כך נראית פעילות מיוחדת של יחידת יהל"ם, שמשמידה מנהרה ואמל"ח של חמאס בבית חאנון שבצפון הרצועה. בתיעוד דרמטי שצולם מהאוויר, ניתן לראות את פיצוץ המנהרה ובמקביל לפיצוץ הראשון גם פיצוצי משנה, המעידים על הפגיעה והשמדת האמל"ח שהיה שם.

הצילום מהגובה מראה גם את מצבה של בית חאנון אחרי תקיפות מסיביות של חיל האוויר והתותחנים, לפני כניסת הכוחות המתמרנים לשם. בהמשך לזה, רשימת החללים המתארכת שמפרסם דובר צה"ל בכל יום, מלמדת על מורכבות הלחימה בעומק השטח הבנוי וההרוס.

לוחמי יחידת יהל"ם של חיל ההנדסה פועלים כחלק מצוותי הקרב החטיבתיים (צק"חים) של צה"ל ברצועת עזה, כשהם מביאים לחזית שם את ההתמחות שלהם בפעולות חבלה מיוחדות ולחימה בתווך התת-קרקע, מנהרות.

כחלק מההכנות והאימונים לתמרון הקרקעי, לוחמי פלגת סמור ביהל"ם יחד עם סיירת יעל, התאמנו במנהרות ייעודיות שצה"ל בנה כדי לדמות את ה"מטרו" של חמאס. כעת הם מגשימים את ייעודם אחרי שכבר השמידו מאות פירים, נטרלו והשמידו מנהרות. במקביל לזה הם משמידים גם תשתיות טרור ואמל"ח שחמאס הסתיר במסגדים, מרפאות, גני ילדים ובתי ספר.

צה"ל ממשיך לבצע פעולות ממוקדות לאיתור תשתיות טרור בבתי החולים בהם שיפא, שם הכוחות של חיל ההנדסה איתרו תשתיות תת-קרקע שחלק מהן נחשפו אתמול על ידי דובר צה"ל. כוחות צה"ל פועלים בנוסף להכרעת גדוד זייתון של חמאס, הנחשב לאחד הגדודים המרכזיים שפועל בשכונת זיתון שבעזה העיר. במקביל הם פועלים לטיהור שכונות שייח׳ עג׳לין ורימאל, הנמצאות בפאתי זיתון.

בצפון רצועת עזה לוחמי צה"ל איתרו וחיסלו פעילים של חמאס בשטח בית ספר ובמקום נמצאו גם אמצעי לחימה. הלוחמים חשפו בגן ילדים באזור עשרות פצצות מרגמה ו-35 פירי מנהרות שהושמדו על ידי לוחמי ההנדסה, שגם נטרלו את המנהרות עצמן.

פצצות מרגמה שאותרו על ידי חטיבת ביסל"ח בגן בעזה (צילום: דובר צה"ל)
פצצות מרגמה שאותרו על ידי חטיבת ביסל"ח בגן ילדים בעזה | צילום: דובר צה"ל

המנהרות של חמאס נחשבות לפרויקט הדגל של יחיא סינוואר, שארגון הטרור שלו השקיע למעלה ממיליארד דולר בהקמתן. למרות ההפצצות הכבדות של חיל האוויר, רוב המנהרות נשארו שלמות. כעת, צה"ל פועל על הקרקע לאתר אותן ולנטרל או להשמיד כמה שיותר פירים וק"מ של מנהרות. בשלב הזה, צה"ל עדיין שולט בחלק קטן של הרצועה והדרך להשמדה של הפרויקט, המוערך בכ-600-500 ק"מ של מנהרות, עוד רחוקה מסיום.

המנהרות נחפרו בעומק של עשרות מטרים, הן עוברות מתחת לשכונות אזרחיות ומבנים רגישים, כולל בתי חולים ומסגדים, כפי שנחשף על ידי צה"ל. במנהרות מערכות לסינון וטיהור אוויר, מערכות חשמל ועוד שצורכות ליטרים רבים של דלק. לכן חמאס גנב דלק מהאזרחים ומתעקש על הכנסת דלק לרצועה.

במנהרות יציאות רבות לעמדות שיגור פצמ"רים, רקטות ולמרחבי לחימה. בפנים יש חדרי מגורים, מתחמי פיקוד ובימים אלה נמצאים שם על פי החשד גם החטופים מהשבת של ה-7 באוקטובר, מה שהופך את הלחימה של צה"ל בתווך הזה למורכבת ורגישה במיוחד, אך כזו שפעולה בה בלתי נמנעת כדי לנסות ולהשיב את החטופים ותוך כדי להכריע את חמאס.