קולות פיצוץ עזים נשמעים בעוטף עזה מאז שעות הבוקר (שני) בשל אימון נרחב של הג'יהאד האסלאמי, הכולל ירי רקטות לכיוון הים ופיצוץ מוקשים. בעזה לא מסתירים את ההכנות שלהם לעימות הבא מול ישראל, כמו גם את ההתעצמות הצבאית הנרחבת שהייתה בשנה האחרונה. בצה"ל עוקבים אחרי התרגיל.

הודעה מהזרוע הימית של חמאס התפרסמה כבר אתמול. סגירה של חלקים נרחבים מחופי הים של עזה בשל האימון שנפתח הבוקר. מההודעה עולה כי האימון, לפחות החלק הימי, יימשך עד חצות, אז הדייגים יוכלו לחזור לים. הזרוע הצבאית של הג'יהאד האסלאמי שיגרה לפחות עשר רקטות לכיוון הים, אחת מהן ארוכת טווח. בנוסף הם פוצצו מוקש ימי כחלק מהרגיל.

נראה כי עיקר התרגיל של הגא"פ מתמקד בתחום הימי והרקטי. יש לציין שגם בצה"ל ישנה הערכה כי ארגוני הטרור בעזה ישקיעו מאמצים רבים יותר, בשל סיום העבודות על המכשול סביב רצועת עזה.

האימונים בעזה, המעורבות מאיראן

תרגיל ג'יהאד ברצועה (צילום: מתוך תיעוד שעלה ברשתות החברתיות, שימוש לפי סעיף 27א' לחוק זכויות יוצרים)
תרגיל ג'יהאד ברצועה, יוני 2022 | צילום: מתוך תיעוד שעלה ברשתות החברתיות, שימוש לפי סעיף 27א' לחוק זכויות יוצרים

בתקופה האחרונה התקיימו מספר תרגילים נרחבים ברצועה, בעיקר של חמאס. במהלך כל התרגילים האלה בוצע שימוש נרחב באש חייה ורקטות רבות שוגרו לכיוון הים. לא מעט מהם דגמים חדשים שפותחו בשנה האחרונה. מדובר בעיקר בשיפור הטווח של הרקטות והגדלת כמות חומר הנפץ בראש הקרבי. די ברור שבעזה משקיעים מאמצים רבים כדי להתכונן לעימוד הבא שלהם מול צה"ל, שהינו רק עניין של זמן.

בלא מעט מהאימונים האלה, ארגוני הטרור משתפים פעולה ביניהם. רק בדצמבר האחרון התקיים אימון משותף של כלל ארגוני הטרור ברצועת עזה, אותו ניהלו מהחמ"ל משותף, בעל קשרים גם עם אנשי חיזבאללה ואיראן. במסגרת אותם אימונים, ארגוני הטרור מחליפים ביניהם מידע ומתאמים שיטות פעולה. לא פעם זה נעשה על בסיס מידע מודיעיני שנשלח מאיראן וחיזבאללה.

ישנם מספר חמ"לים משותפים. אחד מהם פעל מביירות בזמן מבצע שומר החומות כפי שנחשף בערוץ "אל-מנאר" של חיזבאללה. מחליפו של קאסם סולימאני, גנרל איסמאעיל קאא'ני, אף ביקר פעמיים בביירות בזמן המבצע וככל הנראה שגם באותו חמ"ל, בו ישבו נציגי ארגוני הטרור מעזה, אנשי משמרות המהפכה האיראנים וחיזבאללה. הטענה היא שתוך כדי שומר החומות, נשלח משם סיוע מודיעיני ואף שהצליחו להעביר סיוע צבאי לרצועת עזה.

תרגיל ג'יהאד ברצועה (צילום: מתוך תיעוד שעלה ברשתות החברתיות, שימוש לפי סעיף 27א' לחוק זכויות יוצרים)
תרגיל ג'יהאד ברצועה, יוני 2022 | צילום: מתוך תיעוד שעלה ברשתות החברתיות, שימוש לפי סעיף 27א' לחוק זכויות יוצרים