכבות ביותר לביצוע. הלוחמים, שפעלו יחד עם לוחמי צה"ל תחת אש, נראים בו פורצים לבית המשפחה שהחזיקה בחטופים וקוראים לעברם: "עברית, עברית. איפה כולם?", לפני שביקשו מהם להגיד את שמם. 

 

ללוחמי הימ"מ והיחידה המבצעית של שב"כ יש שניות בודדות לפרוץ לדירה ולחסל את כל המחבלים השומרים, בטרם תהיה להם הזדמנות לפגוע בחטופים - במבצע צה"ל לשחרור נחשון וקסמן ז"ל, למשל, הוא נרצח על ידי מחבלים בטרם חוסלו.

"'כנס כנס. אחד איתי", נשמע אחד הלוחמים אומר ברגע הפריצה לבית. בהמשך הם תועדו מסיירים במקום עד שאיתרו את השלושה, שהשיבו "אלמוג, אנדרי". הלוחמים אז ענו: "הכל בסדר, באנו לחלץ אתכם. תהיו רגועים".

תיעוד רגעי חילוץ החטופים (צילום: דוברות המשטרה)
תיעוד רגעי חילוץ החטופים | צילום: דוברות המשטרה

האתגר המודיעיני הגדול במבצע כזה, הוא שימור האינדיקציות המודיעיניות במשך שבועות באשר למיקום החטופים, עד לרגע הביצוע, שבו הגיעו לוחמי הימ"מ והשב"כ לדלת - מבלי להתגלות. מבצע שדורש מודיעין איכותי, שאותו סיפק שב"כ: הלוחמים ידעו באיזו דירה נמצאים החטופים, באיזה חדר, ואפילו לאיזה כיוון הדלתות והחלונות נפתחים.

מאז החל התמרון הקרקעי בעזה, רכזי השב"כ שאוספים מודיעין אנושי (יומינט), פועלים בתוך הרצועה - שינוי דרמטי שמספק מודיעין איכותי, שלא ניתן להשיג באמצעים טכנולוגיים. זאת, בנוסף לאלפי חקירות שמניבות מודיעין ערכי, שכמעט לא היה ב-20 השנה האחרונות.