שני מטענים התפוצצו אמש (ראשון) כמה מאות מטרים מחומת ההפרדה שבין היישוב בת חפר שבשרון לבין טול-כרם שבשטחי הרשות הפלסטינית. בצה"ל מתחקרים את האירוע. אחד מהכיוונים שנבדקו הוא ניסיון ל"פיגוע משיכה" כזה שימשוך את כוחות צה"ל למקום הפיצוץ ואז לנסות ולפגע בכוחות.

תושבים סיפרו ל-mako על פיצוץ עז שנשמע בשעות הערב ונוצרה אצלם תחושה שצה"ל לא קפץ לנקודה כדי לטפל באירוע. בצבא הבהירו היום כי הכוחות המתינו לוודא שלא מדובר בפיגוע משיכה ולאחר מכן הגיעו והחלו באיסוף ממצאים.

בינתיים אומרים בצה"ל כי הבדיקה העלתה שהמטען כמעט ולא הכיל חומר נפץ, ולכן לטענת גורמי הצבא יש חשד שמדובר בניסיון בעיקר לגרום לפיצוץ שיטריד את מנוחת התושבים, ויפגע עוד בתחושת הביטחון שלהם. בנוסף אומרים היום בצה"ל כי לא אותר מטען נוסף באזור שהיה יכול לפגוע בכוחות, אם אכן היה מדובר בפיגוע משיכה.

ההערכה שמדובר בסוג של "טרור פסיכולוגי" מתחזקת כאשר מצרפים לזה אירועים כמו ירי של חמושים עם נשק קל במרחק של מאות מטרים ולפעמים גם 1,500 מטרים מהגדר לכיוון הישובים הישראלים במרחב הזה. המחבלים גם דואגים לתעד את פעילות הטרור שלהם ולהפיץ את זה ברשתות החברתיות, מה שמחזק גם כן את הערכת הצבא בדבר אותו טרור פסיכולוגי.

את התושבים באזור זה לא מרגיע, מעבר לפגיעה בשגרת החיים שלהם, הם העלו בתקופה האחרונה דרישה שהצבא יבוא לדבר איתם ולהסביר להם מה קורה באזור, ובעיקר מה הפעולות שצה"ל נוקט בהן כדי לשמור על ביטחונם. כזכור, לאחרונה היו מספר אירועים שבהם תיעדו את עצמם חמושים מבצעים ירי לעבר חומת היישוב וגם תועד מקרה שבו עשרות שב"חים חצו את חומת ההפרדה מצפון ליישוב, ואירוע נוסף שבו נשלחו רחפנים שהצליחו לחזור לטול-כרם.

התושבים באמצעות ראש המועצה האזורית עמק חפר, גלית שאול, העלו דרישה להגדיל את שטח ההפרדה בין היישובים לבין שטחי הרשות הפלסטינית במרחב טול-כרם, משם מבצעים מחבלים ירי לעבר חומת ההפרדה ועמדות צה"ל, לחזק את המכשול ולתגבר את הכוחות בגזרה. גם שר הביטחון יואב גלנט סייר לאחרונה באזור, ודיבר על תוכנית להכשיר כוחות תגובה מהירה על בסיס יוצאי יחידות קרביות המתגוררים ביישובים.

בצבא מנגד מציינים שפיקוד המרכז יצא לעשרות רבות של מבצעים חטיבתיים במהלכם נהרגו יותר מ-500 מחבלים, למעלה מ-300 מחבלים חוסלו רק במרחב של צפון השומרון. עשרות מחבלים חוסלו מהאוויר אחרי שנים שלא היו תקיפות כאלה ביהודה ושומרון, כולל שימוש במטוסי קרב לסיכול ממוקד. מאז פרוץ המלחמה בעזה, צה"ל חשף בגזרה של אוגדת יהודה ושומרון כמות גדולה של אמצעי לחימה, רובי סער, מטעני חבלה ואמל"ח נוסף.

נזכיר בנוסף שלאחרונה פרסמנו ב-mako שבעקבות הלחימה ברצועת עזה, מפנה איראן משאבים רבים מהסיוע שהעבירה בעבר לארגוני הטרור ברצועת עזה – אל המחבלים בשטחי יהודה ושומרון, בין השאר בהברחות של נשק וכסף מזומן דרך גבול ירדן.

כוחות בקו התפר (צילום: דובר צה"ל)
פעילות כוחות צה"ל במרחב קו התפר בגזרת מנשה | צילום: דובר צה"ל