המלחמה ברצועת עזה הביאה לעלייה במספר החוזרים לשירות בצה"ל, אנשים שראו את עצמם כמי שסיימו את הקריירה הצבאית שלהם - וברגעים הגורליים שבהם אנו נמצאים החליטו לחזור למערכת בשירות קבע ולתרום את חלקם. גם עכשיו במלחמה אבל גם בעתיד כשהמלחמה תגמר והמילואימניקים יחזרו לחייהם, הם יישארו במערכת.

ד' משרתת בתור קצינת אג"ם, אבל היא ממש לא תכננה שכך ייראו חייה. היא בחרה להשתחרר לאחר חמש שנות שירות בתור קצינה לוחמת והרגישה שהיא רוצה כבר לצאת לאזרחות. "זה לא היה בלב שלם, אהבתי מאוד את התפקיד ואת הצבא, פשוט ברמה האישית הרגשתי כבר מיצוי וחיפשתי את האתגר הבא", היא מספרת. היא החלה לתכנן תוכניות שונות לאזרחות – אך חודשיים אחר כך הגיע 7 באוקטובר.

אף אחד לא קרא לד' אבל כלוחמת היא הרגישה שהיא לא יכולה לעמוד מהצד. "פשוט הגעתי, לא היה לי הגיוני להישאר בבית כשאני יודעת שאני יכולה לתרום", היא מסבירה. כך החל המסע שלה חזרה לשירות. "עשיתי מילואים ביחידה שלי מאוקטובר עד מרץ, ואז קיבלתי הצעה להפסיק את המילואים ולחזור לשירות צבאי, אבל במקום אחר - ביחידה מיוחדת וסופר מעניינת".

"זה הדבר היחידי שראיתי את עצמי עושה עכשיו במלחמה"

אילוסטרציה, אין קשר לנאמר (צילום: דובר צה''ל)
אילוסטרציה, אין קשר לנאמר | צילום: דובר צה''ל

לאחר התלבטות קצרה, היא בחרה לעזוב את המקום שהיה לה כבית בשנים האחרונות ולצאת לדרך חדשה. "המילואים שלי היו מאוד משמעותיים ואהבתי את היחידה, אבל ההצעה שקיבלתי והתפקיד שאני עכשיו ממלאת הוא הזדמנות חד-פעמית. זה תפקיד הרבה יותר אינטנסיבי. אין ספק שזה לא הייתה הבחירה ה'חכמה', אבל זה הדבר היחיד שראיתי את עצמי עושה עכשיו במלחמה".

היא מוסיפה כי מבחינתה: "זה להיות במערכת ולעשות משהו גדול ממני. בחודש מרץ היה גל טסים לחו"ל, לא יכולתי לדמיין את עצמי עושה את זה כשאני יודעת שאני יכולה לתרום בתקופה כזאת".

ד' לא לבד, גם נ' חזרה לשירות אך אצלה המקרה היה שונה - היא שירתה בתפקיד ביחידה מסווגת, רצתה מאוד להמשיך לשרת אך בגלל מחסור בתקנים היא יכולה הייתה לחתום רק לשלושה חודשים נוספים והייתה אמורה להשתחרר בנובמבר.

המלחמה שפרצה שינתה את התמונה והיא המשיכה לשרת עוד ועוד במילואים, וכעת היא אמורה לחזור לשירות קבע, כמו שרצתה. "אפילו שכבר התחלתי לתכנן חו"ל ולימודים, רציתי מאוד להמשיך בצבא והרגשתי שעדיין לא מיציתי ועכשיו יש לי אפשרות להמשיך ולתרום. בזמן מלחמה זה אפילו יותר משמעותי ומורגש", סיפרה.

איך זה לטעום את החופש המפתה של האזרחות ואז לחזור למערכת?

נ': "יש אתגרים, זה איזשהו מעבר חד חזרה לסביבה מאוד משימתית, בחירות של כמה, למה ואיך כבר לא תמיד קיימות, התודעה באזרחות ואפילו במילואים היא אחרת. ברור שלא היה קל לוותר על התוכניות שלי לאזרחות, חלמתי כבר על הטיסה לחו"ל ודמיינתי את עצמי בלימודים אבל ברור לי שאוכל לעשות את זה גם בעתיד, ועכשיו יש הזדמנות לתרום במלחמה".