חידוש המגעים לעסקה לשחרור חטופים: גורמים מערביים שמעורים במשא ומתן העבירו לישראל את המסר כי חמאס מבין שלא ישלוט ברצועת עזה ביום שאחרי המלחמה, כך פרסמנו הערב (שלישי) ב"המהדורה המרכזית".

עוד מסרו אותם גורמים לישראל כי עליה לאתגר את מנהיג חמאס יחיא סינוואר, ולהניח על השולחן הצעה כוללת, שבה תתייחס ישראל להפסקת אש ארוכת טווח, לשיקום הרצועה, לחלופה שלטונית לחמאס ולהגליית ראשי ארגון הטרור הרצחני. זאת, כדי לבחון את תגובתו של סינוואר. למרות זאת, ראש הממשלה בנימין נתניהו לא מוכן כלל לדון בנושאים הללו.

ראש הממשלה בנימין נתניהו ויחיא סינוואר (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90, AP)
ראש הממשלה בנימין נתניהו ויחיא סינוואר | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90, AP

אמש דיווחנו כי ישראל העבירה לחמאס דרך המתווכות הצעה מעודכנת "מרחיקת לכת", הכוללת מוכנות ישראלית לדון בהפסקת אש ארוכת טווח כבר בסוף שלב א' של העסקה. גם הרמטכ"ל רב-אלוף הרצי הלוי תומך בעמדה הזאת ומאמין כי יש להחזיר את החטופים, ושהצבא יידע לחזור להילחם לאחר מכן. במקביל, במערכת הביטחון יש רצון גדול לנצל את הפעולה העצימה ברפיח כדי להפעיל מנופי לחץ על סינוואר.

באופן רשמי, חמאס אומר שלא ינהל משא ומתן תוך כדי הלחימה ברפיח, אבל בישראל יש הערכה ותקווה שהמתווכות יודעות ליצור קשר עם בכירי ארגון הטרור הרצחני מאחורי הקלעים. המתווכות אמורות להעביר את ההצעה הישראלית לחמאס. 

בקבינט המלחמה ישנה הסכמה של השרים ושל ראשי מערכת הביטחון כי נכון לסיים את הפעילות ברפיח ולתת קדימות לעסקת חטופים, אך ראש הממשלה נתניהו מתנגד. התומכים במהלך סבורים שעל ישראל להיכנס לשלב הראשון של עסקה וכך לקדם דינמיקה להסכמה בהמשך.

הרמטכ"ל הרצי הלוי (צילום: דובר צה"ל)
צילום: דובר צה"ל

בשיחה עם הורי החיילים והחיילות החטופים הבהיר הרמטכ"ל כי המטרה העליונה היא אומנם פירוק חמאס, אך בשלב זה ישנה קדימות כרונולוגית לשחרור חטופים. בהתייחס לדרישה של חמאס לעצור את המלחמה אמר הלוי כי צה"ל יידע לחזור ולהילחם. עוד הדגיש הרמטכ"ל שישנה משמעות רבה ללחץ הצבאי כעת, והוסיף - אם נוריד את הלחץ לגמרי יהיה קשה להגיע להסכם.

בינתיים, העימות בקבינט המלחמה סביב סוגיית המשא ומתן נמשך. שלשום הממונה על המשא ומתן להשבת החטופים, האלוף במיל' ניצן אלון, לא הגיע לישיבת הקבינט – אחרי שפרסמנו את התבטאויותיו המדאיגות נגד הממשלה. בסביבתו הסבירו שהוא לא היה אמור להגיע לישיבה מלכתחילה.

ניצן אלון, בנימין נתניהו (צילום: מרק ישראל סלם ומירים אלסטר, פלאש 90)
ניצן אלון, בנימין נתניהו | צילום: מרק ישראל סלם ומירים אלסטר, פלאש 90

בפתח הישיבה נזף נתניהו: "ההדלפות שיוצאות מצוות המשא ומתן הן שערורייה. סיכמנו על סודיות. תמיד הרחבתי את המנדט לבקשתכם כשהיה צורך. התדרוכים נגדי שקריים, אתם פוגעים במשא ומתן". נתניהו השמיע אמירה פומבית דומה על דוכן הכנסת כאשר טען שאישר כבר חמש פעמים את הרחבת המנדט.