צבא ארה"ב השיק תכנית אימונים חדשה ומורחבת לאימון חיילים אוקראינים בגרמניה. בתדרוך שהעביר לכתבים במהלך טיסה מארה"ב לאירופה, אמר הרמטכ"ל האמריקאי גנרל מארק מילי שמטרת תכנית האימונים החדשה לחזק את יכולות התקיפה של צבא אוקראינה. במקביל, גרמניה אישרה העברת טנקים מסוג לאופרד לצבא אוקראינה כשגם הבריטים התחייבו להעביר טנקים מסוג צ'לנג'ר 2.

תכנית האימוני החדשה עליה דיווח גנרל מילי יצאה לדרך ביום ראשון השבוע. 500 חיילים אוקראינים מתאמנים בלוחמה משולבת באזור האימונים גרפנוור שבגרמניה. תקופת האימונים וההכשרה של המחזור הראשון שעובר את תכנית האימונים החדשה תימשך כחמישה או שישה שבועות, כפי שאמר הרמטכ"ל האמריקאי.

מטרת התוכנית להכשיר את האוקראינים בביצוע של מתקפות משולבות חי"ר, טנקים, ארטילריה ואמצעי לחימה נוספים תוך התייחסות ללוגיסטיקה ומודיעין, "במטרה למקסם את יכולת הקטלניות וההרס שיגרמו בתקיפה". גנרל מילי הוסיף: "אנחנו רוצים שלאוקראינים תהיה יכולת להגן בהצלחה על ארצם. אוקראינה לא עושה אף מהלך מעבר להגנה על עצמם והם מנסים לשחרר את השטח שהרוסים כבשו".

כוח אוקראיני בשטח (צילום: ANATOLII STEPANOV/AFP via Getty Images)
חייל אוקראיני על רקע תותח גבוזדיקה באזור דונייצק, 10 באוקטובר 2022 | צילום: ANATOLII STEPANOV/AFP via Getty Images

גנרל מילי הגיע אתמול למתחם האימונים בו מתאמנים החיילים האוקראינים בכדי לפקח באופן אישי על התוכנית. בין השאר המטרה היא להכשיר את האוקראינים להשתמש באמצעי הלחימה החדשים שהם מקבלים מהמערב. תוך כדי ההכשרה ישנו תהליך של הפקת לקחים, אותם יישמו על המחזורים הבאים.

גנרל מילי פוגש בנוסף נציגים ממדינות אירופה ומבקר במוקדים הלוגיסטיים מהם נשלחים אמצעי הלחימה לאוקראינה. בנוסף, ישתתף בוועידת תכנון שתכלול את נציגי צבאות נאט"ו וקצינים אוקראינים. ביום שישי, הוא ושר ההגנה לויד אוסטין ישתתפו בכינוס של קבוצת המדינות שתומכות באוקראינה, בכדי לרכז את רשימת הצרכים של צבא אוקראינה ולתאם העברת אמצעי לחימה נוספים.

מבחינת האמריקאים, המלחמה באוקראינה פוגעת קשה באחת משתי האויבות המרכזיות של ארה"ב, רוסיה. זה קורה מבלי שאף חייל אמריקאי נפגע ובעלות נמוכה דרמטית מהמחיר שהיו משלמים במקרה של מלחמה. מטרת האמריקאים לאמן סד"כ של 15 חטיבות אוקראיניות בכל שנה.

הטנקים שבריטניה תספק לאוקראינה

במקביל, בריטניה הודיעה כי תשלח 14 טנקים מתקדמים מסוג צ'לנג'ר 2. זאת בנוסף ל-30 תותחים מתנייעים מסוג AS90. הרמטכ"ל הבריטי, גנרל סר פטריק סנדרס, אמר שמשלוח הטנקים יחליש בטווח הקצר את הצבא הבריטי, שכוח השריון שלו יקטן. "תבוסה רוסית באוקראינה תהפוך את מצבנו לבטוח יותר", נימק את השיקול הבריטי.

משלוח הטנקים הבריטים והגרמנים דורש הכשרה של הצוותים האוקראינים על אמצעי חדש ולא מוכר, בנוסף גם מגדיל את האתגר הלוגיסטי. גם המספרים המדוברים אינם משמעותיים ורחוקים ממה שאוקראינה דורשת וצריכה.אולם, מדובר במהלך משמעותי מאוד, בעיקר פסיכולוגית. 

עד היום המערב נמנע מהעברת אמצעי לחימה כמו מטוסי קרב, טנקים ועוד לאוקראינה. זאת לאור האיום של הרוסים והרצון שלא להגביר את המתיחות מולם. העברת הטנקים תשבור את אותו מחסום פסיכולוגי וסביר שתוביל אחריה להעברת כמות גדולה יותר של טנקים בהם ה"אברמס" M-1A2 האמריקאים, שהאוקראינים רוצים לקבל.

הרוסים רשמו בימים האחרונים הצלחות ומפקד "כוח וגנר", יבגני פריגוז'ין הודיע שרוסיה הצליחה לכבוש את העיר סולדר. לטענתו, 500 חיילים אוקראינים שסירבו להיכנע נהרגו.

צבא אוקראינה ספג שם אבדות קשות, אולם בטווח הרחוק יותר, הלחימה שם פגעה קשות ושחקה את כוח התקיפה הרוסי. ספק גדול אם הכיבוש של סולדר יאפשר לרוסים ניצול הצלחה ויציאה למתקפה נרחבת חדשה לכיבוש מזרח אוקראינה. זה נכון גם אם יצליחו גם בעיר בחמוט, אותה הם מנסים לכבוש בשבועות האחרונים.